Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Piłka nożna na stole – recenzja gry planszowej „Goool!”

Piłka nożna ma wielu fanów. Codziennie ogromna liczba osób spędza wiele godzin na próbach strzelenia bramek. Jednak pogoda nie zawsze sprzyja, a ochota na piłkarskie emocje może nadejść w każdej chwili. Na szczęście wydawnictwo Egmont nadchodzi w sukurs z grą planszową pod tytułem „Goool!”.

Obrazek

Z jakim ustawieniem gramy?

Wyżej wspomniana gra planszowa pozwala nam wcielić się w trenerów, którzy kierują ruchami swych piłkarzy. Każdy z dwóch graczy ma do dyspozycji pięciu piłkarzy poruszających się po boisku oraz starających się umieścić piłkę w siatce.

Jaki mamy skład?

Po otwarciu małego, wygodnego pudełka ukaże nam się krótka, czterostronicowa instrukcja. Zasady są proste i z pewnością nie będzie problemów z wytłumaczeniem ich nawet sześciolatkom. Wiele przykładów okraszonych kolorowymi ilustracjami rozwieje wszelkie wątpliwości i nauczy jak grać.

Oprócz rozjaśnienia zasad znajdziemy także prostokątną planszę wykonaną z grubego kartonu, dzięki czemu gra wytrzyma naprawdę wiele spotkań. Jest ona niewielkich rozmiarów, więc z pewnością nie będzie kłopotu ze znalezieniem miejsca do gry. Można przenieść się na stadion w pokoju czy w parku.

Najistotniejszą rzeczą z zawartości opakowania są piłkarze. Możemy znaleźć zestaw składający się z pięciu żółtych oraz czerwonych drewnianych pionków albo zakupić grę z pięcioma niebieskimi i pomarańczowymi sportowcami. Dlaczego? Dwie wersje kolorystyczne są po to, aby grą mogli cieszyć się nie dwaj, a czterej gracze. Każdy, mając swój kolor piłkarzy, może zagrać czteroosobowy turniej. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, które znacznie urozmaici grę paczce przyjaciół. Jak już mowa o ciekawych pomysłach, to należy wspomnieć, że każdy z pionków ma swój numer na koszulce. Są one w postaci naklejek, które należało przykleić samemu, co młodym graczom zapewni frajdę już przed rozpoczęciem gry.

Ostatnimi elementami, jakie znajdziemy w grze „Goool!” jest sześciościenna kostka, trzy czarne, drewniane żetony do oznaczania liczby zdobytych bramek oraz tury, a także biały żeton, na którym pojawi się naklejka przedstawiająca piłkę. Wydawnictwo zadbało o foliowe strunowe woreczki chroniące nasze żetony oraz zapewniające brak szaleńczego przemieszczania się zawartości oraz obijania od siebie.

Podsumowując zawartość pudełka, jest to bardzo starannie wykonana gra, a żywe kolory i liczne ilustracje przykują uwagę naszych podopiecznych. Zadbano o to, aby sama wypraska nie była zwykłym, szarym kartonikiem, gdyż ozdobiono ją obrazkami. Widać, że wydawnictwo postawiło na to, aby ich produkt był warty swej ceny, lecz należy pamiętać, że nie płacimy jedynie za zawartość. W cenie musi być również zawarta radość z gry. Czy pod tym względem „Goool!” zasłużył na plusa?

Obrazek

Pierwszy gwizdek. Czas zacząć mecz.

Rozpoczynając grę w „Goool!” należy położyć czarne kwadraty na początku toru czasu oraz torach wyniku. Następnie gracze naprzemiennie układają swych piłkarzy na planszy, która została podzielona na kwadraty, niczym plansza do warcabów. Kierując się zasadami ustawiania zawodników, które opisano w instrukcji rozstawiamy swój pięcioosobowy skład w strategicznych miejscach. Piłka trafia na środek i możemy rozpocząć walkę o mistrzostwo.

Gracze wykonują po rzucie kostką, zwycięzca od swego wyniku odejmuje rezultat uzyskany przez przeciwnika i przemieszcza piłkę o różnicę oczek na kostce. Po czym przeciwnik rzuca kością i zakładając, że wrzucił szóstkę może przemieścić swego piłkarza do piłki (znajdował się trzy kratki od niej i stracił taką samą ilość ruchów, nadal ma jeszcze trzy), a gdy ten znajdzie się na polu z nią otrzymuje darmowy punkt ruchu (mamy cztery punkty ruchu). Po dojściu do piłki bieg zawodnika musi się zakończyć, a ten wykopuje piłkę. Pamiętając, że mamy jeszcze cztery ruchy przesuwamy piłkę w wybranym przez nas kierunku. Po wykopnięciu piłka leci po linii prostej (może turlać się po ukosie, czego nie jest w stanie zrobić piłkarz. Mam na myśli bieg po ukosie, nie turlanie), ale raz może zmienić tor o 45°. Należy pamiętać, że jeśli futbolówka dotrze do kolejnego piłkarza, to zyskujemy dodatkowy punkt ruchu. Gra polega na umiejętnym przestawianiu piłkarzy, tak, aby piłka przemieszczając się między naszymi piłkarzami w końcu trafiła do siatki. Strategiczne przemieszczanie pionków zapewnia dużo zabawy, lecz może to popsuć pech. Poprzez rzucanie kostką w grze wzrasta poziom losowości i jeśli bezustannie będziemy wyrzucać dwójkę, podczas gdy nasz adwersarz będzie rozpieszczany przez los szóstkami i piątkami, to nasze szanse na zwycięstwo są nikłe, a chyba nikt nie lubi przegrywać. I tu pojawia się pierwszy minus gry, lecz zależy on od szczęścia. Istnieje możliwość, że ani razy nie przytrafi nam się ta sytuacja, a mecz będzie niezwykle wyrównany.

Obrazek

Dzisiejsze spotkanie zakończyło się wynikiem…

„Goool!” jest niezwykle barwną grą, która ucieszy oko wielu graczy, a jej wykonanie sprawia, że przyniesie radość z ogromnej liczby spotkań. Pojawiająca się losowość może przeszkodzić, lecz nie musi. Wszak każdy piłkarz musi mieć trochę szczęścia. Rozgrywka wymaga strategicznego myślenia, ale też pozwala je ćwiczyć, więc jak najbardziej nadaje się dla młodych fanów sportu. Jednakże starsi gracze także znajdą frajdę w piłkarskich emocjach rozgrywanych na stole. Solidne elementy i spora zabawa są warte kwoty, na którą wyceniono grę wydaną przez Egmont.

Dyskusja