Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Kosik pokrótce – recenzja książki „Obywatel, który się zawiesił”

Wydanie zbioru opowiadań, publikowanych na przestrzeni kilku ostatnich lat w różnych czasopismach, zawsze wymaga od pisarza odwagi. Oto nagle każdy, bez względu na to, od jak dawna danego autora czytuje bądź czy dopiero zaczyna przygodę z konkretnym twórcą, może ocenić jego dorobek. W dodatku, jeśli pisarz jest dobrym rzemieślnikiem, ale nie jest geniuszem – ocena taka zazwyczaj wypada niekorzystnie. Wszak kiedyś trzeba nauczyć się pisać, a najlepszym nauczycielem jest samo życie, w tym zaś przypadku – aktualne oceny czytelnicze.

„Obywatel, który się zawiesił” stanowi mini przekrój przez twórczość Rafała Kosika z ostatniej dekady. W tomie znajdują się opowiadania, które można podzielić na dwa nurty: fantastykę socjologiczną i bardziej klasyczne s-f. Czytelnik odnajduje w nich odpowiednio zainteresowanie człowiekiem czy szerzej – społeczeństwem i jego strukturą, z drugiej zaś strony – rozmaite kreacje odmiennych rzeczywistości. Taka mieszanka tematyczna czyni zbiór zajmującym dla szerszego grona odbiorców.

Poszczególne opowiadania, choć tematycznie różne, posiadają kilka wspólnych elementów. Przede wszystkim, autor w przeważającej większości przypadków skupia się na fabule. Twórczość Kosika nie znajdzie raczej aprobaty wśród miłośników językowych eksperymentów czy wyszukanych opisów. Tu celem nadrzędnym jest przekaz.

Po wtóre, autor często używa hiperboli. Przejaskrawianie świetnie wpasowuje się w konwencję opowiadań,które krytykują zastaną rzeczywistość. Tym bardziej użycie tego środka stylistycznego nie zaskakuje, za to od razu daje czytelnikowi do zrozumienia, czego może się po danym tekście spodziewać.

Należy zauważyć, że Rafał Kosik w swoich opowiadaniach niezwykle rzadko skupia się na człowieku. Oczywiście pokazuje losy jednostek uwikłanych w rozmaite sytuacje, systemy i realia. Nie ma tu jednak studium charakteru jednostki. Miłośnicy rozbudowanych portretów psychologicznych postaci poczuliby się zawiedzeni. Choć trudno oczekiwać pogłębionych sylwetek bohaterów w krótkich formach literackich, jednak autor wyraźnie nie skupia się na tym aspekcie tworzenia literatury. W opowiadaniach, zawartych w tym zbiorze, liczy się nade wszystko opowieść, a nie ten, który opowiada.

Warto podkreślić, iż wielbiciele zabawy w odszukiwanie odwołań i swoistego dialogu między różnymi dziełami literackimi, mogą kojarzyć niektóre motywy czy stylizacje z innych utworów. „Mgła” posiada klimat rodem z Edgara Allana Poe, „Obywatel, który się zawiesił” trąci troszkę dawnym pisarstwem Ziemkiewicza, „Szczelina” zaś wprost prosi się o przyrównanie do kolejowej twórczości Grabińskiego. Takich podobieństw można by mnożyć, co nie znaczy, że opowiadania Kosika są wtórne, a jedynie, że korespondują ze współczesną literaturą gatunku.

Ci, którzy regularnie i od lat czytają magazyny, poświęcone fantastyce, nie znajdą w zbiorze żadnych nowości. Niemniej stanowi on doskonałe przypomnienie krótkich form literackich twórcy takich powieści jak „Verctical”, „Mars” czy młodzieżowego cyklu o przygodach Felixa, Neta i Niki. „Obywatel, który się zawiesił” nie stanowi wprawdzie czytelniczego wyzwania, ale niewątpliwie warto go przeczytać. Zwłaszcza dla fanów Rafała Kosika – to pozycja obowiązkowa.

Dziękujemy wyd. Powergraph za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego.

Ocena: 4/5

Dyskusja