Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nie Cyla, tylko Ancyfer – recenzja książki „Moja żona wiedźma”

Często zdarza się, że narzeczeni ukrywają przed sobą nawzajem jakiś sekret i wyjawiają go dopiero po zaślubinach. Jest to zazwyczaj jakaś wstydliwa drobnostka czy przewinienie z przeszłości, przez które balibyśmy się zrazić do siebie partnera. Rzadko jednak mężowie dowiadują się na miesiąc po ślubie, że ich własna żona to wiedźma.

Nie chodzi tu wcale o metaforyczne znaczenie tego słowa znaczeniu. Taką właśnie tajemnicę o swojej żonie, Nataszy, odkrywa Siergiej Aleksandrowicz. Z początku bagatelizuje sprawę, jednak w momencie, kiedy żona rozkazuje naczyniom w kuchni, aby same podawały obiad, zaczyna się zastanawiać. Czasu na rozterki nie ma jednak wiele, ponieważ z jego winy żona znika.

Zszokowany mąż będzie musiał szukać małżonki w innych rzeczywistościach i wymiarach. Jednak nie pójdzie na tę wyprawę sam. W drodze towarzyszą mu jego stróże -anioł i diabeł. Jak łatwo się domyślić, jeden z nich będzie chciał dla Siergieja jak najlepiej – żeby w ogóle żonę sobie odpuścił. Raz, że nie mieli ślubu w cerkwi, a dwa, że małżeństwo z wiedźmą to też grzech. Diabeł oczywiście będzie próbował mamić i nakłaniać do złego. Ale obaj i tak będą wyciągać nieszczęsnego małżonka z wszelkich opałów. W końcu to ich pracodawca lub, jak kto woli, żywiciel.

Wszystkie plany alternatywne, w których dzielny mąż będzie poszukiwał Nataszy, okażą się przesiąknięte do granic możliwości magią w najliczniejszych odmianach. Ku jego własnemu zaskoczeniu, poezja także okaże się orężem (Siergiej jest bowiem z zawodu poetą). Będzie to najlepsza z jego broni.

Fabuła jest bardzo dynamiczna. Autor raz po raz rzuca swoich bohaterów na tory nowej przygody. W momencie, kiedy wydaje się, że Sergiejowi prawie udało się osiągnąć wytyczony przez niego cel, zabawa zaczyna się od początku. Poeta zwiedza różne światy: raz jest to świat, gdzie nadal panuje inkwizycja, innym razem kraina skandynawskich bogów albo miasto zamieszkałe przez magów i wilkołaki.

W notce o autorze zaznaczono, że jest to „gwiazda pierwszej wielkości na niebie rosyjskiej fantastyki humorystycznej”. Można z tym jednak polemizować. Książka zawiera kilka elementów humorystycznych, trudno jednak pokusić się o stwierdzenie, że przy jej lekturze umiera się ze śmiechu. Owszem, dowcip przewija się i w dialogach, i pod postacią humoru sytuacyjnego lub charakterów, są to jednak niezbyt liczne wyjątki.

Warto zwrócić uwagę, że w powieści udało się wykreować kilka ciekawych postaci. Przede wszystkim mowa to o opiekuńczych duchach Sergieja: Ancyferze i Farmazonie. Anioł i diabeł są stereotypowi tylko z wyglądu. Wraz z rozwojem akcji obaj przeżywają swoistą ewolucję. Bies ma na swoim sumieniu kilka zachowań niegodnych diabła, a i anioł nie jest już taki święty.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Tłumaczenie nie pozostawia wiele do życzenia. Czasami tylko zdarzają się drobne literówki i braki w interpunkcji. Nie wpływa to jednak na płynność czytania. Książkę czyta się szybko i łatwo, mimo jej opasłych rozmiarów.

W „Mojej żonie wiedźmie” widać bardzo głęboko zakorzenioną kulturę rosyjską. Nie brak w tej powieści licznych odniesień do ludowych bajek i przypowieści. Są nawiązania do historii o carewiczach, są i odniesienia do bajań, traktujących o zwierzętach i przemieńcach. Autor wykazał wiele wysiłku i wnikliwości, nawiązując również do innych kultur i legend, na przykład do skandynawskiej mitologii.

Wszystkie te wyżej wymienione czynniki sprawiają, że „Moja żona wiedźma” to książka przyjemna w odbiorze. Zawarta w niej przygoda pasuje w sam raz do chwil, w których czytelnik chce się odprężyć przy lekturze niezbyt wymagającej, a mimo to ciekawej i wciągającej.

Ocena: 6,5/10

Dyskusja