Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Za górami, za lasami… – recenzja komiksu „Strażnicy Orlego Pióra – Drzewo Peruna”

Historię można popularyzować na różne sposoby. Nie brakuje inscenizacji historycznych, seriali, a w kinach co rusz pojawiają się kolejne produkcje, mówiące o minionych dziejach. Zainteresowanie historią ostatnio przechodzi także na twórców komiksów. Wśród historii obrazkowych poruszających tę tematykę, na uwagę zasługuje z pewnością cykl „Strażnicy Orlego Pióra”, zapoczątkowany kilka lat temu przez Mandragorę.

„Drzewo Peruna” to trzeci zeszyt serii. Opowiedziana w nim historia toczy się wokół postaci Mieszka I i zaprowadzania chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Główną osią fabuły jest spór księcia polskiego z Wichmanem i Wolinianami. Najważniejszym z przedstawionych wydarzeń jest bitwa z 967 roku, w której Mieszko pokonał wieloletniego wroga i, jako znaczący już na międzynarodowej arenie władca, odesłał Ottonowi I wiadomość o jego śmierci.

„Drzewo Peruna” jest komiksem edukacyjnym. Mamy w jego wypadku do czynienia z prostą narracją. Wyraźnie widać, że głównym zamierzeniem autora było przedstawienie historii jako zlepku następujących po sobie zdarzeń historycznych. W tle mamy co prawda powierzchownie potraktowany wątek miłosny, ale ogólnie rzecz biorąc, postaci nie mają indywidualnych, charakterystycznych cech. Akcja toczy się bardzo szybko i wydaje się, że zbyt szybko. Przybywająca do Mieszka Dobrawa zachowuje się tak, jakby był on co najwyżej jej kolegą, nie mężem. Zabrakło miejsca na ukazanie przekonujących relacji między bohaterami. Można odnieść wrażenie, że twórca musiał koniecznie zmieścić się w nieco ponad dwudziestostronicowym limicie objętości, gdyż historia, którą tak pobieżnie przedstawił, posiada potencjał na przynajmniej kilka podobnych zeszytów.

Rysunki w wykonaniu Sławomira Kiełbusa prezentują zadowalający poziom. Z jednej strony, kreska jest bardzo prosta, z drugiej jednak naprawdę nieźle wyszły mu strony zbiorowe, zwłaszcza ilustracje do bitwy z Wichmanem. Tym niemniej, do ideału wiele brakuje.

Świetny pomysł wydaje się niewystarczająco wyeksploatowany. Komiks dobrze sprawdza się w charakterze edukacyjnym. Poruszony został mało znany, ale niezmiernie istotny wątek z życia i działalności pierwszego polskiego władcy. Jakby tego było mało – „Drzewo Peruna” uczy nie tylko historii, ale i angielskiego. Obok dymków z polskimi podpisami, znajdują się angielskie tłumaczenia, co jest ciekawym urozmaiceniem dla osób uczących się języka. Dodatkowo, na pierwszej stronie komiksu znajduje się kalendarium życia i działalności Mieszka, zaś na ostatniej – wyjaśnienie historycznych pojęć oraz angielski mini słowniczek.

„Drzewo Peruna” to komiks, który dostarczy rozrywki wyłącznie osobom zainteresowanym historią. Jego oprawa wizualna mimo wszystko pozostawia wiele do życzenia, a scenariusz został opracowany wyraźnie z myślą o edukacji historycznej, przez co opowiedziana tu historia jest nieco sztuczna i przedstawiona naprędce, nie budząc u czytelnika większych emocji. „Drzewo Peruna” warto kupić, jeśli ktoś uczy się angielskiego lub jest zainteresowany historią Polski. W przeciwnym wypadku nie znajdzie w nim nic, co mogłoby go zaciekawić.

Dyskusja