Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

„Tajne przez poufne, czyli Niedziela: 3” – recenzja gry „Tajniacy”

Kto po obejrzeniu filmów z serii o przygodach Jamesa Bonda nie chciał zostać tajnym agentem? Kto nie pragnął być przystojnym, popularnym playboyem służącym swojemu krajowi? Kto nie zdawał sobie sprawy, że życie tajniaka to nie piękne kobiety i efektowne strzelaniny, a szyfrowanie wiadomości i łamanie kodów?

Obrazek

W grze „Tajniacy”, autorstwa Vlaada Chvátila, uczestnicy będą mogli na zmianę wcielić się w role szefów siatek wywiadowczych oraz zwykłych agentów. Na początku rozgrywki uczestnicy dzielą się na dwa zespoły – niebieski i czerwony, po minimum dwie osoby w każdym. Drużyny wybierają swoich przywódców, którzy siadają obok siebie, po przeciwnej stronie niż reszta ich kolegów. Następnie na stole umieszcza się dwadzieścia pięć kart (w kwadracie 5 x 5) z wyrazami będącymi kryptonimami szpiegów. Dowodzący wybierają (w tajemnicy przed innymi) klucz, pokazujący, które z nich należą do danych stron (dziewięć do rozpoczynającej, osiem dla przeciwników, jeden zabójca, a pozostałe to niewinni, bezstronni obserwatorzy). Od teraz będą musieli podpowiadać swoim podwładnym hasła siatki tak, by ci jako pierwsi odgadli cały komplet. Nie będzie to jednak tak proste, jak się wydaje.

Szef może zrobić tylko jedną rzecz: wymienić jedno słowo, które kojarzy mu się z jednym lub większą ilością kryptonimów i jedną cyfrę, oznaczającą, ile kart na stole miał na myśli. Dla przykładu: jeśli widoczne są hasła „kościół”, „święta” i „piknik”, może powiedzieć „niedziela: 3”. To oznacza, że trzy karty kojarzą mu się z niedzielą. Jego drużyna może dyskutować przed podjęciem decyzji, ale sprowadza się to do jednego – musi ona wskazać jedną z kart. Po zapadnięciu decyzji i wskazaniu przez nią odpowiedniego wyrazu, dowódca bierze jeden ze znaczników – czerwony, jeśli został wybrany czerwony agent, niebieski dla niebieskiego, czarny dla zabójcy i beżowy dla niewinnego obywatela i umieszcza na wybranej karcie. Jeśli znacznik był zgodny z ich kolorem, jego podwładni mogą zgadywać jeszcze jedno hasło. Mogą powtarzać operację zawsze o jeden raz więcej niż cyfra, którą podał ich zwierzchnik. Jeśli nie mogą się zgodzić odnośnie do wyboru, mogą zrezygnować i zakończyć swoją turę. Czasami nie warto ryzykować, gdyż zły wybór może być dużo mniej korzystny niż strata kolejki. Jeśli wybrany zostanie przeciwnik, nie dość, że traci się kolejkę, to jeszcze ułatwia mu zwycięstwo. Wybranie hasła zabójcy skutkuje natychmiastową przegraną. Jeśli decyzja padnie na niewinnego obywatela, jedyną konsekwencją jest utrata kolejki.
Zwycięża drużyna, która jako pierwsza zaznaczy wszystkie karty w swoim kolorze.

W pudełku znajduje się 25 kafelków (dwa zespoły, niewinni obywatele oraz jeden zabójca), czterdzieści kart kluczy, klepsydra (używa się jej, kiedy ktoś zbyt długo zwleka ze swoją akcją) oraz aż dwieście dwustronnych kart z czterema setkami kryptonimów.

Zaletą „Tajniaków” jest prostota zasad połączona z koniecznością wysilenia szarych komórek. Z jednej strony gracze mogą podawać jednoznaczne skojarzenia dotyczące pojedynczych kart, zapewniając łatwe trafienia swoim kolegom, jednak jeśli konkurenci bardziej ryzykują, wymyślając hasła kojarzące się z większą ilością kart, mogą szybko wyjść na prowadzenie. Dlatego cały czas należy kalkulować ryzyko, jednocześnie bazując na zaufaniu do domyślności swoich kompanów. Mimo pozornej powagi, „Tajniacy” to komedia pomyłek, co powoduje wiele wybuchów śmiechu w trakcie rozgrywki.

Połączenie prostoty zasad, humoru oraz konieczności przemyślenia każdej decyzji sprawiają, że gra wydana w Polsce pod znakiem Rebela jest ciekawą propozycją dla naprawdę szerokiego kręgu odbiorców. Mimo że nie jest to najbardziej dynamiczny i energetyzujący tytuł na rynku, zapewni wielu osobom rozrywkę i zmusi do zabawy skojarzeń.

Paweł Olejniczak
Ocena: 4/5

Dyskusja