Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Jak nie skisnąć, czyli szybka gra karciana „Pięć Ogórków”. Recenzja

Wydawnictwo Lacerta, które jest znane na naszym rynku jako dystrybutor gier dla zaawansowanych, tym razem oferuje coś znacznie prostszego i zarazem przyjemnego. „Pięć Ogórków” autorstwa Friedmanna Friesego (twórcy „Wysokiego Napięcia”) to zmodyfikowany wariant popularnej w krajach nadbałtyckich gry karcianej „Ogórek”. Na samym początku uwagę przykuwa samo wydanie, gdyż niewielkie pudełko stylizowane jest na słoik z tytułowymi warzywami.

Na pierwszy rzut oka gra sprawia bardzo dobre wrażenie. Wygląd wspomnianego wcześniej pudełka sugeruje wokół jakich klimatów obraca się gra, a jego nieduża wielkość sprawia, że można je zabrać ze sobą w podróż lub na spotkanie z przyjaciółmi przy piwie. Warto również zaznaczyć, że karton, z jakiego zostało wykonane, należy do dobrego gatunku, dzięki czemu jest ono wytrzymałe.

Obrazek

W środku znajduje się talia składającą się z sześćdziesięciu kart. Każda z nich ma cztery kopie o wartości od 1 do 15. Dodatkowo na kartach przedstawiono zabawne wizerunki od jednego do pięciu ogórków. Jednak coś, co najbardziej przykuwa naszą uwagę i raduje po otwarciu gry, to trzydzieści małych zielonych drewnianych ogóreczków, które służą do oznaczania punktów karnych.

Zasady rozgrywki są banalnie proste, co sprawia, że „Pięć Ogórków” można traktować jako grę imprezową lub zabawę ze swoimi pociechami. Trzeba przyznać, że dzięki temu jest ona bardzo uniwersalna. Na początku każdego rozdania gracze otrzymują po siedem kart na rękę. W swojej kolejce pierwszy z uczestników zagrywa jedną z nich. Kolejni muszą zagrać wyższą lub równą kartę, a jeżeli takiej nie posiadają to są zmuszeni do odrzucenia swojej karty o najniższym numerze. Kiedy już wszyscy wykonają akcje, lewę zabiera gracz, który wyłożył na stos kartę o najwyższej wartości. Ta osoba rozpoczyna następną kolejkę i tak, aż do ostatniej, decydującej rozgrywki. Finałowa runda rozstrzyga, który z graczy będzie musiał wziąć karne ogórki – ten, kto zagra najwyższą kartę, bierze tyle drewnianych ogóreczków, ile widnieje na jego karcie. Jeżeli w ostatniej rundzie pojawi się karta o wartości 1, oznacza to, że szczęśliwiec bierze dwa razy więcej ogórków, niż miał na karcie. Osoba, która otrzyma pięć lub więcej zielonych znaczników zostaje wyeliminowana. Zwycięzcą zostaje gracz pozostający najdłużej na placu boju.

Obrazek

Zasady są na tyle elastyczne, że można umówić się z innymi graczami na określoną ilość rund. Dzięki temu pechowi gracze nie odpadną z rozgrywki na samym początku (jest to możliwe przy większej ilości osób). Losowość w „Pięciu ogórkach” jest dość typowa dla karcianek. Czasami na rękę dostaniemy dobrą, a innym razem złą kartę. Niestety nic na to nie poradzimy, gdyż w grze nie ma możliwości odrzucania i dobierania kart. Minusem są również partie dwuosobowe, ponieważ rywalizacja w tym układzie jest bardzo słaba i mało różnorodna. Gra sprawdza się zdecydowanie przy większej ilości graczy.

„Pięć ogórków” to tytuł lekki, miły i przyjemny. Zasady są tak proste, że można je wytłumaczyć bardzo szybko i zrozumieją je zarówno starsi, jak i młodsi. Rozgrywka przebiega sprawnie, a w większym gronie gra nabiera koloru. Nie budujemy tu wielkiej strategii, a skupiamy się na zagraniu karty i reakcji lub kombinowaniu, jak pozostać z najniższą wartością na ręce.

Obrazek

„Pięć ogórków” swoją mechaniką przypomina połączenie kierek i makao. Gracze starsi zdecydowanie będą mieli przewagę nad młodszymi, lecz przedział wiekowy gry sprawia, że tak naprawdę jest ona dla każdego. Ważne jest również wykonanie i format, gdyż niewielkie, wytrzymałe pudełko można zabrać praktycznie wszędzie – bez problemu mieści się do tylnej kieszeni spodni. Zdecydowanie jest to pozycja godna polecenia osobom, które mają ochotę odpocząć od dużych planszówek czy wymagających karcianek lub też chcą po prostu miło spędzić czas w rodzinnym gronie.

Dyskusja