Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Omówienie talii M:tG: Theros: „Devotion To Darkness”

A oto omówienie ”Devotion To Darkness” – Itnro Pack Magic: The Gathering z segmentu „Theros”. Ta talia zbudowana jest na połączeniu dwóch sąsiadujących ze sobą kolorów: jak sama nazwa wskazuje czarnego oraz niebieskiego. W tym wypadku dominuje kolor czarny, a więc możemy spodziewać się decka bazującego na śmierci, wspomaganego potężnymi niebieskimi czarami.

Obrazek

I tak faktycznie jest. Jeśli chodzi o czarne karty zawarte w tym zestawieniu, jest ich zdecydowanie więcej niż niebieskich, mniej więcej w stosunku pięć do dwóch. To z tego koloru będziemy mieć do wyboru największą ilość potworów. Są to głównie zombie. Aż dwa rodzaje kart „Zombie Minotaur” (w sumie trzy potwory), które są typowymi „siekaczami” bez żadnych zdolności. Dla równowagi mamy też jednego defendera w dwóch kopiach („Returned Phalanx”), który przy wykorzystaniu niebieskiej many może przestać nim być, co często może nam umożliwić zadanie potężnego ciosu za 3, już w drugiej turze.

Trzon armii stanowią jednak latające Harpie (dwie sztuki „Insaruable Harpy” oraz dwie sztuki „Blood-Toll Harpy) oraz „Abhorrnet Overlord”, który w tym wypadku jest „premium foil” i karta RAR. Nad tym demonem warto się chwilę zatrzymać. Jest on co prawda obciążony przymusem poświęcenia innej istoty w fazie odtapowania, ale jest za to niezwykle silny (6/6) i obdarzony zdolnością latania. Ponadto dzięki niemu możemy wprowadzić kolejne tokeny „Harpy”, co bardzo szybko może przełożyć się na klęskę przeciwnika. Dla zbilansowania jest on bardzo drogi w koszcie many (aż siedem łacznie), ale przy odrobinie szczęścia powinniśmy w miarę szybko go wystawić. W końcu mamy do dyspozycji całkiem pokaźną ilość landów (aż szesnaście bagien i dziewięć wysp).

Do dyspozycji mamy jeszcze parę tańszych w koszcie potworów, które powinny dać nam dość czasu, aby wprowadzić „Abhorrnet Overlorda” w kosztach od dwóch do czterech punktów many. Na szczęście jest ich na tyle dużo, że już w trzeciej-czwartej turze powinniśmy mieć ich co najmniej kilka w „battlefield”.

Obrazek

Oczywiście, czym byłaby czarna strona talii, bez morderczych istantów i sorcery? Mamy ich do dyspozycji kilka. Chyba najciekawsze jest – drogie w koszcie (sześć many), ale za to działające dwutorowo ”Sip of Hemlock” – który nie dość, że niszczy potwora, to jeszcze jego kontroler jest stratny dwa punkty życia. Oprócz tego, z czarnych kart mamy dwa instanty, dodające lub ujmujące parametry obrony i ataku, a także dwa czary wskrzeszające potwory z „cmentarza”.

Jeśli chodzi o dość skromną stronę niebieską, to można było się spodziewać, że zbyt wielu istot w niej nie uświadczymy – w zasadzie tylko „Horizon Scholar” ze zdolnością latania oraz tylko jeden Enchantent – Aure. Cała reszta czarów i istantów sprawia, że możemy sprawdzać wierzch talii lub odsyłać przeciwnikowi potwory na rękę. Dzięki temu możemy kupić sobie trochę czasu, aż do momentu wprowadzenia większej ilości landów, a co za tym idzie lepszych istot i czarów.

