Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja gry „Gracz niedzielny #2: „Hunted: Kuźnia Demona””

W poprzednim Graczu Niedzielnym zapoznałam Was z „Titan Quest” i mam nadzieję, że jesteście już mistrzami h’n’s a mitologię grecką i egipską znacie na pamięć. H’n’s to bardzo dobry sposób na nudę, ale co w przypadku, gdybyście byli bardziej spragnieni akcji? Zabijanie potworów w jeszcze bardziej widowiskowy i odstresowujący sposób zapewniają gry RPG akcji (lub po prostu akcji, ale nie o tym teraz mowa).

Obrazek

W zeszłym roku na biedronkowej wyprzedaży gier zwróciłam uwagę na pudełko „Hunted: Kuźnia Demona”. Wydaje mi się, że to całkiem dobra propozycja, jeśli chcemy się odstresować po ciężkim dniu.
W „Hunted” przemierzycie świat, kierując jedną z dwóch postaci – elfią łuczniczką E’larą lub wojownikiem Caddocem. Wybór postaci nie wiąże Was z jedną z nich na stałe. Co jakiś czas możecie zmienić bohatera, by spróbować swoich sił w innym trybie walki. Zatem do boju!

Jeśli lubisz:

    – szybką akcję,
    – grę na padzie,
    – kooperację z przyjacielem,
    – mroczną, nieco groteskową grafikę,
    – masakrowanie hord wrogów.

TA GRA JEST DLA CIEBIE.

Tutaj, podobnie jak w poprzednio omawianym „Titan Quest”, fabuła nie jest zbyt wiążąca. Wszystko, co napotykamy, jest groteskowe i mroczne. Mamy piersiastą dziewczynę, oferującą nam moc w zamian za pomoc, mamy ohydne demony o słusznych rozmiarach, mamy hordy obrzydliwych potworów. Teoretycznie jest to RPG akcji, ale głównym daniem jest tu akcja, zaś RPG można uznać za delikatną przyprawę.

Obrazek

Dialogi nie porywają, fabuła jest niezbyt skomplikowana, postacie płytkie. A więc, po co tracić czas na tę grę? Dla rozgrywki samej w sobie. Nigdy nie paliłam papierosów, ale zgaduję, że można wypalić całą paczkę i nie rozładuje się tyle stresu, co ubijając potwory mieczem i łukiem. Podczas gry wciąga nas wir akcji. Strzelamy, skaczemy, uciekamy, chowamy się, wysadzamy przedmioty i jest nam wszystko jedno, czy ma to jakiś fabularny cel. Jest zabawa i to się liczy. Przekonałam was? To czas na trochę szczegółów.

Do wyboru mamy dwie postacie: Caddoca oraz E’Larę. Każda z nich ma własny styl walki, lecz może w razie potrzeby zmienić broń – Caddoc ma w zanadrzu kuszę, zaś elfka potrafi dobyć miecza. Oprócz tego obie postacie posiadają pomocnicze umiejętności magiczne, wzmacniające ich ataki lub raniące wrogów.

Ukłonem w stronę RPG jest możliwość rozwoju postaci. Co jakiś czas trafiamy na punkty kontrolne pozwalające zmienić bohatera oraz ulepszyć jego zdolności. Wybór nie jest wielki, ale ma to swoje przyczyny, o czym później.

Obrazek

„Hunted” to gra idealna dla dwóch osób, lecz nie musicie się martwić, że nie macie przy sobie „gracza numer dwa”. W przypadku gry w pojedynkę, nad Waszym towarzyszem kontrolę przejmuje komputer. Jest to niezbędne, gdyż niektóre zagadki mogą być rozwiązane tylko dzięki współpracy bohaterów – na przykład E’Lara może strzelać do przycisków i zapalać latarnie, a Caddoc przesuwać duże przedmioty. Ciężkie bramy są podnoszone także dzięki wysiłkowi ich obojga.

Rozgrywka oferuje nam wiele elementów akcji. Oprócz prostych zagadek, zmuszających do odnalezienia ukrytego przejścia itp., trafiamy na wiele sytuacji wymagających skradania się, biegania, skakania oraz krycia przed atakami. Wszystko dzieje się dość szybko, ale nie należy martwić się o niewykonalność zadań, gdyż gra pozwala dostosować poziom trudności do swoich potrzeb. Możemy nieźle się namęczyć próbując przebiec pod ostrzałem balisty lub uczynić z tego zwykły spacerek z przerwami na przykucnięcie za skrzynią.

Obrazek

Podstawowe walki polegają na odpieraniu sporych ilości szarżujących na nas wrogów. Potwory potrafią wychodzić z różnych stron, osłaniać się tarczami, które należy roztrzaskać, czy używać machin oblężniczych. Naszą taktykę musimy dostosowywać do rodzaju przeciwnika, co znacznie urozmaica rozgrywkę i nie pozwala bezmyślnie maltretować klawisza autoataku. Oprócz hord pomniejszych potworów, co jakiś czas przychodzi nam zmierzyć się z bossami, które zmuszają do opracowania skromnej taktyki.

W doborze stylu walki pomagają różne rodzaje broni. Podnosząc nowy oręż – a możemy nosić tylko jeden, co jest w sumie całkiem rozsądne – musimy wybierać czy skupić się na jego sile, czy raczej szybkości. I to, co chyba najbardziej mnie ucieszyło, mimo że omawiam gry na PC – ta gra lubi pada. Jeśli macie pada na USB, KONIECZNIE go podłączcie. W gry akcji dużo lepiej gra się z kontrolerem w łapach, niż pochylając się nad klawiaturą. Możliwość korzystania z niego tłumaczy małą ilość umiejętności – chyba nie trzeba tego wyjaśniać komuś, kto wie, ile przycisków znajduje się na padzie.

Obrazek

Cała ta góra akcji oprawiona została w mroczną, groteskową grafikę, nadającą grze mniej więcej spójny klimat. Panie o bujnych biustach też bardzo dobrze się tu wpasowują. A ich widok przeplata się z widowiskowym rozbryzgiwaniem krwi przeciwników na ekranie. Należy także przygotować się na ciemność. To kolejny ukłon w stronę realizmu, bo kto normalny wchodziłby do opuszczonych ruin i zapalał tam światła dla przyszłych poszukiwaczy przygód? Musimy sobie radzić sami, zapalając strzały w nielicznych koksownikach, a później rozniecając ogień w pustych latarniach.
Wykorzystanie Unreal Engine 3 skutkuje całkiem dobrą grafiką, niemającą kosmicznych wymagań sprzętowych. Muzyka także jest całkiem dobra i pozwala lepiej wczuć się w naszą fantastyczną podróż.

Jeśli mieliście ciężki dzień, tydzień, miesiąc, sesję, cokolwiek… Zaklinam Was, nie idźcie wyżywać się w „League of Legends”. Nie marudźcie domownikom, że nie macie co robić i najchętniej byście coś zniszczyli. Możecie nawet bez wychodzenia z domu zamówić sobie „Hunted”, rozsiąść się w fotelu z dobrym napojem i rozgrzać nieco pada, a ostudzić swoje nerwy. Do boju!

Dyskusja