Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja gry planszowej „CVlizacje” – Czyli o tym, jak oswajanie kota może zniszczyć ludzkość

Ludzkość rozwinęła swoją cywilizację dzięki umiejętnemu planowaniu kolejnych etapów rozwoju i przemyślanym działaniom, a nie na skutek przypadkowych odkryć i niezamierzonych zbiegów okoliczności. Wpływ na naszą kulturę i naukę miały tylko kolejne stopnie ewolucji myśli, a ten, kto lepiej umiał wykorzystać najnowsze jej osiągnięcia, wygrywał w wyścigu o dominację nad światem.

Obrazek

W grze „CVlizacje” autorstwa Jana Zalewskiego, uczestnicy będą mogli zmierzyć się w prawdziwym intelektualnym boju i rozwinąć swój naród, dążąc do osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu zadowolenia obywateli. By to zrobić, będą musieli wyprzedzić przeciwników w pozyskiwaniu najnowszych nowinek technicznych.

W pudełku znajdują się znaczniki jedzenia, drewna, kamienia oraz punktów zadowolenia, plansza, pięć kompletów kart rozkazów dla każdego z graczy, dwa zestawy kart pomysłów dla epok (jeden dla pierwszej i drugiej, oraz kolejny dla trzeciej), dwie karty pomocy (po jednej dla dwóch z kawałkiem gracza), hełm wodza dla osoby rozpoczynającej daną turę oraz korona jako znacznik etapów.

Obrazek

Na początku rozgrywki wszyscy otrzymują po jednym zestawie rozkazów, a karty epok umieszcza się w stosach na odpowiednich miejscach na planszy (cztery losowe z pierwszej epoki odkryte). Tak samo należy postąpić z zasobami (po oddaniu po jednym z każdego rodzaju graczom). Poczynając od pierwszej osoby – oznaczonej pionkiem hełmu – wszyscy wybierają dwa spośród swoich rozkazów, które będą chcieli wykonać w tej turze i wykładają przed sobą – jeden odkryty, drugi zakryty. Kiedy rozkazy są już gotowe, ujawnia się te, które były do tej pory niewidoczne i wykonuje zgodnie z widniejącymi na nich numerami. Akcje mają różne efekty w zależności od tego, ile osób zdecydowało się na jego wybór. Dla przykładu zagrywając „Kamieniarstwo”, kiedy wśród odkrytych kart jest tylko jedna taka, otrzymuje się dwa kamienie, jeśli dwie osoby ją wybrały, każdy pobiera po trzy, natomiast jeśli takiego samego wyboru dokonało więcej uczestników, każdy z nich otrzymuje po jednym głazie. Tak samo z akcją „Kradziejstwa” – przy jednej karcie, można ukraść jeden dowolny zasób wybranej osobie, przy dwóch, można okraść dwie osoby, natomiast przy większej ilości, karty tracą jakiekolwiek efekty.

Obrazek

Za pomocą rozkazów można pozyskiwać zasoby, kraść je, wymieniać, pozyskiwać punkty zadowolenia, lub podwajać efekt drugiej karty. Po rozegraniu wszystkich akcji w danej turze, jeśli dysponuje się odpowiednimi środkami, można dokonać zakupu nowych pomysłów. Dają one dodatkowe zdolności i umożliwiają wzbogacenie rozgrywki, ale również zapewniają punkty zadowolenia. Następnie rozpoczyna się kolejna tura, w której uczestnicy wybierają kolejne dwa rozkazy spośród sześciu pozostałych. Epoka trwa do momentu, kiedy graczom zostaną po dwie karty na ręce. Po zakończeniu ostatniej tury w drugiej epoce, usuwa się z planszy pozostałe karty pomysłów i umieszcza na niej te odpowiadające trzeciej epoce. Gra toczy się do momentu zakończenia trzeciej epoki.

Obrazek

Na pochwałę niezaprzeczalnie zasługuje oprawa graficzna. Piotr Socha, znany i rozpoznawalny za swój niecodzienny styl grafik, stworzył na potrzeby gry wiele klimatycznych, emanujących poczuciem humoru ilustracji. Już samo ich oglądanie może zadowolić miłośników tego rysownika.

Obrazek

„CVlizacje” to przyjemna, nieskomplikowana pod względem zasad gra, która powinna przypaść do gustu początkującym graczom. Co prawda lekka powtarzalność może sprawić, że bardziej doświadczeni gracze mogą jej nie docenić, jednak dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z grami planszowymi, najnowszy tytuł Jana Zalewskiego może być dobrym pierwszym krokiem w tym kierunku.

Paweł Olejniczak
Ocena 3/5

Dyskusja