Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Ludzie tworzą piekło i ludzie żyją w piekle – recenzja książki „Hardboiled. Antologia nowel Neo-Noir”

Drogi czytelniku, wyobraź sobie uniwersum ze starego, czarno-białego kryminału – miasto pełne ludzkiego brudu i tajemnic. Tam, w jednym z budynków uboższej dzielnicy, za biurkiem w obskurnym gabinecie, siedzi bohater naszej opowieści. Z wykałaczką w ustach i nogami opartymi o brzeg blatu czeka na swego przyszłego zleceniodawcę on – detektyw o niezbyt czystym sumieniu i z kilkoma nieudolnie ukrywanymi nałogami. Typ cynicznego twardziela, któremu życie już nieraz skopało tyłek. Jeżeli nie boisz się zagłębić w świat pełen bólu, pogardy i niewyjaśnionych zagadek, dołącz do niego. Zobacz, jak to jest zejść na samo dno piekła.

Księga spod ciemnej gwiazdy

Książka „Hardboiled. Antologia nowel Neo-Noir” to zbiór czterech krótkich historii, z których każda przenosi nas do odmiennego, choć podobnie okrutnego świata. Opowieści te są niezwykle klimatyczne, a ich protagoniści bardzo ludzcy w swoich słabościach i nadziejach. Każdą kolejną stronę zbioru czytelnik z pewnością będzie pochłaniał z rosnącym zaciekawieniem, a na pozór stereotypowe wątki mocno go zaskoczą. Wydawca rzuca jednak odbiorców na głęboką wodę – najcięższe w odbiorze opowiadanie jest pierwszym w kolejności do przeczytania. W zamian za to na sam koniec otrzymujemy coś nieco luźniejszego i zabawniejszego. Ze względu na różnorodność bohaterów, miejsc i narracji również wybredny miłośnik literatury powinien znaleźć tutaj coś dla siebie – nawet, gdy nie przepada za ciężką atmosferą oraz wulgarnym językiem.

Cztery kręgi piekła

Utwór Juliusza Wojciechowicza „Lana” to historia Texa Harley’a, który w tajemniczych okolicznościach trafił do miasta nazywanego Ghost City. Wszystkich jego mieszkańców łączą ze sobą odległe wspomnienia o tragicznie zmarłych bliskich oraz swoim nienaturalnym pojawieniu się w tej budzącej grozę metropolii. Dla Texa tą ukochaną osobą była tytułowa Lana, której utrata i dotyczące jej niewyraźne wizje napędzają jego gniew i chęć zemsty.

Śmierć i zniewolenie czyhają tutaj za każdym rogiem, a na prośbę o pomoc odpowiada jedynie prawo pięści. Nie ma miejsca na empatię, litość czy choćby cień ludzkich odruchów. Życie naszego bohatera w tym pełnym przemocy uniwersum zmienia się diametralnie w dniu, w którym postanawia on podjąć wydane przez lokalną mafię zlecenie na człowieka pomagającego mu niegdyś odnaleźć się w tej krwawej przestrzeni. Podczas misji samotny wilk poznaje nowe fakty o otaczającej go rzeczywistości i możliwości ucieczki. Jest to chyba najmroczniejszy świat w całym zbiorze, wypełniony przez ciemne zaułki, niewolnictwo oraz walki na śmierć i życie ku uciesze gawiedzi.

Opowiadanie stworzone przez Roberta Ziębińskiego – „Śpij kochanie, śpij” – to przygoda starszego już detektywa Marcina, badającego historię niewyjaśnionych zgonów, o które oskarżono młodą kobietę – Alicję Lipińską. Ciotka oskarżonej, zamiast udowodnienia niewinności krewnej, pragnie uzyskać potwierdzenie jej winy, aby łatwiej pogodzić się z czekającym Alicję losem. Jednak, pomimo braku niepodważalnych dowodów, opinia publiczna już wydała wyrok i ochrzciła dziewczynę mianem „Modliszki”. Jest to smutna opowieść o miłości, zawiści i zdradzie. Nie ma w niej miejsca na happy end. Zakończenie jest jednak inne niż mogłoby wynikać z pozornie tak banalnej fabuły. Czytelnikowi pozostaje już tylko udać się na poszukiwanie prawdy u boku śledczego.

Kolejną pojawiającą się w książce historią jest dzieło napisane przez Marka Zychlę – „Ambisentencja”. Słowo to oznacza wygłaszanie sprzecznych ze sobą stwierdzeń, z których każde jest prawdziwe. W tym przypadku fabuła rozgrywa się na typowym szarym blokowisku. Bohaterami są młoda kobieta i chłopiec, którzy w wyniku dziwnych okoliczności scalają się w jeden organizm o dwóch umysłach. Dookoła zaś dzieją się niewytłumaczalne i zarazem przerażające rzeczy: wokół osiedla rośnie mur złożony z ludzkich ciał, w piwnicach zamknięte są czerwone oraz niebieskie owady niosące ludziom okrutną śmierć, do tego niezidentyfikowani „Resztkowcy” i „UFOki”.

Wszechobecna bieda, przemoc i alkoholizm przytłaczają czytelnika. Z drugiej jednak strony – nadają odrobinę realności temu dziwnemu światu. Kto z nas nie zna bowiem podobnego osiedla, pełnego ludzkich nieszczęść?

Ostatnią pozycją w zbiorze jest „Chińska podróbka” autorstwa Kornela Mikołajczaka. Tym razem czytelnik przenosi się w nie tak znowu odległą przyszłość, gdzie technologia rozwinęła się i dosłownie związała z ludzkim ciałem. W olbrzymim Gigalopolis znajdowane są ciała ludzi, którzy powinni być martwi. Tak się jednak nie dzieje, bowiem – pomimo odnalezienia zwłok – każda z tych osób… żyje. Coś się w nich mimo wszystko zmieniło. Kim oni są i w jaki sposób cała sprawa powiązana jest z chińską mafią? Tego wszystkiego będzie się starał dowiedzieć niepoprawny hazardzista – detektyw do spraw niemożliwych z agencji Deus Ex Machina, Valter Fingo. Jego nietuzinkowi pomocnicy, cięty język i liczne perypetie nieraz wywołają uśmiech na twarzy czytelnika.

Szatańsko dobry interes

Wydawnictwo Gmork zrobiło kawał dobrej roboty. Poza treścią na naprawdę wysokim poziomie, czytelnik otrzymuje od nich pięknie wydaną pozycję. Okładka książki zdecydowanie odpowiada jej mrocznym, miejskim klimatom. Ilustracja, odpowiednio powiększona, mogłaby stanowić wspaniałą ozdobę niejednego pokoju – jest bardzo filmowa i niepokojąca.

Nie powinno się oceniać książki po okładce, jednak w tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak uczynić, albowiem w środku znajdziemy dokładnie to, co widać na zewnątrz – treść i forma uzupełniają się w tym tytule doskonale.

Zbiór jest wydany w miękkiej okładce ze skrzydełkami, których można używać jako zakładek. W pozycji tej znajdują się również najważniejsze informacje o autorach tekstów oraz wstęp Mariusza Czubaja, wprowadzający czytelnika do świata neo-noir. Poza tym, po każdym opowiadaniu umieszczono jednostronicowy komiks, stanowiący podsumowanie poszczególnych historii. Dbałość o szczegóły wydawnicze jest naprawdę imponująca. Tę książkę zdecydowanie można z czystym sumieniem polecić każdemu.

Ocena: 4.5/5

Dyskusja