Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Gdzie rzeczywistość zlewa się z iluzją – recenzja książki „Ukojenie”

Strefa X – tajemnicza, nieokiełznana i niebezpieczna. Pomimo wszelkich badań, licznych wypraw oraz żarliwych dyskusji nie odnaleziono pożądanych odpowiedzi na tak proste pytania, jak: co jest przyczyną jej powstania? jakimi prawami się kieruje i jak ujarzmić jej moce? Niemniej jednak jedno jest pewne – każda istota, która będzie miała styczność ze Strefą X, już nigdy nie będzie taka sama jak kiedyś.

„Ukojenie” autorstwa Jeffa Vandermeera to ciężka, psychologiczna i chwilami groteskowa powieść, łącząca literaturę grozy z klasyczną fantastyką. Akcja rozgrywa się trzydzieści lat po powstaniu Strefy X. Do kontroli nad tym terenem została przydzielona organizacja, tzw. Centrala, wysyłająca swoich ludzi w celu zbadania tajemniczego obszaru.

Niestety, każda ekspedycja kończyła się tragicznie. Wszyscy uczestnicy popadali w obłęd, zabijali się nawzajem, popełniali samobójstwa czy umierali na nieuleczalne choroby. Co gorsza z każdą chwilą Strefa X rozszerza się, stanowiąc zagrożenie dla świata zewnętrznego. Jedyna nadzieja w ostatniej wyprawie, która wyrusza, aby znaleźć zaginionego członka poprzedniej ekspedycji. Czy w końcu uda się odkryć, co tak naprawdę dzieje się w Strefie X? A może odpowiedź tkwi w zapiskach członków poprzednich wypraw?

Powieść opowiada losy czterech osób żyjących w pewnych odstępach czasu: Latarnika – czasy jeszcze przed powstaniem Strefy X, Dyrektorki – okres badania tajemniczej strefy, a także dwóch członków ostatniej eskapady – Kontrolera i Ptasiego Ducha. Większość czytelników natychmiast zauważy, że sposób przedstawienia tych historii jest podobny do układu filmu pt. „Atlas Chmur”. Oznacza to, że każdy kolejny rozdział to fragmenty życia poszczególnych bohaterów. Taka struktura fabularna może zdezorientować niektórych odbiorców, gdyż na początku trudno określić, o co w tym wszystkim chodzi, jak również, jakie powiązania mają ze sobą bohaterowie. Na początku czytelnik otrzymuje krótki zarys wyglądu bohaterów, jednak na temat ich przeszłości nic nie wiadomo. Dopiero w późniejszych etapach jest to nadrabiane i to z podwójną siłą, co jest zadowalające.

Największym atutem tego tytułu jest przedstawienie psychologii protagonistów. Wszystkie doświadczenia, jak również przemyślenia bohaterów – nawet o tematyce filozoficznej – są szczegółowo i realistycznie zaprezentowane. Niemal na każdej stronie można doszukać się jakiejś refleksji. Takie przejawy występują również podczas wykonywania codziennych czynności. Dzięki temu rozwiązaniu czytelnik natychmiast poczuje więź z występującymi w tym dziele postaciami.

Kolejnym pozytywem jest mowa, jaką posługują się bohaterowie. Biorąc pod uwagę, iż większość z nich jest wykształconymi członkami organizacji, to ich leksyka jest na bardzo wysokim poziomie, przez co czytanie jest przyjemne i naturalne. Okładka również może zaintrygować czytelnika. Spirala zamiast szczegółów twarzy jednego z bohaterów wywołuje wrażenie tajemniczości oraz zawiera pewną przestrogę dla przyszłego nabywcy, gdyż nie każdy potrafi przebrnąć przez labirynt niejasności, jakie oferuje tytuł.

Jedynym defektem, jaki można znaleźć w tej powieści, jest zbyt duża ilość otwartych zakończeń. Z jednej strony jest to ciekawa metoda, gdyż każdy czytelnik może sam zinterpretować książkę. Niemniej jednak taki sposób może przyczynić się do tego, że odbiorca nie będzie w stanie odnaleźć zaspokajającej odpowiedzi na bardzo proste pytania. Możliwe, że autor miał na celu postawienie czytelnika na miejscu jednego z członków danej ekspedycji, muszącego szukać odpowiedzi na banalne pytania, które tak naprawdę były niełatwe (jak na przykład co działo się w Strefie X czy chociażby jakie czynniki powodowały taki, a nie inny obrót zdarzeń).

„Ukojenie” to przyzwoita pozycja, którą łatwo się czyta i jest naprawdę wciągająca. Niejeden raz zaskoczy czytelnika swym specyficznym klimatem. Pomimo zbyt wielu niezamkniętych wątków na długo zostanie w pamięci czytelnika. Dlatego jeśli ktoś chciałby przeżyć niecodzienną przygodę na terenie tajemniczej Strefy X, to ten tytuł będzie odpowiedni.

Ocena: 3.5/5

Dyskusja