Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Niepokoje współczesnego świata – recenzja „Wieży” Ahsana Ridhy Hassana

Czytając opis z okładki „Wieży”, można odnieść wrażenie, że trafiło się na książkę wyjątkową. Porównanie do Neila Gaimana oraz adnotacja – „wyłącznie dla ambitnego czytelnika”, stawiają poprzeczkę bardzo wysoko. Oczekiwania dodatkowo rosną, gdy czytelnik spotka się z zapewnieniem o grozie niemieszczącej się w ramach gatunku. Mimo że obietnice z okładki okazują się być pisane nieco na wyrost, książka ta potrafi pozytywnie zaskoczyć.

„Wieża” to zbiór pięciu opowiadań grozy, a jednocześnie debiut polskiego autora – Ahsana Ridhy Hassana. Poszczególne historie nie wiążą się ze sobą pod względem fabularnym, ponadto różni je ogólny poziom tekstu. Przygodę z książką zaczynamy od tytułowego opowiadania, które wypada w tym zestawieniu najsłabiej. Ten tekst miał straszyć, ale nie do końca wiemy czym – polskimi realiami czy głównym motywem, który powinien spinać wszystko w spójną całość, a jednak tego nie robi. Na złe pierwsze wrażenie wpływa także zbytnia szczegółowość tego tekstu – rzadko czytelnik potrzebuje wiedzieć, że bohater planuje zakupić na obiad trzy paczki pierogów ruskich i osiem paczek krokietów. Wszystko to złożyło się na opowiadanie, które nawet może zaciekawić, ale nieco topornie się czyta. Nie należy się jednak przez to zrażać do całej antologii.

Kolejne teksty wypadają dużo lepiej niż pierwszy. Fascynują pomysłem oraz stylem. Chociaż nie wszystkie pomysły są równie błyskotliwe i zdarzają się niedociągnięcia, ogólnie teksty są dobre. Począwszy od bardzo oryginalnego i trafnego spojrzenia na nowoczesną nekromancję, poprzez współczesną likantropię, na sobowtórach kończąc. Wszystkie te opowiadania straszą jednocześnie wizją zepsutej, wulgarnej rzeczywistości oraz czymś mniej namacalnym – nierzeczywistą siłą, doskonale wplatającą się w tak dobrze znany nam świat. Faktycznie przedstawione przez autora pomysły są nietypowe – nawet jeśli opierają się na wątkach wielokrotnie poruszanych – i wykraczają nieco poza ramy gatunku, określone przez klasyków literatury grozy. Ponadto skłaniają do zastanowienia nad społeczeństwem, w którym funkcjonujemy.

Styl, jakim napisany jest ten zbiór, nie pozostawia wiele do życzenia. Większość tekstów czyta się dobrze – zarówno opisy, jak i dialogi napisane są wprawnie. Dzięki stylowi i warsztatowi pisarskiemu autora, z chęcią kontynuuje się czytanie. Rekompensują one nawet kilka fragmentów zbyt rozwleczonych i wydających się nie wnosić nic ważnego do fabuły. Hassan wykorzystał dodatkowo dwa manewry, ułatwiające wciągnięcie i zainteresowanie czytelnika. Jednym z nich jest osadzenie akcji w istniejących realnie miejscach, opisanych na tyle szczegółowo, że znając okolicę, nietrudno je rozpoznać. Kolejnym jest wykorzystywanie lekko zmienionych nazw własnych – treść nowel wydaje się dzięki temu dużo bardziej autentyczna. Oba te posunięcia poprawiają wrażenia z lektury.

Niełatwo sprostać oczekiwaniom postawionym po tak pochlebnym opisie na okładce. A jednak autor pokazuje, na co go stać. Mimo słabego startu, jakim jest tytułowe opowiadanie „Wieża”, cały zbiór prezentuje się bardzo dobrze. Ciekawe, nietypowe pomysły przelane na papier w dobrym stylu sprawiają, że całość czyta się sprawnie. Niedociągnięcia w postaci zbytniej szczegółowości niektórych tekstów rekompensowane są przez sposób prowadzenia narracji oraz umiejętnie napisane dialogi. I chociaż zbiór ten może nie przypaść do gustu wielbicielom tradycyjnej literatury grozy, niewątpliwie znajdzie grono odbiorców, którzy czekać będą na kolejne opowiadania lub powieści debiutującego autora.

Ocena: 4/5

Dyskusja