Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Ognista powieść dla młodzieży – recenzja książki „Krąg ognia”

Ostatnia część trylogii „Proroctwo sióstr” nie zaskakuje czytelnika, jednak dorównuje poprzednim częściom. Dowiadujemy się z niej jak potoczyły się losy głównych bohaterów oraz czy proroctwo się spełniło. Rozwiązania doczekał się też wątek miłosny, choć ten akurat aspekt powieści rozczarowuje.

Sposób konstruowania bohaterów nie uległ wielkim zmianom, jednakże ich losy stają się jeszcze burzliwsze niż dotychczas. Czytelnik zaobserwuje gwałtowne zmiany charakterów postaci, zakrawające wręcz o naiwność. Takie rozwiązanie jest swoistym pójściem na łatwiznę, nie mniej stanowi adekwatne zakończenie młodzieżowej serii.

Akcja powieści toczy się wartko, jednakże trafiają się chwile wytchnienia, poświęcone romantycznym scenom. „Krąg Ognia” silnie akcentuje fakt, iż jest to literatura zdecydowanie kobieca. Nawet sceny walki nie są w stanie zmienić ogólnego charakteru powieści. Wszystko to czyni tę książkę przyjemną lecz niezbyt wymagającą lekturą.

Poziom wydawniczy powieści pozostaje bez zmian. Okładka, przedstawiająca młodą dziewczynę, jest estetyczna i zwraca uwagę. Niemniej można odnieść wrażenie, iż zapowiada lekturę mniej mroczną niż pozostałe części, co jest niezgodne z prawdą.

Podsumowując, „Krąg Ognia” jest przyzwoitym zwieńczeniem serii. Nie wyróżnia się szczególnie na tle pozostałych powieści, ale też nie jest odczuwalnie gorsza, co jest częstą przypadłością kontynuacji. Wszystkim tym, którym podobały się poprzednie tomy, powieść tę można spokojnie polecić.

Dziękujemy wyd. TELBIT za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego.

Recenzja tomu pierwszego.
Recenzja tomu drugiego.

Ocena: 3.5/5

Dyskusja