Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Fani przygód – recenzja serii o Billie, Aladdinie i Simonie

W Polsce zima próbuje rozgościć się na dobre, przez co ciepły koc, herbata i książka stają się największymi przyjaciółmi wielu czytelników. Mroźna aura za oknem nie sprzyja przygodom, jednak Kristina Ohlsson gwarantuje ciekawe przeżycia bez wyściubiania nosa znad lektury.

„Szklane dzieci”, „Srebrny chłopiec” oraz „Kamienne anioły”, to seria książek o Billie, Aladdinie i Simonie. Pierwsza dwójka mieszka w Ähus, a Simona ma tam babcię, dlatego pojawia się sporo okazji do wspólnego spędzania czasu. W każdym tomie narracja pierwszosobowa prowadzona jest z perspektywy innego bohatera, a cała paczka bezustannie ma do wyjaśnienia interesujące zagadki.

Pierwsze dwa tomy ukazały się 30 marca 2016 roku, natomiast ostatnia część zagościła w Polsce kilka miesięcy później, bo 30 sierpnia. Za polskie wydanie odpowiada Media Rodzina, a w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na okładki, które na pewno przypadną do gustu wielu osobom. Za minimalistyczne, a zarazem oddające miejsce akcji ilustracje odpowiada Małgorzata Lichota. Patrząc na oryginalne wydania, można dostrzec, że nasza rodzima wersja jest o wiele bardziej atrakcyjna i można ją śmiało oceniać nie tylko pod względem zawartości, ale także oprawy graficznej. Całości dodaje uroku twarda okładka, dzięki czemu dzieła będą się dobrze prezentować na półce. Każde z nich liczy około dwustu stron, zapełnionych dość dużą czcionką, przez co książki nie odstraszają rozmiarem. Dla młodszych czytelników jest to ważny aspekt, ponieważ niewiele z nich lubi opasłe tomy. Starsi fani czytania przekonają się, że każdą zagwozdkę wraz z bohaterami można rozwiązać w jeden dzień, ponieważ trudno oderwać się od lektury.

Każda część zawiera osobną historię, w której główną rolę pełni jedno z przyjaciół, i to jego przemyślenia poznajemy. Pozostali oczywiście biorą udział w wyjaśnieniu sprawy. Rozumowanie dwunastolatków jest bardzo ciekawe i często trafne. Nie mogą oni pojąć dlaczego pewne rzeczy dzieją się w dany sposób, ponieważ dorośli komplikują i utrudniają sobie życie. Dodatkowo nierzadko bagatelizują opinie małych protagonistów, nie wierząc, że w domu może straszyć. Bohaterowie jednak są wytrwali i zawsze rozwiązują zagwozdkę.

Fabuła zawiera sporo dreszczyku i wywołuje mnóstwo emocji. Autorka nie stroni od opowieści o duchach, lecz nie jest to horror w pełnej krasie, dlatego też nie wywołuje lęku tak, że później nie da się zasnąć. Osoby w wieku Billie i reszty najlepiej zrozumieją postępowanie dzieci, ale ci bardziej dojrzali także będą czerpać radość z lektury. O tym, że grupą docelową serii są dzieci i młodzież, świadczy choćby brak niedomówień. Autorka wyjaśnia każdą zawiłość, dbając o to, aby wszystko zostało odebrane właściwie.

Oprócz zapewniania rozrywki, pisarka także przekazuje pozytywne wartości. Przyjaciele mają wyrzuty sumienia, gdy zachowują się niewłaściwie. Starają się być mili dla wszystkich, sprzątają i gotują, pomagając bliskim. Dziecięca ciekawość często bierze górę, jednak wiąże się to z ruganiem się w myślach za niestosowne postępowanie.

„Szklane dzieci”, „Srebrny chłopiec” i „Kamienne anioły”, to książki stworzone dla młodszych czytelników, ale osoby dorosłe będą się bawić równie dobrze.. Kristina Ohlsson stworzyła fascynujące historie, które jednocześnie mocno sprowadzają na ziemię, przypominając na przykład o śmierci, przez co wielu czytelnikom zdarzy się uronić łzę. Warto sięgnąć po tę serię, aby zaspokoić ciekawość i żądzę przygód.

Ocena: 4.8/5

Dyskusja