Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Zabawy w wiejskim stylu. Recenzja gry „Ranczo party”

„To doprawdy niebywałe! Pies Pikuś urządza urodziny. Zaprosił wszystkie zwierzęta sąsiadów. Zatem ruszają w równych szeregach, w doskonałych humorach i chętne do szampańskiej zabawy. Wszystko gotowe. Tylko czy zabrał ktoś balonik?”

„Ranczo party” to przyjemna, wciągająca i pobudzająca logiczne myślenie karcianka, przeznaczona dla 2–4 osób powyżej ósmego roku życia. Gra jest kolejnym tytułem z serii „Trefl Joker Line” autorstwa Sylvie Barc. Opowiada ona losy zwierząt gospodarskich, które wybierają się na huczne przyjęcie swego psiego przyjaciela Pikusia.

Obrazek

Zadaniem uczestników jest kompletowanie wierszy i kolumn przedstawiających zwierzynę udającą się na wspomnianą uroczystość. W pudełku znajduje się 49 kart – 7 kompletów po 7 kart zwierząt gospodarskich, takich jak: kura, gęś, koza, owca, świnia, krowa oraz koń. Do każdej z nich przypisana jest wartość od 1 do 7, aby zawodnicy wiedzieli, w jakiej kolejności mają ustawiać zwierzęta. Na pięciu kartach serii posiadających wartość między 2 a 6 (czyli gęś, koza, owca, świnia i krowa) dorysowane zostały czerwone baloniki – są to zwierzęta, które są lepiej przygotowane od innych, a zarazem najbardziej pożądane przez graczy.

Pierwszym etapem przed rozpoczęciem rozgrywki jest potasowanie talii, po czym rozdanie każdemu siedmiu kart. Kolejną czynnością jest umieszczenie pierwszej z pozostałych kart odkrytej na stole, a reszty rewersem do góry. Następnie należy położyć wszystkie żetony zwycięstwa obok talii. Grę rozpoczyna ta osoba, która zasiada na lewo od najmłodszego z graczy.

Obrazek

Przebieg rozgrywki wygląda następująco: w swojej turze zawodnik dobiera kartę, po czym zagrywa jedną z ręki, obok karty poprzedniego gracza (o wartości mniejszej, wyższej bądź równej). W każdej turze uczestnik musi zagrać kartę, jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której żadna z nich nie pasuje do dowolnego wiersza lub kolumny, wtedy odrzuca jedną z nich, umieszczając ją na spodzie talii, po czym dobiera nową. Gra kończy się w momencie, gdy każdemu z uczestników pozostanie jedna karta.

Podczas zabawy gracze mogą zdobywać punkty zwycięstwa poprzez skompletowanie wiersza lub kolumny. Niemniej, najlepszym sposobem na zdobycie jak największej liczby punktów jest wykorzystywanie kart przedstawiających zwierzęta z czerwonymi balonikami. Gdy jeden z graczy skompletuje wiersz lub kolumnę, w której występuje zwierzę z balonem, otrzyma dodatkowy punkt zwycięstwa. W grze dostępnych jest 40 takich żetonów.

Obrazek

Dzięki prostym zasadom „Ranczo party” jest idealną pozycją dla najmłodszych graczy. Jednak nie zmienia to faktu, że gra może być także przeznaczona dla starszych odbiorców. Znajdą oni w tym tytule również coś dla siebie, gdyż uzbieranie punktów wcale nie należy do tak prostych zadań, jak zdawało się na początku. Otóż, by zdobyć upragnione żetony, wymagana jest stosowna strategia oraz odpowiedni plan działania, aby przez przypadek nie ułatwić innym graczom uzupełniania szeregów, nad którymi wcześniej ciężko pracowaliśmy.

Najciekawszym elementem jest nieprzewidywalność. Jak to w grach karcianych, wszystko zależy od prawdopodobieństwa, szczęścia, a także specjalnych kart – pośród czterdziestu dziewięciu, pięć jest wzbogaconych czerwonym balonikiem, który jest kluczem do zwycięstwa. Przykładowo, jeden z uczestników, który nie zdobył jeszcze żadnego punktu, za pomocą tej karty – w połączeniu z odpowiednim planem, jak również wyczuciem – może uzupełnić jednocześnie wiersz i kolumnę. Dzięki takiemu zagraniu zawodnik zdobędzie aż cztery punkty zwycięstwa – jeden za uzupełnienie wiersza, kolejny za kolumnę, plus dwa dodatkowe za czerwony balonik, znajdujący się jednocześnie w dwóch szeregach. Taki system pozwoli niektórym uczestnikom otrzymać sporo żetonów z pomocą jednego zagrania.

Obrazek

Pomimo iż jedna partia trwa zaledwie około 10 minut, to gra naprawdę wciąga. Nie raz zdarzy się tak, że na jednej rozgrywce się nie skończy. Dzięki swej prostocie, „Ranczo party” doskonale spełnia się jako urozmaicenie towarzyskich spotkań, natomiast wielkość opakowania sprawia, że idealnie mieści się w kieszeni, więc można ją wszędzie zabrać.

„Ranczo party” to przyjemna karcianka do rozgrywania zarówno z całą rodziną, jak i z przyjaciółmi. Jeśli ktoś chciałby zagrać w coś szybkiego, przyjemnego i jednocześnie pobudzającego myślenie, powinien sięgnąć po ten produkt.

Dyskusja