Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Moc inspiracji – recenzja książki „Wichry archipelagu”

„Wichry archipelagu” to debiutancka powieść Bradley’a P. Beaulieu, laureata L. Ron Hubbard Writers of the Future Award – nagrody dla najlepiej zapowiadającego się twórcy. A to, że jest ona w pełni zasłużona, potwierdza książka, która zachwyca intrygującą fabułą, przenosi czytelnika w fantastyczną rzeczywistość, zbudowaną w oparciu o kulturę i obyczaje Carskiej Rosji. Treść powieści jest złożona i pomysłowa zarazem. Wyobraźnia pisarza stworzyła ciekawy i niezwykły świat, pełen zmyślnych i zaskakujących intryg. Zaś eteryczny klimat dzieła jest zasługą demonów i mistycznych rytuałów. Obecna w powieści niezwykła magia trzyma w ryzach wykreowany świat i stanowi fundament głównej religii cywilizacji powołanej do życia przez Beaulieu.

Wiara jest jednym z ważniejszych elementów „Wichrów archipelagu”. Kreując wierzenia Aramanów i Maharratów, autor wzorował się na religiach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, między innymi na Buddyzmie. Oba ludy wierzą więc w reinkarnację, dusze uwięzione w kamieniach, i oczekują swojej nirwany. Z tym, że chcą to osiągnąć na dwa różne sposoby: Aramanowie mądrością, której dostarcza im życie i ciągła podróż, Maharraci zaś agresją. Niezgoda między nimi jest przyczyną poważnego sporu, wokół którego toczy się akcja całej powieści. Napastliwi Maharraci, prowadzeni przez ogarniętego chęcią zemsty fanatyka, dążą do wyeliminowania istniejącej władzy.

Konflikt polityczno-religijny, w którym więcej jest potyczek słownych, porwań i morderstw, niż bezpośrednich krwawych starć, konfrontacja świata metafizycznego z codziennością bohaterów powieści wciąga czytelnika niczym ruchome piaski. Jednak mnogość elementów stworzonego świata jest tak duża, że miejscami wydaje się przerastać samego autora. Widać to choćby w sposobie, w jaki Beaulieu przedstawia demony pojawiające się w świecie śmiertelnych. Każda wezwana zjawa wydaje się być wierną kopią poprzedniczki, przez co lektura traci na atrakcyjności, a między strony wkrada się uczucie lekkiego znudzenia.

Sposób w jaki Beaulieu przedstawia relacje zachodzące pomiędzy głównymi bohaterami stanowi z pewnością zaletę powieści. Wątek osnuty na postaciach Nikandra, Atiany i Rehady, pomimo, że został oparty na znanym schemacie „małżeństwa z przymusu” budzi zainteresowanie i sympatię. Książę Nikandr przedstawiony jest jako postać o szlachetnym sercu, nieopisanej odwadze i niezwykłych talentach. Jednakże przez swoją dobroduszność zapomina, że w politycznym świecie przyjaźnie przestają mieć znaczenie, a każda słabość zostanie bezlitośnie wykorzystana. Autorowi udało się także stworzyć ciekawą postać kobiecą, Atianę, wobec której stawiane są duże wymagania, a zmienne koleje losu kształtują jej charakter. Miłosne perypetie bohaterów, zmiany jakie w nich zachodzą pod wpływem wielu, często sprzecznych uczuć i emocji determinują powstanie osobliwej więzi miedzy nimi a czytelnikiem.

„Wichry archipelagu” to powieść z gatunku fantasy, jednakże przedstawiona w niej rzeczywistość pod wieloma względami jest odzwierciedleniem świata realnego. Nowatorski pomysł połączenia ideologii Buddyzmu z tradycją carskiej Rosji przedstawiony jest w lekki, pobudzający wyobraźnię sposób sprawia, że lektura jest ciekawa i wciągająca. Powieść Beaulieu to zapowiedź trylogii obok której nie będzie można przejść obojętnie. To nie tylko udany debiut amerykańskiego pisarza, a przede wszystkim książka, która na długo pozostanie w pamięci czytelników, zapewniając nawet tym najbardziej wymagającym, dobrą rozrywkę.

Dziękujemy wyd. Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego.

Ocena: 4.5/5

Dyskusja