Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

„Let’s do the time warp again” – „Time Mysteries 3: The Final Enigma” – recenzja gry „Time Mysteries: The Final Enigma”

Nasi rodacy ze studia Artifex Mundi odnaleźli swego rodzaju unikalną niszę, w której tworzą. Ich dzieła przywołują na myśl stare produkcje point and click, lecz z kilkoma modyfikacjami, które wyróżniają ich gry na tle konkurencji, plasując tytuły tego wydawnictwa, jako te z gatunku HOPA (Hidden Objects Puzzle Adventure). Ekipa zarówno z Zabrza, jak i z Krakowa nie osiada na laurach i co chwilę raczy nas nowymi tytułami. Stosunkowo niedawno ukazała się ostatnia część trylogii „Time Mysteries” zatytułowana „The Final Enigma”.

Obrazek

Fabuła opowiada ponownie o Esther Ambrose, potomkini maga Merlina, która we śnie zostaje nawiedzona przez Vivianę, główną antagonistkę z poprzednich części. Jak się okazuje, mimo zniszczenia jej grobowca w przeszłości, przyszłość nadal jest niepewna i Esther musi ocalić świat od niechybnej zguby. Za pomocą podręcznego wehikułu czasu odwiedzimy średniowieczną Wielką Brytanię, Rosję z przełomu XIX i XX wieku, a nawet przerażającą przyszłość. Sama fabuła jest bardzo prosta i przewidywalna i, jak w większości pozycji od Artifex Mundi, jest tylko pretekstem do rozwiązywania kolejnych zagadek postawionych przez twórców. Przejście gry to kwestia około trzech do czterech godzin. Posiadacze edycji Steam/Premium mają również dostęp do dodatkowej krótkiej opowieści zajmującej około godziny.

Obrazek

Gra na początku pozwala nam na wybór poziomu trudności, który określa jedynie czas ładowania się pomocy oraz to, jak widoczne będzie podświetlenie wskazujące miejsce, którym powinniśmy się zainteresować (od subtelnego pobłysku do wymownej poświaty znad przedmiotu). Zagadki to klasyka Artifex Mundi – mieszanka oldskulowych rozwiązań takich jak łączenie lub szukanie przedmiotów, puzzle, a nawet domino. Warto wspomnieć o dodatkowym ułatwieniu, jakim jest podręczny wehikuł czasu protagonistki. Za jego pomocą możemy się przenosić między miejscami, są na nim dość wyraźnie pokazane mapy lokacji i miejsca, w których mamy szukać poszlak. Nie można tego uznać za wadę, ponieważ ułatwia to grę mniej wprawionym w tym gatunku graczom.

Obrazek

Artifex Mundi może być dumne z ręcznie rysowanej grafiki we wszystkich swoich tytułach. Przykuwa ona uwagę gracza i cechuje się niezwykłym dopracowaniem detali, oddając klimat opowieści, w którą gramy. W tym przypadku „Time Mysteries: The Final Enigma” nie odstaje pod żadnym względem od poprzednich dzieł wydawnictwa. Niestety, znów animowane cut-scenki wołają o pomstę do nieba niskim poziomem, jaki sobą reprezentują. Niewątpliwie lepiej sprawdziłyby się statyczne sceny z podłożonymi głosami.

Obrazek

Bardzo nierówny poziom prezentuje oprawa audio. Muzyka, która przygrywa nam w trakcie akcji jest pierwszej próby i idealnie pogłębia atmosferę gry, lecz trudno powiedzieć dobre słowo o obsadzie aktorskiej, która brzmi po prostu płasko. Aktorzy ledwie silą się na jakiekolwiek wywołanie emocji podczas wypowiadania swoich kwestii, co może zostawić u odbiorcy dwojakie wrażenie o jakości produktu, za który zapłacił.

Artifex Mundi w każdej swojej grze powtarza zarówno te same zalety, jak i wady, a mimo to udaje im się robić ciekawe produkty. Pomimo nużącego wątku głównego, z równie nieinteresującymi postaciami połączonymi z fatalnym dubbingiem, jest jednak druga strona medalu, jaką są przemyślane zagadki, które nie są ani przesadnie trudne, ani zbyt łatwe oraz porządne grafiki poziomów, potęgowane przez ścieżkę dźwiękową, które czynią te tytuły atrakcyjnymi dla każdego. Jeśli nie mieliście okazji zapoznać się z produktami tego wydawnictwa, to warto dać „Time Mysteries: The Final Enigma” szansę, jeśli zaś mieliście wcześniej kontakt z Artifex Mundi, to wiecie, czego możecie się spodziewać po ich grach.

Dyskusja