Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Zbiór jakich mało – recenzja książki „Requiem dla lalek”

Książka „Requiem dla lalek” Cezarego Zbierzchowskiego była zapowiadana przez wydawcę od wielu miesięcy. Termin premiery przekładano przynajmniej kilka razy, jednak ostatecznie zbiór pojawił się na półkach księgarni wraz z początkiem jesieni. Nie mając wobec niego żadnych specjalnych oczekiwań, byłem mile zaskoczony, kiedy okazało się, że stanowi kawał porządnej, inteligentnej i przemyślanej literatury.

„Requiem dla lalek” to zbiór ośmiu opowiadań Zbierzchowskiego, będących perełkami jego dotychczasowego – jeszcze niezbyt bogatego – pisarskiego dorobku. Prezentowane w nim utwory nie mają ze sobą wiele wspólnego, często różni je nawet ogólna konwencja. Nie sposób narzekać zatem na różnorodność tekstów, tym bardziej, że autor porusza w nich rozmaite, niekiedy fundamentalne i filozoficzne tematy, takie jak wiara w Boga, śmierć, czy dokonywanie się apokalipsy we współczesnych nam czasach.

Opowiadania Zbierzchowskiego to wymagająca i często zmuszająca do myślenia, ale ostatecznie bardzo przyjemna lektura. Widać, że autor sporo napocił się konstruując bohaterów, dzięki czemu nie sprawiają oni wrażenia papierowych. Mimo że większość tekstów mieści się zaledwie na kilkudziesięciu stronach, to występujące w nich postacie nakreślone są w wystarczająco dokładny i przekonujący sposób, tak, że niejednokrotnie czytelnik będzie miał okazję się z nimi utożsamić. Ważną cechą prozy Zbierzchowskiego, a zarazem jednym z jej największych atutów, jest wplatanie elementów filozofii do swoich utworów. Dla przykładu, bardzo ciekawy pogląd na wiarę prezentują proweni, zakon, powołany przez Zbierzchowskiego na kartach opowiadania „Innego nie będzie”, odrzucający równość każdego człowieka wobec Boga i wierzący, że tak naprawdę każdy z nas tu i teraz jest świadkiem dokonującego się Armageddonu. Równie ciekawie, w dający do myślenia sposób, działa opowiadanie „Moneta”, będące sugestywną opowieścią o człowieku, który za zgodą prawa postanawia odebrać sobie życie.

Jednak nie we wszystkich utworach Zbierzchowski umieszcza filozofię i rozważania na temat kwestii fundamentalnych. Niektóre opowiadania pozbawione są tego typu dywagacji i moralizatorstwa, a ich atutem jest ciekawa, oryginalnie zaprojektowana historia. Drugie dno widoczne jest albo gdzieś w tle albo jest niedostrzegalne na pierwszy rzut oka i trzeba go szukać samemu, niemniej jednak pojawia się zawsze. To kolejny atut twórczości Zbierzchowskiego – poza formą, która w wypadku jego opowiadań bywa często nader oryginalna (najlepszym przykładem może być wspomniana „Moneta”), autor dużo uwagi przywiązuje do treści tekstów. „Requiem dla lalek” nie zawiera tekstów, mających przysporzyć czytelnikowi wyłącznie dobrej zabawy. Każdy z nich w większym lub mniejszym stopniuzmusza do myślenia.

Tematyka opowiadań jest bardzo róźnorodna. Od apokaliptyczno-religijnych rozważań, takich jak w „Innego nie będzie”, poprzez opowieść o fikcyjnej stacji kosmicznej, opisanej w „Mr Fiction”, aż po utwory z wyraźnym wątkiem parapsychologicznym, jak choćby w „Miejscu na drodze”. Długo możnaby pisać na temat prawdziwej i ukrytej treści tychże tekstów. Dość wspomnieć, że większość porusza zupełnie inną tematykę, niż można by było wywnioskować z pierwszych kilkunastu stron.

Wydanie „Requiem dla lalek” stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Książka nie zawiera zbyt wielu literówek czy innego rodzaju niedociągnięć. Format i rozmiar czcionki są przyjazne dla wzroku, dzięki czemu oczy nie męczą się podczas dłuższej lektury. Pod względem objętości ksiązka Zbierzchowskiego prezentuje się natomiast dosyć standardowo – osiem opowiadań mieści się na nieco ponad trzystu stronach, zaś wydawnictwo Fantasmagoricon życzy sobie za nią niecałe trzydzieści złotych.

Reasumując, „Requiem dla lalek” to niewątpliwie bardzo dobry zbiór opowiadań, który powinien zadowolić wszystkich fanów fantastyki – nawet tych najbardziej wymagających. Sięgnąć powinni po niego zwłaszcza ci lubujący się w niejednoznacznej, wymagającej prozie, pełnej niedomówień i zmuszającej do myślenia. Sam wyczekuję już kolejnych dzieł tego autora, gdyż „Requiem dla lalek” to wyjątkowo dobra pozycja.

Ocena: 8+/10

Tytuł: Requiem dla lalek
Tytuł oryginału: Requiem dla lalek
Autor: Cezary Zbierzchowski
Utwory: „Innego nie będzie”; „Miejsce na drodze”; „Moneta”; „Limfy szklanka”; „Bestiariusz”; „Mr Fiction”; „Bezludzie”; „Requiem dla lalek”
Wydawnictwo: Fantasmagoricon
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 352
ISBN: 83-925540-2-8
Cena: 29,90zł

Dziękujemy wydawnictwu Fantasmagoricon za udostepnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Dyskusja