Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Rozumem nie pojmiesz, wzrokiem nie obejmiesz, krokiem nie przemierzysz – recenzja książki „Kosmos”

Człowiek jest niczym. Uparcie chcielibyśmy wierzyć, że jest inaczej i nasze istnienie ma jakiś głębszy sens. Wyobrażamy sobie samych siebie, jako coś niezwykłego – niepowtarzalne, inteligentne istoty zamieszkujące najważniejszą planetę we Wszechświecie. W rzeczywistości jesteśmy jedynie pyłkiem na wietrze. Znikniemy w mgnieniu oka, a Kosmos nawet tego nie zauważy. Wobec jego ogromu i potęgi powinniśmy czuć strach, respekt, ale też ciekawość. Oto bowiem Nowy Świat, który być może odkryją przyszli Kolumbowie…

Zagadka istnienia

Czym jest Kosmos? Jaka jest prawdziwa natura gwiazd? Czy gdzieś tam, w odległej galaktyce, może istnieć życie? Byłoby podobne do naszego? Może zupełnie inne? Te i podobne pytania chyba od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie od wieków wiązali niebo ze swoimi bogami, mitami kosmologicznymi, magią i religią. Gatunek ludzki odczuwał nieopisany strach, ale też zainteresowanie tym, co może znajdować się w bezkresnych przestworzach. Część z nas w dalszym ciągu wierzy w horoskopy – rzekomy wpływ układu gwiazd na bieg historii oraz życie pojedynczych osób. Czy jednak ruchy ciał niebieskich mogą w jakikolwiek sposób doprowadzić do upadku imperiów lub zwycięstw w wielkich wojnach? Może działamy pod pewnymi względami tak samo jak starożytni, którzy tłumaczyli nieznane sobie zjawiska fizyczne za pomocą sił nadprzyrodzonych?

Pomimo olbrzymiego postępu technologicznego w dalszym ciągu istnieją setki pytań, na które nie potrafimy znaleźć odpowiedzi. Może się zdarzyć tak, że znikniemy z powierzchni planety zanim zbliżymy się do rozwiązania zagadki chociażby połowy z nich…

Wielki wizjoner na małej planecie

Właśnie do takich refleksji zmusza lektura książki Carla Sagana. Amerykanin dokonał rzeczy uznawanej przez wielu za niemożliwą – wytłumaczył zwykłym ludziom czym jest i czym może być Kosmos. Ponadto udowodnił, że nie trzeba być profesorem CERNu, aby pokochać naukę i wzbudzić w sobie chęć odkrywania. Dzięki lekkiej narracji i umiejętności tłumaczenia skomplikowanych zagadnień w przystępny sposób można uznać go za jednego z najlepszych nauczycieli XX wieku. Kim jednak był i co sprawiło, że to właśnie jego dzieło zasługuje na szczególną uwagę?

Ten niezwykły mężczyzna od dziecka był zakochany w gwiazdach. Wiedział o nich więcej niż niejeden z nas dowie się do końca swego życia. Jego pasja oraz zaangażowanie sprawiły, że stał się naukowcem, a z czasem również członkiem ekipy projektującej misje Voyagera 1 i 2. Sam niejednokrotnie mawiał, że urodził się we właściwym miejscu i czasie. Chociaż przyszło mu żyć w zimnowojennym strachu, to zyskał możliwość badań kosmicznych, które chyba nigdy wcześniej ani nigdy później nie cieszyły się takim zainteresowaniem władz. Chociaż życie ludzkie jest niezwykle krótkie, saganowi udało się zapewnić sobie swego rodzaju nieśmiertelność – Biblioteka Kongresu USA uznała „Kosmos” za jedną z 88 książek, które „ukształtowały Amerykę”, a to wyróżnienie mówi samo za siebie.

Niekończąca się pieśń Wszechświata

Amerykanin w przystępny sposób porządkuje wiedzę na temat naszego Układu Słonecznego oraz znanego nam Wszechświata. Opowiada o tym, czym są czarne dziury, gdzie mogą znajdować się najbliższe zamieszkałe planety oraz ile w chwili obecnej może istnieć rozwiniętych technologicznie cywilizacji. Odpowiedź na to odwieczne pytanie naprawdę Was zadziwi! Profesor porusza też kwestię powstawania życia w różnych środowiskach oraz opisuje historię rozwoju astronomii – od Starożytność aż do czasów mu współczesnych. Przekrój omawianych przez niego zagadnień jest wręcz niesamowity. Chyba nie ma osoby, która nie dowiedziałby się z tej książki jakiejś nowej rzeczy.

„Kosmos” Carla Sagana powstawał jeszcze w czasach Zimnej Wojny, kiedy wyścig zbrojeń doprowadził do istotnych przełomów w technice oraz eksploracji przestrzeni kosmicznej. Większość z opisywanych teorii oraz przewidywań w dalszym ciągu jest aktualna. Warto również wspomnieć, że książka stanowi uzupełnienie oraz swego rodzaju komentarz do naukowego serialu telewizyjnego o tym samym tytule. Za nowe, uzupełnione, wydanie możemy podziękować firmie Zysk i S-ka.

„Kosmos” zdecydowanie nie jest tytułem, który można przeczytać i po chwili o nim zapomnieć – on po prostu zmusza do refleksji. Jego lektura zmieni diametralnie nasze postrzeganie rzeczywistości. Zaczniemy zadawać więcej pytań, a co więcej z chęcią sami wyruszymy po odpowiedzi. To literacko-naukowy majstersztyk, który w wielu ludziach na całe lata obudzi miłość do nauki. Nauczyciele fizyki powinni uczynić z tej książki lekturę obowiązkową.

Znajomość fizyki pozwala nam odkryć prawdę o świecie. Prawdę, ale tylko taką, jaką jesteśmy w tej chwili w stanie odkryć i przyjąć do wiadomości. Dlatego właśnie powinniśmy otworzyć swoje umysły na nowe rozwiązania. I chociaż człowiek w obliczu Wszechświata jest niczym, to w według fizyki kwantowej może być wszystkim. Jest wiele rzeczy, o których w dalszym ciągu nie mamy bladego pojęcia. Istnieje też szereg pytań, których nie potrafimy zadać. Ważne jednak, że ciągle próbujemy.

Ocena: 5/5

Dyskusja