Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Indyjska przygoda – „recenzja „Rama Singh, tom 1”

„Rama Singh” to powieść autorstwa Ryszarda Mariana Mrozka, zawierająca w sobie liczne ponadczasowe przesłania. Ciepła, urzekająca, pełna głębi i mądrości opowieść, urzeka coraz bardziej wraz z każdą przewróconą stroną. Zawarte w niej emocje i treści sprawiają, że na długo pozostaje w pamięci. Książka wciąga w emocjonujący magiczny świat, pozwalając zapomnieć o realnym świecie i wkroczyć do rzeczywistości rodem z tej pasjonującej lektury.

Poznajemy w niej młodego mieszkańca Indii, chłopaka imieniem Rama. W młodzieńcu jest coś dziwnego i tajemniczego, posiada niewytłumaczalne zdolności, które przyprawiają jego otoczenie i rodziców o zdziwienie i osłupienie. Potrafi na przykład przewidywać wydarzenia, zanim jeszcze nastąpią. Posiada też niesamowicie bliską więź ze zwierzętami, a w szczególności z jednym groźnym wężem, który niejednego człowieka przyprawiłby o gęsią skórkę. Zszokowani rodzice nie mają pojęcia, skąd u ich syna te wyjątkowe talenty, jednak nie próbują tego dociekać. Wszystko ulega zmianie, gdy pewnego dnia do ich wioski przybywa tajemniczy mnich. Proponuje on rodzicom Ramy, aby oddali go pod opiekę zakonowi, obiecując, że chłopiec odbierze tam odpowiednie wykształcenie i będzie miał możliwość rozwijania swoich niezwykłych zdolności. Rodzice, początkowo wykazujący spory sceptycyzm wobec tego pomysłu, ostatecznie zgadzają się.

Początki nie są łatwe, ale w miarę upływu czasu Rama przyzwyczaja się do klasztornego życia. Poznaje tam wiernego przyjaciela imieniem Ali, oraz innych chłopców dysponujących różnymi, nieprzeciętnymi zdolnościami. Tymczasem w Indiach nastają niebezpieczne czasy. Muzułmanie coraz głośniej domagają się przestrzegania swoich „praw” i poszanowania religii, a rząd angielski nieudolnie tłumi rozruchy. W całej tej trudnej sytuacji odnaleźć się musi Rama. Pełen obaw i troski o rodziców, którzy każdego dnia zmagają się z niebezpieczeństwami typowymi dla krajów pogrążonych w wojnie, pewnego dnia dowiaduje się przykrych informacji…

„Rama Singh” to pasjonująca historia, pełna autentycznych bohaterów z krwi i kości, z którymi nietrudno się utożsamić. Pełne emocji zwroty akcji niejednokrotnie przyprawiają czytelnika o gęsią skórkę. Uwagę czytelnika zwracają barwne i obrazowe opisy otoczenia, podobnie jak inteligentne, angażujące intelektualnie dialogi. Powieść pełna jest mistycyzmu, tajemniczości i ponadczasowych mądrości, a fikcja literacka przemieszana jest tu z wydarzeniami, które faktycznie miały miejsce w znanej nam historii. Jednocześnie jednak napisano ją w lekkim i przystępnym stylu, dzięki czemu książkę czyta się przyjemnie i w szybkim tempie. Odnajdziemy w niej wprawdzie dość prosty podział na tych „dobrych” i „złych” bohaterów, jednak powieść zdaje się na tym nie tracić – wręcz przeciwnie, czytelnik otrzymuje w tej materii prosty i klarowny przekaz.

„Rama Singh” zaskarbiła sobie moją sympatię ciekawym głównym bohaterem, który na łamach powieści przechodzi bogatą i wielowarstwową wewnętrzną przemianę, a także lekkim i przyjemnym stylem, w jakim została napisana. Jeśli dodamy do tego plastyczne opisy dawnych Indii i panującej w nich rzeczywistości, otrzymujemy niezwykle udaną pozycję, która powinna przypaść do gustu szerokiemu gronu czytelników.

Ocena: 4/5

Dyskusja