Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Fantastyczne pluszaki – przytulanki Star Wars i nie tylko

Ithilnar – zastępca opiekuna działu gier na bestiariusz.pl zamieściła na swoim blogu zdjęcia pluszaków, które podbiły serca redakcji. Przytulanki ze świata Star Wars wykonane przez naszą koleżankę zrobiły na nas takie wrażenie, że chcieliśmy pokazać je również Wam. Poniżej można przeczytać rozmowę z twórcą Ewoków czy Boby Fetta. Z czego i jak powstały? Czy będzie ich więcej?

Obrazek

Bestiariusz: Skąd pomysł na szycie pluszaków?

Ithilnar: Od niedawna jestem mamą i postanowiłam uszyć niebanalną maskotkę dla mojej córeczki. Jakiś czas temu przypadkowo wpadła mi w ręce książka o szyciu przytulanek z resztek materiałów i tak powstała wiewiórka. A że uwielbiam „Gwiezdne wojny” postanowiłam zaprojektować własne przytulanki.

Obrazek

B: Z czego zostały one wykonane?

I: Z różnych tkanin, filcu i guzików. Tkaniny to resztki materiałów, których nie brakuje w domu, czasem nawet z nienoszonych już ubrań, ale jeszcze dobrej jakości. Wykorzystuję wszystko, co się da, bo wtedy przytulanki są ciekawsze, a każda inna od poprzedniej.

B: Jak długo powstaje jedna przytulanka?

I: To zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od mojej córeczki, bo szyję zazwyczaj wtedy gdy śpi lub jest zajęta zabawą. Najpierw projektuję zabawkę na kartce, potem wycinam poszczególne elementy z papieru. Staram się robić jak najprostsze modele, ponieważ uważam, że im mniej elementów na danej przytulance, tym jest ciekawsza. Następny etap to dopasowanie materiałów, guzików na oczy itd. A potem szycie i wypełnienie. Czasami zajmuje mi to dwie godziny, czasami więcej.

Obrazek

B: Dlaczego z starwarsowych maskotek na pierwszy ogień poszedł Wicket?

I: Ewoki wydają mi się naturalnym wyborem na przytulanki. Misiowate, pocieszne – kto nie chciałby się do nich przytulać? W końcu Lucas wybrał taki wygląd nieprzypadkowo. Poza tym ewoki są dość proste w uszyciu, a że dopiero zaczynam przygodę z resztkowymi pluszakami, to mój wybór padł właśnie na nie.

B: Uszycie jakich pluszaków masz jeszcze w planach?

I: Oj, mam ich wiele. Na razie uszyłam jeszcze Bobę Fetta, ale projekt muszę jeszcze udoskonalić. Próbowałam zrobić przytulankę Vadera, jednak na razie poległam – projekt okazał się zbyt skomplikowany. Jednak nie poddaję się i już kombinuję, jak go uszyć. W dalszej perspektywie mam Chewiego, Yodę, Jawę i może wampę. Nie wykluczam innych bohaterów, ale uszyję ich dopiero wtedy, gdy nabiorę większej wprawy.
Ostatnio robiłam również przytulankę na specjalne zamówienie, ale nie mogę na razie zdradzić jaką, bo to prezent-niespodzianka. Powiem tylko, że było to ciekawe wyzwanie, a gdy prezent zostanie wręczony, będzie można obejrzeć zdjęcia na moim blogu.

Obrazek

B: Czy stawiasz tylko na „Gwiezdne Wojny” czy chcesz uszyć postacie również z innych filmów lub książek?

I: Nie chcę zamykać się tylko w „starwarsówku”, bo chociaż to moje pierwsze ukochane uniwersum, to jeszcze mam kilka innych. Na moim blogu prezentowałam już wyroby z innych uniwersów – Harrego Pottera, „Władcy Pierścieni” czy „Doktora Who”. Są to rzeczy nieco inaczej zrobione – haftem krzyżykowym lub kaligrafowane i iluminowane, bo nie zamykam się tylko w jednym rodzaju rękodzieła. Chciałabym uszyć Smauga, Cthulhu, a także zwierzęta, które występują w herbach rodów z „Gry o tron”. Pomysłów mam mnóstwo i mam nadzieję, że uda mi się zrealizować choć kilka z nich.

Obrazek

B: Czy będziesz szyła tylko postaci czy jest szansa, że powstanie np. poduszka Sokół Millenium?

I: A wiesz, że mam już poduszkę, ale z Dalekiem? I zakładki do książek w barwach domów Hogwartu oraz w kształcie mieczy świetlnych? Eksperymentuję z różnymi rodzajami materiałów, np. haft krzyżykowy, papier, tkaniny… Jak widzisz nie chcę zamykać się tylko w przytulankach, więc pewnie dotrę w końcu do poszewek na poduszki. A po drodze zahaczę o torebki i torby, bo to też jest dla mnie fascynujący temat.

Dyskusja