Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Gdy dobra odpowiedź kosztuje Cię więcej niż zła – recenzja gry „Gra pomyłek”

Jeżeli szukacie tytułu, który umożliwi wam zabawę w nieco większym gronie, a przy tym bez obaw będziecie mogli zabrać go do baru lub w długą podróż, to mamy coś specjalnie dla was! Wydawnictwo Trefl wypuściło właśnie na polski rynek przezabawną grę imprezową autorstwa Bruno Cathala i Ludovica Maublanca.

Prawda czy fałsz?

Zasady „Gry pomyłek” są banalnie proste. Można je wytłumaczyć zaledwie w kilka minut, co ułatwi nam zabawę nawet w mniej sprzyjających okolicznościach. Autorzy zaproponowali dwa podstawowe warianty rozgrywki: indywidualny oraz zespołowy. Wszystko tak naprawdę zależy od tego w jak licznym gronie zamierzamy spędzić czas, chociaż wariant grupowy jest nieco zabawniejszy. O co więc chodzi?

Jak to zwykle bywa celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów. Aby rozpocząć rozgrywkę należy potasować wszystkie karty, a następnie wyznaczyć pierwszego gracza odczytującego pytania. Nie ma się o co kłócić ponieważ ta rola jest tylko tymczasowa i po kolei będzie ją pełnił każdy z uczestników zabawy. Rozgrywający siada naprzeciwko pozostałych graczy i w lewą rękę chwyta talię potasowanych kart. Następnie prawą ręką bierze ze spodu jedną kartę i odczytuje z niej pytanie uważają na to, aby przez cały czas zasłaniać obrazek znajdujący się z drugiej strony karty. Każda karta posiada sześć pytań i to właśnie osoba odczytująca wybiera które z nich zostanie zadane. Po przeczytaniu pytania rozgrywający odsłania tył karty i oczom pozostałych graczy ukazuje się informacja, w jaki sposób należy odpowiedzieć na zadane pytanie.

Prawidłowej odpowiedzi należy udzielić wyłącznie wtedy, gdy na karcie pojawi się obrazek bystrzaka, zielonego koła lub słowo „prawda”. Idąc tym tropem gamoń, czerwony kwadrat oraz „fałsz” obligują nas do złego sformułowania rozwiązania. Jakiekolwiek by nie były odpowiedzi zawsze muszą dotyczyć przedmiotu pytania. Jeżeli w pytaniu chodzi o kolor zawsze musimy odpowiedzieć kolorem:

Przykładowe pytanie: Jakiego koloru były Smerfy?
Przykładowa odpowiedź (prawda) Niebieskiego
Przykładowa odpowiedź (fałsz) Zielonego

Gdybyśmy udzielili odpowiedzi „telefon” to również byłaby ona fałszywa względem zadanego pytania, ale nie dotyczyłaby koloru, czyli tematu pytania. Dlatego nie można by uznać jej za właściwą odpowiedź. Kategorię pytania zawsze wskazuje słowo zapisane pogrubioną czcionką. Po przeczytaniu 5 pytań rozgrywającym zostaje kolejny gracz. Zabawa dobiega końca, gdy każdy z jej uczestników pełnił rolę odczytującego.

Proste zasady wcale nie oznaczają, że sama rozgrywka będzie łatwa. Co to, to nie! Kto pierwszy udzieli poprawnej odpowiedzi ten otrzyma punkty. Wyścig z czasem i presja narzucana przez towarzyszy robią swoje przez co bardzo łatwo jest się pomylić i udzielić poprawnej odpowiedzi, kiedy należy podać złe rozwiązanie. Jakby tego było mało każda pomyłka może kosztować nas utratę punktów!

Tak łatwo się pomylić

„Gra pomyłek” to niezwykle lekka i dynamiczna karcianka, którą można polecić praktycznie każdemu. Przy jej pomocy możemy rozkręcić imprezę, a nawet przełamać pierwsze lody na spotkaniu integracyjnym. Poza pewną wiedzą gra wymaga od uczestników refleksu i spostrzegawczości. Nie wystarczy skupić się na samym pytaniu, należy jeszcze zwrócić uwagę na to jaka odpowiedź ma zostać udzielona i czy zadane pytanie nie należy przypadkiem do gatunku tych „absurdalnych”. Jest to specjalna kategoria tematów nieposiadających właściwych odpowiedzi. Przed rozgrywką uczestnicy zabawy ustalają jakim hasłem będą odpowiadali na takie pytania.

Przykładowe pytanie: Co jest ósmym cudem świata?
Przykładowa odpowiedź: Bzdura, skucha, kant

Chociaż w zestawie nie ma zbyt wielu kart, to gra nie znudzi się nam zbyt szybko. Przez to, że odpowiedź jakiej należy udzielić jest uzależniona od obrazka znajdującego się na koszulce karty za każdym razem może czekać nas niepowtarzalna rozgrywka – możemy przecież losować ten symbol z tali tak samo jak pytania. Tytuł ten nie ma również specjalnych ograniczeń, które uniemożliwiłyby jakąkolwiek inną modyfikację zasad lub łączenie kilku dodatkowych kart z wymyślonymi przez nas pytaniami. Dzięki temu, że gra jest niewielka i naprawdę bardzo tania każdy z nas może sobie na nią pozwolić.

Zalety:
– Przenośne opakowanie
– Proste zasady
– Możliwość grania w większym gronie
– Cena

Wady:
– Gra przy mniejszej ilości osób nie jest już taka ciekawa
– Niektóre pytania absurdalne są zbyt oczywiste

Obrazek

Więcej na temat gry możecie dowiedzieć się ze strony Wydawnictwa Trefl:

http://www.trefl.krakow.pl/gra-pomylek/

Dyskusja