Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

SESJA – rok nauki w tydzień

Recenzja gry "Wyścig po dyplom"

Okres studiów przeciętny student może przeżyć na jeden z dwóch sposobów: albo będzie studiował, albo będzie się uczył. Tak czy inaczej nad wszystkimi studentami wisi widmo zbliżającej się sesji. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale nie bez kozery mówi się, że „student bez dwói jest jak żołnierz bez karabinu”.

Profesorze, ja nic nie rozumiem!

„Wyścig po dyplom” umożliwia graczom wczucie się w role studentów zmagających się z zaliczeniem sesji. Ich zadaniem jest ukończenie możliwie największej ilości semestrów. Każdy semestr trwa pięć miesięcy – rund, podczas których gracze muszą jak najlepiej przygotować się do zaliczenia egzaminów. W tym czasie słynący ze swej złośliwości studenci mogą, a wręcz powinni, uniemożliwić swoim kompanom przetrwanie semestru.

Obrazek

„Co to? Nie wiem, ale i tak kserujemy”

Do dyspozycji graczy, wydawnictwo Plasmon Games oddało zestaw 52 kart w kartonowym opakowaniu, 26 plastikowych pionków w pięciu kolorach, 1 kostkę k6 oraz instrukcję. Wszystko to zapakowane w poręczny woreczek tworzy miłą dla oka całość. Jeśli brać pod uwagę niewielką cenę zestawu, jakość wykonania stoi na przyzwoitym poziomie. Oczywiście można przyczepić się do zbyt cienkich kart oraz wykorzystania do produkcji pionków plastiku zamiast drewna, ale nie są to poważne wady wpływające na radość czerpaną z gry.

Karty wykorzystywane podczas rozgrywki przedstawiają mniej lub bardziej prawdopodobne sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu studentowi, przez co gra nabiera „humorystycznego realizmu”. Autorem grafik jest Jakub K. Dębski, odpowiedzialny między innymi za komiksowy hit „Duże ilości naraz psów”, co również nadaje grze odrobinę „studenckiego humoru”.

„Dobra gamonie, bierzcie się do roboty!”

Każdy z graczy na początku otrzymuje kartę punktową oraz pionki w kolorach odpowiadających poszczególnym cechom. I tak, pionek biały oznacza poziom obecności, niebieski – wiedzy, czerwony – koncentracji, a zielony – wyluzowania. Następnym krokiem jest rozdanie każdemu graczowi po dwie karty akcji, które trzyma zakryte i wykorzystuje podczas swojej kolejki.

Obrazek

Rozpoczynając swoją turę gracz musi pobrać nową kartę z talii i następnie wykonać jedną z dostępnych akcji – pójście na zajęcia, uczenie się, imprezowanie, odpoczynek. Każda z czynności przynosi korzyści podwyższając konkretne cechy, ale też wiąże się z poświęceniem punktów z innych kategorii. Po jej wykonaniu, gracz o ile jest to możliwe musi zagrać kartę z ręki. Ostatnią czynnością w turze gracza jest możliwość dobrania karty ze stosu lub zagrania kolejnej karty z ręki.

Rundy rozgrywki nazwane zostały miesiącami, a po rozegraniu pięciu rund następuje sesja. W trakcie sesji każdy z graczy musi odrzucić odpowiednią liczbę punktów wiedzy, obecności, koncentracji i wyluzowania, aby zaliczyć semestr. Gra trwa tyle semestrów ilu jest graczy, a zwycięża uczestnik, który zaliczy największą liczbę semestrów.

„Pan da trzy!”

„Wyścig po dyplom” to okraszona sporą dawką studenckiego humoru gra karciana, którą z czystym sumieniem można polecić każdemu. Oczywiście najwięcej zabawy będą miały osoby zaznajomione już ze studencką rzeczywistością, które w specyficznych żartach odnajdą delikatną gorycz smutnej prawdy.

Z uwagi na krótki czas rozgrywki i proste zasady świetnie sprawdza się jako odskocznia od bardziej wymagających tytułów. Poręczny woreczek, w którym przechowywana jest cała zawartość potrzebna do rozpoczęcia gry pozwala na korzystanie z niej w każdym miejscu, dlatego śmiało można zabierać ją ze sobą na wycieczki.

Dyskusja