Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Gra planszowa „Metro 2033. Edycja polska” – wrażenia po zajrzeniu do tunelu

Ogry Games wkracza na polski rynek wydawniczy. 16 marca ukaże się premierowa pozycja spod ich znaku, a drogę w planszówkowym świecie oświetlają świeczką odpaloną koktajlem Mołotowa. Gra planszowa „Metro 2033. Edycja polska” jest pierwszym dzieckiem drużyny działającej pod Poznaniem. Gra przybyła w nasze strony z lekkimi zmianami. Co otrzymamy po zakupie?

Obrazek

Polacy wprowadzili małe udoskonalenia, o których mowa będzie w dalszej części tekstu. Na pierwszy rzut oka, przed rozpakowaniem dzieła widać, że pudełko nie uległo zmianie (nie licząc logo polskiego wydawnictwa, co jest oczywiste) w stosunku do oryginalnej wersji, którą stworzyli Sergey Golubkin i Pavel Ovchinnikov wraz z Hobby World. Pierwotna wersja wyglądała bardzo dobrze i była świetnym zwiastunem klimatu panującego wewnątrz, więc nie trzeba było tego korygować. Wymiar opakowania jest bardzo zbliżony do pudeł takich gier jak od „Wsiąść do pociągu” czy „Warhammer Inwazja”, dzięki czemu nowa planszówka doskonale wpasuje się na półce do posiadanych już tytułów.

Obrazek

Obrazek

Sercem każdej pozycji jest instrukcja, a ta jest sporych rozmiarów i liczy 12 stron. Stworzono ją na zasadzie książeczki, a więc nie można tutaj zarzucić niewygodnego formatu (nie schowamy jej do kieszeni, ale też nie jest ogromnym plakatem na pół stołu). Całość ma wiele ilustracji i przykładów, dzięki czemu poznanie zasad będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Obrazek

Czcionka buduje klimat, a cały zbiór zasad wystylizowano na rzecz starą i stworzoną w trudnych warunkach. Zupełnie jakby pudełko z grą znaleziono w jakimś tunelu.

Obrazek

Plansza jest nieco większa od sztandarowego stolika z pewnego szwedzkiego sklepu z meblami, a jej grubość zapewnia długie użytkowanie. Sklejono ją bardzo dobrze, więc podczas rozkładania nie ma obaw, że ulegnie rozdarciu. Oprócz rozkładu metra znajdziemy na niej kilka miejsc na karty, zaoszczędzając miejsce na stole, oraz ściągi, aby ułatwić rozgrywkę i wyeliminować zaglądanie do instrukcji.

Obrazek

Obrazek

Aby ułatwić grę do polskiej wersji wprowadzono nakładki na nieużywane części planu metra. Jest to bardzo dobre posunięcie ze strony wydawców, a zrealizowano je doskonale, ponieważ nie psuje obrazu planszy. Gracze na pewno to docenią.

Obrazek

Obrazek

Tył pokazuje, komu zawdzięczamy wydanie gry planszowej „Metro 2033. Edycja polska” w Polsce.

Obrazek

Obrazek

Znaczników jest mnóstwo, a warto wspomnieć, że zawzięcie trzymają się arkusza i podczas wydłubywania należy zachować ostrożność. Prawdopodobieństwo zniszczenia nie jest wysokie, jednak chwila nieuwagi może zaowocować małym rozdarciem.

Obrazek

Polacy zrezygnowali z plastikowych figurek i zastosowali żetony na podstawkach. Ani trochę nie ujmuje to klimatowi i urodzie. Zestawy bohaterów są podwójne, czyli zgubienie jednej sztuki nie sprawi, że tunel zwali nam się na głowę. Ogry Games należą się brawa za rozpieszczanie graczy i myślenie o takich szczegółach.

Obrazek

Obrazek

W pudle kryje się ponad 100 kart, czyli jest co podziwiać. Papier, na którym je wydrukowano, nie jest cienki, można rzec, że to raczej standardowy materiał spotykany w wielu tytułach. Na pewno uwagę przyciągają ilustracje – doskonale oddają klimat gry.

Obrazek

Twórcom gry planszowej „Metro 2033. Edycja polska” za pomocą zawartości udało się oddać klimat książki Dmitrija Glukhovsky’ego. Solidne wykonanie gwarantuje radość z gry przez mnóstwo partii. Komponenty nie zapewnią powodu do narzekań nawet najbardziej marudnym graczom. Poprzeczka jest zawieszona wysoko, a ochota na rozgrywkę ogromna. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zagłębić się do tunelu metra…

Obrazek

Dyskusja