Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Kocham Cię Polsko! – recenzja gry „Timeline: Polska”

„Timeline: Polska” to sympatyczna gra karciana, która przyniesie wiele radości zarówno młodszym, jak i nieco starszym graczom. Jej zasady są banalnie proste, a przenośne opakowanie i krótki czas rozgrywki umożliwiają zabawę niemal w każdych warunkach. Wszyscy, którzy mieli okazję spędzać czas przy tym tytule wiedzą, że warto po niego sięgnąć. Zwłaszcza teraz, kiedy wątkiem przewodnim stały się dzieje naszej ukochanej ojczyzny.

Obrazek

Na pierwszy rzut oka

„Timeline” to gra, która na całym świecie doczekała się już wielu różnych edycji („Historia”, „Wynalazki”, „Ameryka”, „Nauka i odkrycia”, „Muzyka i Kino” czy „Zwierzęta” to tylko niektóre z propozycji). Wydawnictwo Rebel postanowiło tym razem zaczerpnąć z naszej własnej historii i zaproponowało polskim graczom karty prezentujące wydarzenia z dziejów naszej pięknej ojczyzny. Okres historyczny zawarty w grze to przedział od śladów pierwszego słowiańskiego osadnictwa na ziemiach polskich aż po pamiętne Euro 2012. Na całe szczęście wydawcy gry uniknęli zamieszczenia kart, które mogły by wzbudzić większe kontrowersje.

Pierwsza rzecz, na jaką zwrócimy uwagę jest opakowanie. Rebel przyzwyczaił nas już do wysokich standardów i po raz kolejny prezentuje produkt wydany z dbałością o najmniejsze szczegóły. Metalowe pudełko, w które została zaopatrzona gra zapewnia jej całkowite bezpieczeństwo, dzięki czemu możemy ją ze sobą zabierać wszędzie bez obawy o to, że opakowanie ulegnie zniszczeniu, a karty się rozsypią. Wytłoczone elementy dodatkowo podnoszą walory wizualne. Poza tym sama grafika prezentuje się naprawdę nieźle. Chociaż ja bardziej od cycatej dziewoi wyciągniętej z teledysku Donatana spodziewałabym się Husarii, Marii Skłodowskiej-Curie lub Mieszka ściskającego dłoń Owsiaka. Wybór takiej stylizacji tłumaczy jednak fakt, że podobne kobiece postaci pojawiały się w pozostałych wersjach „Timeline’a”.

Wewnątrz opakowania znajduje się wytłoczka, dzięki której karty można przechowywać w jako takim porządku. Dwie przegrody na talie są jednak na tyle duże, że po zamknięciu pudełka karty mogą się nieco rozsypać. Kolejnym minusem jest fakt, że otrzymujemy tylko 110 kart. To niezbyt duża liczba, bo już po kilku turach zdążymy się ze wszystkimi zapoznać. Nieco rekompensuje to fakt, że grafiki naprawdę cieszą oko. Z jednej strony karty znajduje się ilustracja oraz nazwa wydarzenia lub wynalazku, natomiast z drugiej dopisany został odpowiedni rok i, w niektórych przypadkach, osoba z tym związana.

Tematyka do jakiej odnoszą się poszczególne karty to m.in. wynalazki, sztuka, historia, nauka oraz zabytki

Obrazek

O co dokładnie chodzi

Timeline” to gra, której zasady można wyjaśnić w dwie minuty. Każdy z uczestników zabawy otrzymuje pewną ilość kart (od 4 do 6). Pozostałe karty tworzą talię, którą kładzie się w zasięgu wszystkich uczestników zabawy. Następnie na środek stołu wykłada się kartę z odsłoniętą datą. Jest to nasz punkt odniesienia względem którego będziemy rozkładali karty na osi czasu. Po kolei każdy z graczy musi określić, które z jego kart umiejscowić przed, a które po rzeczy zilustrowanej na karcie stanowiącej punkt odniesienia. Te zdarzenia, które rozegrały się wcześniej kładziemy na lewo, a te późniejsze na prawo – właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby wszyscy otrzymali swoje karty stroną nie zawierającą daty.

Z każdą kolejną kartą wyłożoną na środek stołu gra staje się coraz trudniejsza. Kiedy bowiem obok karty „Chrzest Polski” (966) i „Zjazd gnieźnieński” (1000) pojawi się karta „Pierwsze zdanie napisane w języku Polskim” będziemy musieli zdecydować, czy umieścić ja na lewo, na prawo, czy po środku obydwu kart. Kiedy gracz ułoży kartę w złym miejscu jest zmuszony odrzucić ją i wziąć ze stosu pozostałych kart nową.
Gra przeznaczona jest do użytku w gronie od dwóch do ośmiu osób. Poszczególne tury rozgrywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a całą zabawę rozpoczyna najmłodszy z graczy. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Obrazek

Ostateczna ocena

„Timeline: Polska” nie różni się zbytnio od pozostałych gier z serii. Jest to przyjemny, prosty tytuł zawierający liczne walory edukacyjne. Podczas zabawy poznajemy ważne wydarzenia oraz postaci związane z naszą historią i kulturą. Temat przewodni, na jaki zdecydowało się wydawnictwo był strzałem w dziesiątkę. Chyba każdy z nas lubi gry i książki, które nawiązują do dziejów naszego kraju. W trakcie rozgrywki z przyjemnością możemy sprawdzić ile zapamiętaliśmy z lekcji historii. Część z graczy zdziwi się, jakimi pomysłowymi ludźmi byli nasi rodacy i ile ważnych wynalazków zrobiło światową karierę przy ich udziale.

Niestety nie jest to karcianka, która przez cały czas będzie nam dostarczała takich samych wrażeń. Grywalność psuje fakt, że już po kilku partiach nauczymy się wszystkich dat. Żeby się nie znudzić trzeba by nieustannie dokupywać kolejne edycje gry i mieszać je ze sobą. Jest to największa wada tej publikacji i każdy, kto chciałby dokonać zakupu powinien wziąć ją pod uwagę.

Obrazek

Zalety:
– Opakowanie
– Proste zasady, które umożliwią grę niemal w każdym gronie
– Możliwość modyfikowania zasad wedle uznania
– Szata graficzna
– Kompatybilność z pozostałymi edycjami gry

Wady:
– Po kilku rozgrywkach zapamiętujemy wszystkie daty i wydarzenia
– Dla niektórych osób cena w stosunku do ilości kart będzie zbytnio wygórowana

Obrazek

Więcej informacji na temat gry znajdziecie na stronie Wydawnictwa Rebel:
http://www.rebel.pl/product.php/1,4967/ … olska.html

Dyskusja