Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

„Jungle Speed: Safari” – recenzja

Zdarzyło Wam się kiedyś być w dżungli? Karmiliście lwa albo mrówkojada? Nie? Więc dzięki nowej edycji gry „Jungle Speed” macie ku temu okazję!

Obrazek

Przygotowanie do gry i zasady

Zasady nowej wersji tej niezwykle popularnej gry są zabójczo proste. Na środku stołu umieszczamy pięć totemów oznaczonych odpowiednimi ikonami jedzenia – mięsem, rybą, liśćmi, mrówką i bananem. Następnie rozdajemy całą talię kart wszystkim graczom. Gra rozpoczyna się, kiedy pierwsza osoba odsłania swoją kartę. Po niej, po kolei, wszyscy odsłaniają swoje zwierzęta, gdyż to właśnie bestie z dżungli są przedstawione na grafikach. Każda karta w momencie pojawienia się wprowadza swój efekt, a gracze muszą możliwie najszybciej na niego zareagować i zdobyć jak największą ich ilość.

Efekty dzielą się na kilka kategorii:
– Zwierzęta na zielonym tle, czyli najedzone, nie wywołują żadnego efektu (poza jękiem zawodu wydanym przez graczy);
– Zwierzęta na niebieskim tle, które są głodne i wymagają nakarmienia. Kto pierwszy złapie totem z rysunkiem jedzenia, odpowiadającego danemu stworzeniu (czyli przykładowo z rybą dla pelikana), ten otrzymuje kartę;
– Zwierzęta na czerwonym tle, które są rozwścieczone i jedynym ratunkiem jest udawanie innych przedstawicieli ich gatunku. Czyli kto ostatni będzie udawał goryla lub osoba, która ostatnia pokaże rogi, kiedy pojawi się bawół, odrzuca kartę na środek stołu pomiędzy totemy;
– Myśliwy sprawia, że gracz może przykryć ręką zwierzęta innych graczy i jeśli mu się to uda (pozostali uczestnicy chronią swoje zwierzęta zakrywając je dłonią), dostaje dane zwierzę w nagrodę.;
– Na niektórych kartach wśród kolorowych liści kryją się kameleony. Kiedy pojawia się jeden z nich, gracze muszą jak najszybciej dotknąć przedmiotu w kolorze, jaki przybrał kameleon, a najwolniejsza osoba odrzuca jedną ze swoich kart na środek stołu.

Obrazek

Rozgrywka

„Jungle Speed” jest grą stawiającą na refleks i spostrzegawczość, jako priorytet traktując dobrą zabawę i śmiech. Zasady są sprawą drugorzędną – ich egzekwowanie często jest kwestią dość umowną. Często trudno bowiem ocenić jednoznacznie, który z graczy jako ostatni naśladował krokodyla, czy kto pierwszy dotknął zieloną butelkę. Gromada, która w danej chwili cieszy się „Jungle Speed: Safari” odznacza się za to częstymi wybuchami śmiechu oraz osobami w pośpiechu biegającymi po pomieszczeniu w poszukiwaniu kolorowych przedmiotów. Nie jest to gra dla osób lubiących myślenie strategiczne lub skomplikowane fabuły. Pokocha ją za to każdy, kto uwielbia miło spędzać czas ze znajomymi w szalonej atmosferze oraz na wesołej rozrywce.

Obrazek

Wygląd

„Jungle Speed: Safari”, tak jak poprzednia wersja, jest grą, która dzięki małym rozmiarom może towarzyszyć nam zawsze i wszędzie. Poręczny, choć mający niezbyt dobrze przemyślane wiązanie, woreczek umożliwia wygodny transport (a niepraktyczne sznureczki szukanie w torbie totemów, które wypadły). Niezbyt wielka liczba kart i mniejszy niż w wersji podstawowej rozmiar totemów sprawiają, że opakowanie jest kompaktowe i mobilne. O dziwo, mniejsze rozmiary totemów również wpływają korzystnie na rozgrywkę, ponieważ bez problemu można rozstrzygnąć kto je złapał pierwszy. Aczkolwiek i w tej wersji nie zabraknie okrzyków i wzajemnego wyszarpywania sobie drewnianego klocka. Bo przecież bez tego nie byłoby „Jungle Speed”!

Obrazek

Czy warto?

Stanowczo odradzam tę grę wszystkim ponurakom, jednak polecam każdemu, kto lubi wesołą zabawę w dobrym towarzystwie. Jeśli chcesz się zabawić, masz dobry refleks i nie jesteś daltonistą – polecam „Jungle Speed: Safari”, która jest jeszcze ciekawsza od podstawowej wersji gry. Zapewnia ona większą różnorodność oraz wiele dodatkowych elementów, których w pierwszej edycji nie mogliśmy doświadczyć. Rozgrywka dzięki temu zyskuje nie tylko na dynamice, ale też na szaleństwie, za które przecież tę grę kochamy.

Dyskusja