Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Kosmiczni konstruktorzy – recenzja gry pt. „Pośród gwiazd”

Po zakończonych bataliach w kosmosie nastał pokój. Wszystkie rasy galaktyki przyłączyły się do Sojuszu, na którego zlecenie ma powstać sieć stacji kosmicznych pobudzająca wymiany handlowe oraz odnawiająca stosunki dyplomatyczne. Mimo zaprzestania walk rywalizacja nie ustała. Która rasa stworzy największe i najefektywniejsze dzieło?

Obrazek

Od dwóch do czterech graczy ma do wyboru osiem ras, w które może się wcielić. Do głównych reaktorów będą dołączać różne lokacje, takie jak Platforma Startowa, Obserwatorium czy Kolegium Obcych Kultur. Każda z nich zapewnia jakieś profity przynoszące punkty zwycięstwa. Wydając kredyty oraz kryształy energii powiększamy naszą stację i brniemy do przodu na planszy punktacji. Kto okaże się najlepszym konstruktorem?

Obrazek

Co oferuje nam Portal Games za nieco ponad 100 złotych? Pudło w rozmiarze pozwalającym na wygodne schowanie w torbie czy plecaku jest wypełnione klimatyczną wypraską prezentującą ofertę „Galaktyka na wyciągniecie odnóża”. Ogólnie rzecz biorąc każdy element (każdy!) buduje niezwykłą atmosferę gry. Warto także wspomnieć o tym, że wśród zawartości „Pośród gwiazd” znaleźć można voucher upominkowy do restauracji na dowolnej z ponad 80 stacji kosmicznych na kwotę 199,-. Postarano się? A jakże! Oprócz tego typu bajerów dzieło wydane przez Ignacego Trzewiczka i resztę zawiera planszę do zaznaczania punktacji – żetony graczy są obustronne, gdyż po przekroczeniu 49 oczek należy je obrócić, a „+50” zawarte na nich głosi ile punktów uzyskaliśmy. Jest to fajne rozwiązanie ułatwiające liczenie i niwelujące pomyłki. Ponad to nie zabiera nam wiele miejsca na stole, a jest nam ono niezwykle potrzebne do budowania stacji. Wśród żetonów są również takie, które oznaczają kierunek przekazywania kart (przydatna rzecz) lub pokazują obecnie rozgrywaną rundę, jednak do najładniejszych można śmiało zaliczyć kryształy energii – przezroczyste plastikowe kwadraty. Poza tym są jeszcze kredyty nieodstające od klimatu dzieła oraz coś, co pokazuje talent rysowników: żetony ras. Mamy ich osiem, a każdy posiada atrakcyjną i barwną ilustrację, nazwę oraz unikalne cechy. Ważną właściwością wyżej opisanych komponentów jest to, iż zostały wykonane z materiałów zapewniających ich żywotność. Bez obaw można grać nie myśląc o zbyt szybkiej eksploatacji.

Obrazek

Karty lokacji jak i pozostałe są w kształcie kwadratu, co znacznie ułatwia budowanie stacji kosmicznej. Każda z nich posiada atrakcyjną szatę graficzną, a rozmieszczenie informacji takich jak koszt czy efekt jest przejrzyste i czytelne. Każda z nich posiada unikatową nazwę świetnie wprowadzającą w klimat gry.

Obrazek

Instrukcja jest książeczką liczącą 13 stron – tyle potrzeba, aby wyjaśnić zasady oraz podać przykłady, o które będą opierać się gracze. Pełna lista komponentów czy warianty rozgrywki, to rzecz podstawowa w takim zbiorze, jednak opis szczegółowych zasad nie zawsze zostaje zamieszczony, czego nie można powiedzieć w tym przypadku. Wydawnictwo zadbało, aby podczas grania w „Pośród gwiazd” nie powstawały postoje wywołane niewłaściwą interpretacją kart. Wszystko zostało wyjaśnione, dzięki czemu po lekturze można przystąpić do płynnej rozgrywki bez zgrzytów.

Obrazek

Rozgrywka w najnowsze dzieło Portal Games dzieli się na cztery rundy (4 lata) składające się z sześciu tur. Co rundę gracze otrzymają po dziesięć kredytów przeznaczonych na kupno kart. Każdy będzie musiał dobudować do swojego Reaktora Głównego różne lokacje. Trzeba robić to umiejętnie, gdyż każda wywołuje jakiś efekt. Należy więc dbać o spełnienie każdego warunku, ponieważ to zapewni nam punkty zwycięstwa. Oprócz budowy lokacji można dołączyć do swej stacji Reaktor – niezwykle istotny, bo zapewnia kryształy energii będące dodatkowym kosztem silniejszych lokacji. Ostatnią z akcji możliwą do wykonania w turze jest odrzucenie karty i dobranie trzech kredytów.
Przy kupnie gry „Pośród gwiazd” w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na pudełko ozdobione ilustracją przedstawiającą niezbudowaną do końca stację kosmiczną. Ta praca w doskonały sposób zobrazuje twory, które przyjdzie nam stworzyć. Liczne odnogi oraz niesymetryczny kształt jest domeną tej pozycji. Nie narzuca ona sposobu budowania. Na podstawie posiadanych kart należy znaleźć najlepsze ustawienie modyfikowane na bieżąco.

Obrazek

„Pośród gwiazd” jest grą, która urzeka w dużej mierze ze względu na klimat i oprawę graficzną. Czując wręcz chłód przestrzeni kosmicznej przyglądamy się kartom niczym zza iluminatora. Tytuł ten cieszy nie tylko oko, ale i duszę, gdyż rozgrywka wymusza na graczach myślenie i ciągłe zmienianie planów. Decyzję podejmujemy na bieżąco, a ułożenie strategii na początku rozgrywki to spory błąd. Trzeba umieć obrócić daną sytuację na swoją korzyść. Kolejnym atutem karcianki jest stosunek ceny do jakości otrzymanego towaru. Z każdą chwilą spędzoną przy niej będziemy czuć, że dobrze wydaliśmy swe pieniądze. Zdecydowanie warto zacząć budować własne stacje kosmiczne.

Dyskusja