Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Kobieta w przebraniu – recenzja książki „EON. Powrót Lustrzanego Smoka”

W świecie zdominowanym przez mężczyzn cenione są przede wszystkim cechy charakterystyczne dla tej płci. W takim uniwersum siła dominuje nad współczuciem, a rozum nad sercem. System ten gwarantuje jednak poczucie stabilności i ograniczenie chaosu, który od wieków uważany był za domenę kobiet. Na poparcie tej tezy jej zwolennicy powołują się na rozmaite przykłady, począwszy od podań o Lilith. Wariacje na ten temat biorą początki w historiach żydowskich, opowiadających o losach pierwszej żony Adama (choć pojawiają się również wcześniejsze źródła). Kończą się zaś gdzieś w okolicach współczesnych podań neopogańskich, przedstawiających Lilith jako pramatkę wszystkiego i największą z wiedźm.

Problematyka miejsca kobiet w społeczeństwie jest wieloaspektowa. Z jednej strony, nawet najsilniej ukształtowane patriarchaty nie mogą zanegować twórczej roli kobiety – matki. Pomimo tego, stworzenie systemu społecznego, w którym aktywność kobiety jest marginalizowana poprzez przekłamania i manipulacje, jest możliwa. Podobny obraz obserwujemy w najnowszej książce Alison Goodman, „Eon. Powrót Lustrzanego Smoka”. Bohaterka powieści, aby móc zadowolić cudze ambicje oraz własne, nieuświadomione marzenia, musi przeobrazić się w kogoś, kim nie jest. Rezygnując z własnej kobiecości, Eona staje się Eonem i rozpoczyna współzawodnictwo o tytuł lorda Smocze Oko.

Akcja powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonym czasie, w miejscu przypominającym cesarskie Chiny. Rozwija się tam handel, a władca stara się mądrze rządzić krajem, jednak w tle dochodzą czytelnika sygnały o nasilających się niepokojach społecznych. Są one związane z przygranicznymi zamieszkami, krwawo tłumionymi przez cesarskiego brata, przedstawianego przez pojedyncze opisy niemal jako chińskiego Chi You czy greckiego Aresa – boga wojny. Obraz sytuacji komplikuje się dodatkowo po uwzględnieniu jeszcze jednego czynnika – dwunastu smoków, znajdujących się na granicy polityki i religii.

Bestie te posiadają niezwykłą moc – mogą wpływać na pierwotną energię, zwaną hua. Każdy smok powiązany jest z niebiańskim zwierzęciem, odpowiadającym chińskiemu zodiakowi (przykładowo Szczurzy Smok albo Tygrysi czy Małpi). Analogia ta posunięta jest jeszcze dalej. W powieści Goodman mamy do czynienia z ziemskimi gałęziami, znanymi z kalendarza chińskiego, opartego o 12-letni cykl obiegu Jowisza wokół Słońca. Dokładnie tyle czasu trwa panowanie każdego smoka nad pozostałymi. Wraz z początkiem okresu swojego władztwa, smok szczęśliwego losu wybiera sobie także ziemskiego lorda – człowieka, który może się z nim zespolić, czerpiąc pradawną, smoczą siłę i używając jej dla dobra cesarstwa.

Eona za wszelką cenę pragnie zostać lordem Smocze Oko. Wie, że nie może tego dokonać będąc kobietą, ponieważ zwyczaj nie dopuszcza takiej możliwości. Powszechnie uważa się, że niewiasta nie jest zdolna władać smoczą mocą. Co więcej, nikt nawet nie śmie wyobrazić sobie podobnej bezczelności jak start kobiety w rywalizacji o tę zaszczytną pozycję. Działa to na korzyść Eony, która, dzięki ignorancji otoczenia, łatwiej może ukryć swoją płeć, zwłaszcza, że dziewczyna ma okaleczone biodro, przez co jej ruchy są niezgrabne, bardziej chłopięce.

Fabuła powieści szybko nabiera tempa. W jednej chwili czytelnik wdraża się w opisywaną rzeczywistość, a w następnej już gna wraz z dobrze znanymi bohaterami, próbując uciec od ich przeznaczenia. Nie znaczy to wszakże, że pewnych faktów nie da się przewidzieć. Z dużym prawdopodobieństwem można przy pierwszym spotkaniu z kolejną postacią oszacować, jaka będzie jej rola w rozwoju historii. Nie przeszkadza to jednak w lekturze. Autorka, kosztem niewielkiego spłaszczenia charakterów, osiągnęła efekt spójnej opowieści.

Pomimo wspomnianej jednowymiarowości bohaterów, Alison Goodman zadbała o to, by byli oni przekonujący. Ich zachowania są niepozbawione konsekwencji, także wtedy, gdy dany bohater czuje, iż postępuje niewłaściwie, jakkolwiek tę niewłaściwość zdefiniujemy. Paradoks bezwzględnego podziału na raczej dobrych i bardziej złych polega na tym, iż postacie te dążą do pierwotnie obranego celu, właściwie niezależnie od zmieniających się okoliczności. Dzięki temu akcja rozwija się w sposób uporządkowany i bynajmniej wcale nie nudny.

Zdecydowanie ziewanie ze znudzenia podczas lektury tej powieści nikomu nie grozi. Nie trzeba być miłośnikiem gatunku, aby docenić przemyślaną fabułę, dopracowane szczegóły czy chociażby melodyjne opisy. Na uwagę zasługują także wartkie dialogi, których największą zaletą jest dopasowanie słów do wypowiadającej je postaci. „Eon” szczególnie nie zaskakuje, ale brak niespodzianki jest z nadmiarem rekompensowany przez ogólną przyjemność, płynącą z lektury.

Alison Goodman nie jest początkującą pisarką, choć „Eon. Powrót Lustrzanego Smoka” jest jej pierwszą powieścią, wydaną w Polsce nakładem wyd. TELBIT. Książkę tę przetłumaczono już na dziesięć języków i wydano w kilkunastu krajach świata. Ukształtowany styl autorki sprawia, że prawie sześćset stron powieści jest lekturą równą i wciągającą. Dzięki temu, po odłożeniu książki czuje się niezaspokojony apetyt na kolejną część.

Kontynuacja powieści zapowiada się nie mniej interesująco. Przed bohaterką będą stały liczne problemy, z którymi będzie musiała sobie poradzić. Na warstwę przygodową powieści być może nałoży się jakiś wątek romansowy, o którym spekulują na forach internetowych miłośnicy powieści z całego świata. Kto wie, czy autorka nie pokusi się o wprowadzenie motywów rodem z kultowej „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”, Johna Gray’a, akcentując problem swoistego konfliktu między odmiennymi płciami. Byłby to niewątpliwy smaczek powieści – wszak Eona tak długo udawała chłopca, że w pewnym sensie niemal się nim stała. Są to jednak wyłącznie luźne dywagacje, będące odpowiedzią na hipotetyczne wersje losów Eony, prezentowane przez niecierpliwych miłośników twórczości australijskiej pisarki. Jak będzie w rzeczywistości – przekonamy się w drugiej części powieści. Do tego jednak czasu – serdecznie polecam przeczytać pierwszy tom.

Tytuł: „EON. Powrót Lustrzanego Smoka”
Autor:Alison Goodman
Przekład: Dariusz Kopociński
Wydawnictwo:TELBIT
Format: 144×208 mm
Oprawa: Miękka
ISBN: 978-83-60848-98-2
EAN: 9788360848982
Cena: 39.90 zł

Dziękujemy wyd. TELBIT za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Dyskusja