Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

„SMASH!” #4 – analiza numeru – recenzja komiksu „SMASH! #04”

Zapraszamy do analizy i recenzji magazynu „SMASH!” nr 2/2015 (4). Co tym razem ujrzymy?

Newsy
Pierwsze pięć stron czasopisma zapełnione jest newsami. Znajdziemy tu zapowiedzi dwóch nowych seriali telewizyjnych z uniwersum X-men („Legion” oraz „Hellfire”), wiadomości o wielkim sukcesie spin-offu „The Walking Dead”, parę słów o komiksowych nowościach od Egmontu, trochę o niezwykłej sesji zdjęciowej, w której wykorzystano Lego Star Wars, a także parę takich informacji, na które mogliśmy natknąć się już wcześniej – mowa tutaj o siódmej części „Gwiezdnych Wojen”, ekranizacji „Wiedźmina” czy trailerze kinowej adaptacji „Warcrafta”. Będziemy mieli także możliwość zapoznać się z jednym z fragmentów „Gravelands” – polskiego webkomiksu umiejscowionego w Krainie Grobów.

Shopping
Na kolejnych stronach prezentowane są przeróżne gadżety, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od klocków Lego Star Wars dla najmłodszych, przez figurki superbohaterów, drugą część „Wolverine: Geneza” („Origin II”), skończywszy na serialach telewizyjnych zarówno w wersji DVD, jak i Blu-ray czy replice katany Michonne z serii „The Walking Dead” – która jest wręcz prześliczna! Jeśli ktoś chciałby wybrać dla siebie coś bardziej praktycznego, to może sprawić sobie dziadka do orzechów w postaci Darth Vadera lub Yody. Te oraz inne gadżety można zakupić na yatta.pl.

Publicystyka
Na przekąskę mamy tutaj „Przegląd najciekawszych komiksowych nowości”. Co ciekawe, na liście znalazło się miejsce dla mang – szóstego tomu „Monster” oraz „Powozu Lorda Bradleya”. Oczywiście znajdziemy również polskie akcenty, takie jak: „Lil i Put #2: Chodu!!!” autorstwa Macieja Kura i Piotra Bednarczyka, „Pobite gary #2” Małgorzaty Szymańskiej, a także wywiad-rzekę „Grzegorz Rosiński. Monografia.” Poza tym znajdziemy opisy komiksów: „Blueberry #5: Złamany nos. Plemię widmo. Długi marsz.”, „Chew #03: Delicje deserowe”, „Kong the King”, „Luthor”, „Saga #03”, „Sisters: Podobieństwo rodzinne” oraz „X-Men: Rozłam”. Niestety większości z tych pozycji nie znam, jednak poszczególne tytuły bardzo mnie zaintrygowały – w szczególności seria „Saga” (osiem nagród Eisnera w trzy lata i do tego sześć nagród Harveya na siedem nominacji, naprawdę robi wrażenie).

Oprócz powyższego, w ciekawym artykule Pawła Deptucha omawiane są nowsze tytuły od Image Comics. Jestem miłośnikiem wszelkiej maści horrorów, więc po jego lekturze jeszcze bardziej zaostrzył się mój apetyt na nowości. Nawiedzone domostwa, zmarli powracający do życia jako nieśmiertelne istoty, opętania czy okultystyczna satyra czerpiąca pomysły z prozy H.P.Lovecrafta to tylko przedsmak tego, co możemy znaleźć w tym reportażu.

Wywiady
Na czytelników czekają również wywiady z Karolem „KaeReLem” Kalinowskim („Łauma”) oraz twórcami wyżej wspomnianego „Lila i Puta” Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem. Oba wywiady zaczynają się od zwykłych pytań, takich jak: skąd pomysł na tworzenie komiksów, pierwsze problemy z tworzeniem itp. Jednak z dalszych fragmentów dowiemy się nieco więcej o samych autorach (mowa tutaj o rodzinie i planach na przyszłość).

Bez wątpienia najbardziej różnorodną i zarazem najobszerniejszą jest rozmowa z twórcami „Lila i Puta”. Dodatkowo wywiad został wzbogacony o fragment ich komiksu – humorystycznego, zawierającego kadry przyjemne dla oka, idealnego na rozluźnienie. Można powiedzieć, że trochę przypominającego „Kajkę i Kokosza”.

Prócz perypetii Lila i Puta, czytelnicy mogą również zapoznać się z innym dziełem pt. „Nasz przyjaciel Szatan”. Ten dziewięciostronicowy urywek jest przepięknie wykonany i pokazuje, że… Szatan to naprawdę równy gość.

Recenzje
Najważniejszą i najobszerniejszą część tego magazynu stanowią recenzje. Tematyka jest różnorodna, ale po kolei:
Na pierwszy ogień idzie komiksowa adaptacja prozy H.P.Lovecrafta „OGAR i inne opowiadania”. Co tu dużo mówić… Lovecraft jako komiks, to trzeba po prostu zobaczyć!

Maria Lengren przedstawia „Fatale” (opowieść grozy w klimacie noir) autorstwa Eda Brubakera i Seana Phillipsa – znanych z takich dzieł jak „Criminal”, „Incognito czy „Sleeper”.

Damian Maksymowicz prezentuje „Nailbiter”, swoiste połączenie „Miasteczka Twin Peaks” i „Siedem”. Agent FBI, miejscowa pani szeryf oraz tytułowy Obgryzacz Paznokci łączą swe siły, by odkryć tajemnicę miasteczka Buckaroo. Pikanterii dodaje wszystkiemu fakt, że z tej spokojnej mieściny pochodzi aż szesnastu seryjnych morderców. Seria palce lizać!

Vanitachi wzięła do analizy bardzo ciekawą pozycję, zarówno dla starych wyjadaczy jak i młodych ludzi, zaczynających swą przygodę z komiksem. Chodzi o „Zrozumieć Komiks” Scotta McClouda. Komiks mówiący o komiksie? Czy może być coś bardziej niezwykłego?

W recenzji Pawła Próby możemy poczytać o „Amerykańskim Wampirze”. Komiks prezentuje się dobrze nie tylko pod względem wizualnym, równie ciekawa jest treść. Poznamy w nim losy wampirów z nowego świata w różnych epokach naszej cywilizacji – począwszy od początków Dzikiego Zachodu do czasów współczesnych, dowiemy się też o różnicach kulturowych wśród krwiopijnej rasy.

W kolejnej recenzji, znajdziemy analizę komiksowej kontynuacji „Fight Clubu” (dla niekojarzących „Podziemny krąg”). Na szczęście fani mogą spać spokojnie, gdyż autor zachęca do zakupu. Następnie mamy recenzję „Welcome to Night Vale” (również czerpiącego z twórczości Lovecrafta), serialu „Hannibal” (uwaga, tekst zawiera spoilery!), a także gry „Life is Strange”. Ta ostatnia przypomniała mi, że muszę w końcu zakupić tę pozycję.

Podsumowanie
„SMASH!” to magazyn posiadający szeroki wachlarz tematyczny, przez co każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nieważne czy posiadasz ogromną wiedzę ze świata komiksów czy tylko znikomą. Nie będziesz żałować!

Dyskusja