W zestawieniu tym przydałyby się artefakty dające bezkolorową manę, niestety takich nie uświadczymy (warto więc o tym pomyśleć, jeśli chcemy grać ”Devotion To Darkness”). Za miast tego mamy jeden tani artefakt „Witches’ Eye” dający zdolność „scry” po wyekwipowaniu, oraz „Whip of Erebos”. Nad biczem warto się na chwilę zatrzymać, bo to karta rodzaju „Legendary Enchament Artifat”. Brzmi groźnie prawda? I faktycznie jest to bardzo groźny artefakt, który warto wykorzystywać i jak najszybciej wprowadzać do gry. Nie dość, że daje naszym istotom zdolność „Lifelink”, co już może przechylić szale zwycięstwa na naszą korzyść, to jeszcze za dodatkową opłatą może wskrzesić potwory prosto z cmentarza na stół.

Jak już wspominałem, na sześćdziesiąt kart tego decka, dwadzieścia pięć stanowią landy. To nieco więcej niż standardowa 1/3, ale grając będziemy potrzebować naprawdę dużo many – dobrze jest, gdy ma się parę kart landów na ręce, niż cierpieć na ich niedostatek. Przy wykorzystaniu niebieskich kart mamy też kontrolę nad tym, co na wierzchu biblioteki.

W zasadzie nigdy gracze nie mieli większych zastrzeżeń do strony graficznej kart. W tym zestawieniu trafiają się i prawdziwe perełki – miniaturowe dzieła sztuki. Flagowa karta decku: „Abhorrent Overlord” jest jedną z nich. Nie bez powodu to właśnie wznoszący się w powietrze demon na tle zrujnowanej krainy zdobi front pudełka.

Co zawsze jest miłym dodatkiem, tak i do tego Intro Packa, zostały dodane dwa boostery. Dzięki temu w jednej cenie niespełna sześćdziesięciu złotych, mamy, oprócz całkiem nieźle skonstruowanego decka, prawie 30 losowo dobranych kart, dzięki którym z pewnością wzbogacimy naszą talię.

Poza tym wszystkim, w pudełku znajdziemy dwa przewodniki w formie rozkładanych książeczek. Jedna z nich to standardowa ulotka „Naucz się grać”, która wprowadzi nowych graczy w wspaniały świat rozgrywki „Magic: The Gathering” i wyjaśni wszystkie pojęcia oraz opisy kart. Druga to „Ulotka Strategii”, która zawiera deck listy pozostałych intro-packów.

”Devotion To Darkness” jest talią dobrze dobranych kart, których jedynym niuansem, jest brak bardziej zaawansowanych landów (chociażby dwukolorowych, lub ew. dających większą ilość bezkolorowej many). Mimo tego drobiazgu, można czerpać dużo przyjemności z gry czarno-niebieskim deckiem, który, jak wiadomo, jest raczej wymagającym połączeniem kolorów. Musimy jednak uważać, by przetrwać trzy pierwsze tury; później nasz przeciwnik nie będzie już miał z nami szans!

Ocena: 4/5

Obrazek

Main Deck – 60 cards
25 lands

  • 9 Island
  • 16 Swamp

20 creatures

  • 1 Abhorrent Overlord
  • 2 Blood-Toll Harpy
  • 2 Child of Night
  • 2 Disciple of Phenax
  • 2 Gray Merchant of Asphodel
  • 2 Horizon Scholar
  • 2 Insatiable Harpy
  • 1 Minotaur Abomination
  • 2 Mogis’s Marauder
  • 2 Returned Phalanx
  • 2 Undead Minotaur

15 other spells

  • 1 Boon of Erebos
  • 2 Glimpse the Future
  • 1 Griptide
  • 1 Lash of the Whip
  • 1 March of the Returned
  • 1 Ordeal of Thassa
  • 1 Pharika’s Cure
  • 1 Rescue from the Underworld
  • 1 Sea God’s Revenge
  • 2 Sip of Hemlock
  • 1 Voyage’s End
  • 1 Whip of Erebos
  • 1 Witches' Eye

Zawartość pudełka:

  1. Gotowa do gry 60-kartowa talia zawierającą jedną kartę (foil)
  2. Dwa 15-kartowe boostery (zestawy dodatkowych, losowych kart);
  3. Przewodnik do nauki gry;
  4. Ulotka na temat strategii gry.
Dyskusja