Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Proza ku przestrodze – recenzja książki „Przygody Łukasza Pioruna”

Powieść Grzegorza Art’Manna „Przygody Łukasza Pioruna” wpadła w moje ręce całkiem przypadkowo. Zdarza się, że tego typu przypadki okazują się szczęśliwe. Tak było i tym razem, ponieważ wydana niedawno przez wydawnictwo Poligraf książka to jedna z ciekawszych pozycji na polskim rynku fantastycznym, jakie przyszło mi czytać w ostatnim czasie.

Łukasz Piorun żyje zwyczajnym życiem, dopóki pewnego dnia jego dom nie zostaje ograbiony i zdewastowany przez bandytów. Okazuje się, że zaszła pomyłka, a prawdziwym celem przestępców miał być dom jego sąsiada, Wacława. Tymczasem Piorun zostaje oszukany przez agenta firmy ubezpieczeniowej i popada w długi. Z pomocą przychodzi mu dawna znajoma, Aneta. Wszyscy bohaterowie, łącznie z żoną Wacława i wychowanym przez Pioruna młodym wilkiem – Bystrym, stają się uczestnikami intrygi. Wtedy staje się jasne, że ostatnie pasmo nieszczęść bohaterów nie jest zwykłym przypadkiem.

„Przygody Łukasza Pioruna” to dość nietypowy twór literacki. Trudno go jednoznacznie zaklasyfikować do któregokolwiek gatunku. Bez wątpienia jest to w pewnym stopniu powieść fantastyczna, gdyż wątki obfitujące w niestworzone wydarzenia pojawiają się w niej często. Jednak prawdziwa siła „Przygód Łukasza Pioruna” tkwi w rozbudowanej warstwie obyczajowej oraz w aspekcie kryminalnym powieści.

Art’Mann nie obawia się ukazywać ludzkiego okrucieństwa i przykrych życiowych sytuacji. Wręcz przeciwnie, pokazując czytelnikowi mroczne strony życia stara się być jak najbardziej bezpośredni. Przykładem może być wstrząsająca scena gwałtu na niewinnej kobiecie czy opis śmierci niemowlęcia. Obrazy te nie mają jednak na celu zaspokajania brutalnych żądz autora, zazwyczaj natomiast zmuszają czytelnika do refleksji. Między kolejnymi wydarzeniami ważnymi dla fabuły, bohaterowie prezentują własne poglądy na rozmaite kwestie. W rzeczywistości są to próby odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnych ludzi.

Istotnym elementem „Przygód Łukasza Pioruna” jest podejmowanie przez autora trudnych, problematycznych kwestii. Gdzieś na kartach poszczególnych rozdziałów pojawiają się pytania o dalekosiężne skutki zalegalizowania aborcji, zgody na modyfikacje DNA czy dążenia do utworzenia potężnych instytucji ponadpaństwowych kosztem zatracenia własnej świadomości narodowej. Art’Mann nie odkrywa w tych kwestiach niczego nowego – obrazuje jedynie to, z czego wielu ludzi tak naprawdę zdaje sobie sprawę, a jednak próbuje od tego uciekać, odsuwać na dalszy plan. Odbywa się to bez moralizatorstwa i patosu. Jeśli autor już kogoś próbuje pouczać, to jedynie bohaterów książki.

Styl, którym napisana jest powieść, jest lekki i przystępny, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko. Język nie jest skomplikowany, co również pozytywnie wpływa na odbiór lektury. Fabuła rozwija się ciekawie, a podczas czytania trudno narzekać na nudę. W „Przygodach Łukasza Pioruna” ciągle coś się dzieje, zaś losy bohaterów nie pozostają czytelnikowi obojętne.

Średnio spisał się natomiast wydawca. Mimo że od zewnątrz wydanie książki pozostawia niewiele do życzenia, to na jej szkodę z pewnością działa nieudolna korekta, która przeoczyła liczne błędy. Cena książki też do niskich nie należy, wynosi bowiem trzydzieści dwa złote. Jednak, biorąc pod uwagę jej wysoką wartość merytoryczną, nie jest to aż tak znaczący minus.

Reasumując, „Przygody Łukasza Pioruna” to ciekawa, dobrze napisana książka, pełna oryginalnych, a przede wszystkim poprawnie wykorzystanych pomysłów. To przyjemna lektura spod znaku fantastyki obyczajowej, obok której nikt nie powinien przejść obojętnie. Tym, którzy planują w najbliższym czasie powiększyć swoją biblioteczkę o nowe tytuły, polecam zakup. Na pewno nie spotka ich zawód.

Ocena: 8/10

Tytuł: Przygody Łukasza Pioruna
Tytuł oryginału: Przygody Łukasza Pioruna
Autor: Grzegorz Art’Mann
Wydawnictwo: Poligraf
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 296
ISBN: 83-88330-27-8
Cena: 32,00zł

Dyskusja