Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Ucieczka przed wilkiem – recenzja książki „Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka”

Okres dojrzewania zazwyczaj idzie w parze z młodzieńczym buntem, zamiłowaniem do karkołomnych pomysłów oraz z potrzebą rywalizacji. Wszystkie te cechy bez problemu znajdziemy u bohaterów książkowego cyklu Rafała Kosika. W „Trzeciej Kuzynce” początkowa sytuacja jest jednak odwróceniem tego standardu. Felix, Net i Nika jadą na ferie do maleńkiej miejscowości w górach. Mają nadzieję, że w ten sposób spędzą dwa tygodnie w spokoju i nudzie. Czynią dokładnie tak jak człowiek, który ucieka przed wilkiem do lasu – biegnąc wprost na resztę stada.

Powieść zaczyna się niepozornie. Przyjaciele czekają na autokar, który ma ich zabrać na wymarzony wypoczynek. Równocześnie przyglądają się pozostałym feriowiczom. Uwagę Felixa, Neta i Niki przyciągają zwłaszcza osoby najbardziej charakterystyczne. Wstępna ocena sytuacji rokuje nadzieje, że wśród towarzyszy podróży nie ma żadnych przybyszów z kosmosu, robotów, terrorystów ani innych podejrzanych typów. Jest za to mroczna gotka, para chłopców w dresach, dwie dziewczyny, ubrane na różowo i konkurencyjna paczka.

Akcja powieści rozwija się stopniowo. Na pierwszych stronach dominują akcenty humorystyczne. Fabuła nabiera tempa od momentu, gdy do uszu feriowiczów dobiega krzyk. Jego źródło znajduje się w mijanym po drodze domu, zbudowanym w środku lasu. Organizatorzy wycieczki wyznają zasadę unikania kłopotów i szybko uciekają z podejrzanego miejsca. Ewakuacja jest jednak krótka i brawurowa – kończy się utknięciem autokaru w śniegu. Feriowicze zmuszeni są do pieszego powrotu ku najbliższej ludzkiej siedzibie. Tajemniczy dom, mijany po drodze, okazuje się pensjonatem, do którego zmierzali.

Przytulne, ciepłe wnętrze nastraja wszystkich pozytywnie. Felix, Net i Nika zapominają o niepokoju, wywołanym strasznym odgłosem. Zmęczeni podróżą udają się do spania. Od tego momentu zaczynają się nowe kłopoty. Nocą ktoś chodzi po korytarzu i zakrada się do pokoju dziewcząt, w którym śpi również Nika. Obudzona nagle dziewczyna płoszy nieproszonego gościa, który znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Trop urywa się na starej szafie. Kolejne tajemnicze okoliczności niczego nie wyjaśniają, za to wszystko komplikują. Pojawiają się nowe wątki fabularne. Przyjaciele odkrywają zdeformowane, opuszczone miasto, w którym nic do siebie nie pasuje. Felix zyskuje wyraźnie zainteresowaną nim koleżankę, a archiwa miejskie zdradzają Nice kilka faktów dotyczących historii okolicy.

Książka jest znakomicie wydana. Ilustracja okładkowa daje czytelnikowi przybliżony obraz miejsca, w którym rozgrywa się akcja powieści. Wyklejki zadrukowane są barwnymi „Mapkami bardzo poglądowymi”, które pozwalają lepiej rozeznać się w topografii opisywanego terenu. Całość prezentuje się estetycznie i solidnie.

Seria o FNiN posiada niezwykły urok, zarezerwowany dla książek dedykowanych młodszym czytelnikom. Nie tylko przedstawia ciekawe historie, koło których nie sposób przejść obojętnie. Być może ważniejsze jest to, iż pokazuje młodym ludziom ich świat, opisany młodzieżowym językiem. Jeśli dodać do tego szczyptę fantastyki, kilka gramów horroru i wątek romansowy dla smaku – wyjdzie przepis na udaną książkę, którą „FNiN oraz Trzecia kuzynka” niewątpliwie jest. Rafał Kosik po raz kolejny udowadnia, że potrafi świetnie pisać, nie tylko dla dojrzałych czytelników fantastyki („Mars”, „Kameleon” i in.).

Tytuł: „Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka”
Autor: Rafał Kosik
Wydawca:Powergraph
ISBN: 978-83-61187-12-7
EAN: 9788361187127
Cena: 36,90 zł
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205
Objętość: 464 strony
Data wydania: 25 listopada 2009

[img=left]http://img187.imageshack.us/img187/1163/wyklejka.jpg[/img]

Dziękujemy wyd. Powergraph za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Dyskusja