Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Ludzcy bohaterowie i bohaterscy ludzie – recenzja „Opowieści Wojennych 2”

Druga Wojna Światowa to makabryczny okres śmierci i ludzkiego okrucieństwa, jednocześnie będący niezwykle ciekawym tematem do snucia opowieści. Filmy oraz książki wojenne są jednymi z najlepiej sprzedających się i najpopularniejszych na rynku. Spora część z nich ukazuje jednak dość jednostronną prawdę, jest ostentacyjnie moralizatorska, lub stara się spełniać jedynie funkcje edukacyjne, ukazując suche fakty historyczne, bez wnikania w psychikę ludzi w nich występujących. Tak samo wyglądała jeszcze niedawno sytuacja w przypadku komiksów opisujących te lata. Dotychczasowa infantylizacja tematyki została powstrzymana przez działania wydawców, którzy zaczęli publikować z jednej strony komiksy opisujące wojnę w sposób inteligentny i fachowy, skupiając się na ukazaniu prawdy historycznej, z drugiej też takie, które będąc fantastyką wojenną ukazują życie normalnych, aczkolwiek fikcyjnych postaci w realiach wyjętych z kart podręczników. Do takich właśnie dzieł należą „Opowieści Wojenne” autorstwa Gartha Ennisa.

Ennis, będący jednym z najpopularniejszych, ale też najbardziej kontrowersyjnych scenarzystów komiksowych w Stanach Zjednoczonych postanowił pokazać Drugą Wojnę Światową z trochę innej strony. Dokładne opisy zdarzeń, daty, idealne odwzorowanie faktów nie są jego priorytetem. Skupił się w swoich opowiadaniach na sposobie

postrzegania wojny przez poszczególne jednostki. Opisuje zmiany, jakie może wywrzeć na ludzkim spojrzeniu na świat konflikt, który kosztuje miliony ludzkich istnień. Normalni ludzie w niecodziennych okolicznościach mogą pokazać twarz, której nikt by się po nich nie spodziewał. Tchórze stają się bohaterami, pacyfiści okrutnymi psychopatami, a bohaterowie płaczą ze strachu jak małe dzieci. Poznajemy tutaj nie same nazwiska osób, które wpłynęły na rozwój bitew i kampanii, a prawdziwe osoby, które się za nimi kryją. Widzimy ich motywację, pożądanie, strach i zdanie na temat otaczającego ich świata. I to właśnie jest największą zaletą komiksu Ennisa.

Na drugi tom „Opowieści Wojennych” składają się cztery historie zilustrowane przez wielkie gwiazdy amerykańskiego komiksu. David Lloyd pokazując ponurą pracę brytyjskich lotników zrzucających bomby na niemieckie miasta świetnie oddał klimat brudu moralnego i wielu niedopowiedzeń. Spełnił wysokie oczekiwania, jakie można było po nim mieć po pierwszym albumie, w którym stworzył najciekawszą z opowieści. Cam Kennedy, dzięki swojej specyficznej kresce oddał wartką, szybko zmieniającą się akcję w realiach działań angielskich służb specjalnych walczących z korpusem Rommla w Afryce. Carlos Ezquerra w prosty sposób ukazał jak różne drogi mogą doprowadzić człowieka do pogrążenia się w konflikcie, który w pewnym momencie zamienia się w bezmyślną rzeź. Tym razem nie będzie to opowieść o Drugiej Wojnie Światowej, lecz o wojnie domowej w Hiszpanii. Ostatni fragment dotyczący ochrony konwojów płynących na daleką połnoc został zilustrowany przez Gary’ego Erskine’a, który mimo, że często i w widoczny sposób bazował na dokumentacji fotograficznej, stworzył dość sztywną i pozbawioną dynamiki grafikę. W przypadku tego opowiadania można się jednak zastanawiać, czy jest to jej wada, czy zaleta.

Należy też podkreślić wysoką jakość polskiego wydania – gruby album wydany na świetnej jakości papierze, w twardej oprawie i z dobrym tłumaczeniem sprawia, że chętnie bierze się go do ręki i mimo stosunkowo wysokiej ceny zachęca do czytania. Na uwagę zasługują również przypisy odautorskie znajdujące się na tyłach książki, a wyjaśniające zarówno szczegóły przedstawionych zdarzeń, ale również kulisy powstawania poszczególnych opowiadań.

W efekcie otrzymujemy inteligentny, naturalistyczny komiks, który co prawda nie ma historycznej wartości edukacyjnej i w żaden sposób nie można na nim opierać swojej wiedzy odnośnie opisywanego okresu, jednak ukazuje inne oblicze konfliktu. Jest ono widziane nie z perspektywy podręcznika, lecz z poziomu gruntu, po którym chodzą zwykli ludzie.

Dyskusja