Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Złowione w sieci

Przegląd prasy 04/2011

W kwietniowym „Przeglądzie prasy” znalazło się kilka smakowitych kąsków wybranych dla Was specjalnie przez redaktorów Bestiariusza. W nasze sieci wpadł między innymi ciekawy tekst o popkulturowych inspiracjach zaczerpniętych z katastrofy w Czarnobylu, doskonały artykuł przedstawiający iście Monty Pythonowski epizod II wojny światowej oraz wywiad z Jeffem VanderMeerem. Zapraszamy do lektury!

26 kwietnia minęło ćwierć wieku, od czasu wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W tym okresie niejednokrotnie odnoszono się do minionej katastrofy. Redaktorzy portalu Polygamia.pl, zebrali dziewięć interesujących odwołań kulturowych. Każdy zainteresowany znajdzie krótki opis wraz z filmikiem. Do znalezienia w TYM miejscu.

Zdecydowanie przyjemniejszy jest kolejny zbiór przygotowany przez Polygamię.pl. Chodzi o „Mini książkę kucharską gracza”, która zawiera 5 przepisów na przysmaki ze świata gier.

Początkiem kwietnia nasz kraj odwiedził Jeff VanderMeer. Pisarz spotykał się z polskimi fanami, gdyż to właśnie u nas wydaje się najwięcej jego powieści. Jednym z owoców przyjazdu jest ciekawy wywiad przeprowadzony przez Katedrę. VanderMeer opowiada w nim o zacieraniu się różnic trendów, przyszłości ebooków, czy idei creative comnons. Poruszona zostaje także ważna kwestia, jaką jest wydawanie zagranicznych autorów. Wywiad można znaleźć w TYM miejscu.

Polecał: Adrian „wadik” Wędzel

Szukając tekstu do kategorii „Najlepszy artykuł kwietnia” miałem o tyle ułatwione zadanie, że ilość publikacji mogących przejść same tylko eliminacje była w minionym miesiącu nad wyraz skromna. Jeśli zaś chodzi o teksty, którym udało się przejść przez nasze redakcyjne sito, to wśród nich całkowicie bezkonkurencyjny okazał się artykuł Łukasza Męczykowskiego „Efektywna i cicha broń” – pika lorda Crofta, opublikowany w serwisie HistMag.org. Jest to przezabawna historia skreślona bardzo lekkim i wprawnym językiem, w której humor i historia przeplatają się ze sobą we wzorcowy sposób. Hasło „bawiąc – uczyć” rzadko bywa tak udanie realizowane, jak w tym właśnie artykule. Polecam wszystkim, nie tylko zainteresowanym historią.

W kategorii „Ciekawostka” zwyciężyła rozmowa z Rogerem Christianem – nagrodzonym Oscarem scenografem, uważanym za jednego z ojców sukcesu „Gwiezdnych wojen”. Jeśli chcecie dowiedzieć się ile kosztował słynny „miecz świetlny”, w jaki sposób George Lucas widział postać Hana Solo i dlaczego zmuszał ekipę filmową do oglądania westernu „Dawno temu na Dzikim Zachodzie”, przeczytajcie ten tekst koniecznie. Zapis rozmowy wraz z nagraniami z wizyty Rogera Christiana w Krakowie na festiwalu Off Plus Camera znajdziecie na portalu Interia.pl w zakładce Film.

Na koniec wreszcie cos z branży gier fabularnych. Portal Paradoks w minionym miesiącu przypomniał wszystkim tekst, którego autorem jest Andrzej „Enc” Stój, pt. „Najcenniejszy skarb”(artykuł ten ukazał się pierwotnie w serwisie Dzikie Światy). Nowe, a przynajmniej inne od stereotypowego, ciekawe spojrzenie na motyw skarbów czekających na Graczy w każdym niemal scenariuszu w konwencji fantasy. Jest tu kilka ciekawych pomysłów, uwag i rad na urozmaicenie rozgrywki w tym właśnie elemencie. Mimo drobnych edytorskich potknięć, które pomału stają się znakiem firmowym Paradoksu, tekst warto polecić każdemu fanowi gier fabularnych, co też i ja sam czynię.

Polecał: Maciej „morfin” Przygórzewski

Dyskusja