Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Pionowo przez świat – recenzja książki „Vertical”

Są takie książki, które warto wznawiać nawet po wielu latach, choćby utraciły już w części swoją aktualność. Jedną z takich pozycji jest „Vertical” Rafała Kosika. Śmiało można powiedzieć, że jest to już klasyka polskiego najnowszego s-f. I to klasyka iście wyśmienita, nieodmiennie czarująca i porywająca.

Świat przedstawiony w powieści różni się od znanej czytelnikom rzeczywistości. Życie bowiem toczy się na latających statkach, które podróżują wzdłuż przecinających niebo lin. Największymi wydarzeniami stają się rzadkie spotkania z innymi statkami, podczas których można wymieniać towary i ludzi. W trakcie lektury okazuje się ponadto, że latające miasta nie są jedynym miejscem bytności człowieka. Niezależnie jednak od środowiska, życie toczy się wokół tajemniczych lin.

Konstrukcja świata w tej powieści jest fascynująca. Zmusza do ciągłego zastanawiania się o co w tym wszystkim chodzi, czym są tajemnicze liny i który kierunek podróży jest właściwy – w górę, która wydaje się przeznaczeniem człowieka czy w dół, do źródeł, które być może już nie istnieją. Bohaterowie ciągle muszą podejmować decydujące wybory, które wpływają na całe ich życie.

W „Verticalu” bardziej niż o konstrukcji poszczególnych postaci warto mówić o konstrukcji społeczeństw. Rafał Kosik bezwzględnie obnaża ostrza ignorancji, a wszak ignorancja to siła, jak napisał swego czasu George Orwell. Czytelnik przygląda się całym społecznościom ludzi, którzy nie zadają sobie pytań nie tylko o cel istnienia, ale nawet i o sposób funkcjonowania przedmiotów, które na co dzień używają. Wiedza się nie rozwija – w świecie Verticala wiedzę się zapomina. Każda zmiana jest zmianą na gorsze. Choć teza ta początkowo wydaje się kontrowersyjna, jednak po zakończeniu książki można odczuwać dysonans poznawczy.

W „Verticalu” jest wszystko, czego potrzeba by stworzyć udaną powieść s-f. Są tu prawdziwe postacie z którymi czytelnik może się utożsamiać i ich namiętności, które może współodczuwać. Jest także zawsze aktualny motyw podróży, dzięki któremu generowane są kolejne przygody. Na koniec jest tu intrygujący świat, który nie pozwala przejść obok tej książki obojętnie. Jeśli więc ktoś stanie przed dylematem czy kupić „Vertical”, niech nie waha się więcej. Będą to naprawdę dobrze wydane pieniądze.

Ocena: 5/5

Dyskusja