Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

4. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”

Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą 2010

W dniach od 31 lipca do 8 sierpnia w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu nad Wisłą, odbywa się 4. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Impreza od wielu lat przyciąga rzesze artystów, twórców kina, muzyków, ale też zwykłych widzów i ludzi po prostu spragnionych tej magicznej atmosfery Rynku, nadwiślańskich sal kinowych i licznych kafejek. Siedząc przy kufelku spotkasz tu Jerzego Stuhra, Zamachowskiego, Zanussiego, ale też Lyncha, czy też braci Coen. Starodawne miasto wabi unikalną architekturą i niezwykłym klimatem, a filmy dla jednych są daniem głównym, dla innych natomiast miłym urozmaiceniem. Z własnego doświadczenia wiem, że ciężko jednoznacznie określić się w tej materii.

Dzieje tego przedsięwzięcia są bardzo burzliwe. Festiwal został zapoczątkowany w roku 1995 w Kazimierzu Dolnym pod nazwą „Lato Filmów”. Po kilku latach został przeniesiony do Torunia, by w końcu trafić do Warszawy. W międzyczasie powstał cieszący się ogromnym szacunkiem festiwal Romana Gutka „Era Nowe Horyzonty” we Wrocławiu, w tym roku obchodzący swój 10. jubileusz, natomiast od czterech lat impreza znowu odbywa się w Kazimierzu Dolnym. I tak z jednego silnego pnia, wyrosły trzy zupełnie niezależne konary, a każdy z nich żyje swoim własnym życiem.

Od dziewięciu lat, z nielicznymi przerwami, staram się odwiedzać Kazimierz Dolny i obejrzeć maksymalną ilość filmów, wchłonąć jak najwięcej zapachu i smaku kina. Wrażenia i wspomnienia pozostają na lata, kto tam był, ten wie. Mój stosunek jest mocno osobisty, gdyż większość edycji, w których brałem udział, zbiegło się z burzliwym okresem dojrzewania, toteż wybaczcie zbytnią egzaltację. Ucinając temat, przedstawiam program tegorocznej edycji.

Hasłem przewodnim jest Inny Świat. Można rozumieć to na wielu płaszczyznach, nikt nie żąda od nas jednoznacznej definicji, toteż pojawiają się obrazy abstrakcyjne, wynaturzone, ale też inne kulturowo, sporo z Azji, Meksyku, nawet Afryki. Festiwal nie zna podziału kultur, jego ramy i zawartość często ustalane są pozakulisowo podczas imprez światowych w Cannes, Wenecji, San Sebastian, czy Lyonie, a poszukiwane są przede wszystkim filmy ambitne, inne. Natomiast w odróżnieniu od imprezy np. Gutek Films, Kazimierz nie stroni od mainstreamu, często obok artystycznych wizji spotkać można premierowy hollywoodzki hit, lub perełkę sprzed lat. W tym roku czekam zwłaszcza na nową, przedpremierową projekcję dokumentu o The Doors „When You Are Strange” Toma DiCillo (w roli narratora Johnny Depp). Dzieło to będzie prezentowane w bloku muzycznym.

Historia dla mnie zatacza pewnego rodzaju koło, pierwszy film jaki widziałem, dokładnie podczas gorącego, kazimierskiego lata 2001, to było „Las Vegas Parano” z niezapomnianą kreacją Deppa właśnie.

Ciężko wymienić chociaż część znakomitych atrakcji, jakie spotkają nas w tym roku na Festiwalu. Ciężko przekazać klimat komuś, kto nigdy nie odwiedził tego pięknego miasta, ale mam nadzieję, że ten krótki tekst spowodował, że w tym roku pojawicie się na Dwóch Brzegach, bo warto. Spragnionych informacji zapraszam na oficjalną stronę eventu.

Dyskusja