Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki pt. „Crux”

Od wydarzeń przedstawionych w „Nexusie” minęły miesiące. Twórcy rewolucyjnej, piątej wersji Nexusa są rozrzuceni są po całym świecie i ukrywają się przed ścigającymi ich tajnymi służbami różnych krajów oraz przedstawicielami organizacji przestępczych starających się uzyskać kontrolę nad niezwykle potężnym oprogramowaniem. Mimo że sam system został umieszczony przez Kadena Lane’a w sieci, najważniejsi gracze zdają sobie sprawę, że twórca zostawił sobie tylne wejście do programu, umożliwiające przedarcie się przez wszelkie formy ochrony i bezpośredni dostęp do umysłu użytkownika.

Nexus bowiem polega na nanotechnologii wszczepianej do mózgu człowieka i umożliwiającej mu bezpośredni kontakt z siecią oraz z umysłami innych ludzi. W zamyśle miał on umożliwić odczytywanie emocji konkretnych osób, pozwalając na stworzenie zbiorowości i, co za tym idzie, powszechnego zrozumienia i poszanowania. Twórcy nie przewidzieli jednak, że dostęp do mózgu i umysłu drugiego człowieka może spowodować przejęcie nad nim kontroli i wykorzystania go wbrew jego woli do nielegalnej działalności oraz wynikających z tego licznych nadużyć. Natomiast sam system może okazać się elementem decydującym w narastającym konflikcie pomiędzy zwykłymi ludźmi a postludzkim ruchem, chcącym popchnąć naszą rasę ku nowemu szczeblowi ewolucji.

W samym środku afery znaleźli się młodzi twórcy oprogramowania, którzy marząc o spokojnym życiu, stali się celem numer jeden wszystkich potężnych organizacji na świecie, które w choć drobnym stopniu opierają się na nielegalnych działaniach – zaliczają się do nich rządy wszelkich mocarstw, mafie oraz organizacje terrorystyczne. Kade z przyjaciółmi może zatem zapomnieć o spokojnym życiu i niebawem będzie postawiony przed wieloma trudnymi wyborami. Bo, czy warto ratować życie jednego człowieka, kiedy może to zagrozić bezpieczeństwu setek czy tysięcy osób? Dla człowieka prostolinijnego i dobrodusznego, jak nasz główny bohater nie będzie to prosty wybór. Szczególnie, kiedy od decyzji zależy los jego przyjaciół, a nawet obce mu osoby będą oddawały życie w obronie jego pracy. Czy młody człowiek zniesie taką odpowiedzialność i czy jego ideały przetrwają zderzenie z okrutną rzeczywistością?

„Crux” jest kontynuacją niezwykłej powieści „Nexus”, która będąc połączeniem cyberpunku z technothrillerem, szybko stała się przebojem w swoim gatunku. Szybka akcja, ciekawe postaci, globalne intrygi i konsekwentnie zbudowany świat stanowiły niewątpliwe zalety pierwszego tomu. W drugim akcja traci troszkę z pierwotnego tempa, a świat nie zaskakuje już tak, jak podczas poznawania, jednak drugi tom również należy do całkiem ciekawych książek. Nie zapiera już tchu, jak „Nexus”, w którym akcja pędzi na złamanie karku i nie daje czytelnikowi wytchnienia nie tylko samym tempem, ale również zaskakującymi zwrotami akcji, jednak potrafi zainteresować i z konsekwencją prowadzi odbiorcę do konkluzji. Co prawda, na ostateczne zakończenie i zapewne najdrastyczniejsze rozwiązania fabularne czytelnicy będą musieli poczekać, aż do kolejnego tomu, jednak „Crux” z pewnością w swojej klasie jest jednym z ciekawszych tytułów ostatnich lat. Stanowi przede wszystkim udaną kontynuację swojego poprzednika.

Jeśli zatem jesteście fanami cyberpunku czy dobrej literatury fantastycznej, albo jesteście zainteresowani tym, jak w niedalekiej przyszłości może wyglądać informatyka, z pewnością „Crux” nie przyniesie Wam zawodu. Co prawda odradzam czytanie tej książki bez poznania treści poprzedniego tomu, jednak jeśli jesteście już zaznajomieni z wcześniejszymi losami Kadena Lane’a oraz jego przyjaciół, bez wahania sięgnijcie po tę książkę. Na pewno tego nie pożałujecie. Tylko uważajcie, żeby zbyt gwałtownie nie okazywać uczuć, gdyż nigdy nie wiecie kto może czaić się w Waszej głowie!

Ocena: 4.5/5

Dyskusja