Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Jak wytresować człowieka – recenzja książki „Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi”

W wielu opowieściach smoki są archetypicznie złe – zjadają bezbronne zwierzęta i strzegą księżniczek. Mało kto wie, że tak naprawdę te wielkie gady uwielbiają herbatę oraz ciasteczka. Warto poznać ich prawdziwą naturę i dać się do nich przekonać.

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” opowiada o smoczycy zwanej Panną Drake, którą spotkała smutna rzecz, ponieważ zmarła jej przyjaciółka – Amelia, lecz zazwyczaj nazywała ją Kudłatą, ze względu na fryzurę. Przed odejściem z tego świata napisała ona list do Winnie, ponieważ była jej ciocią. Dziewczynka przeprowadziła się wraz z mamą do domu Kudłatej i jako jedyna wiedziała, że w jego podziemiach żyje wielka bestia.

Dzieło stworzone przez małżeństwo: Laurence Yep i Joanne Ryder przede wszystkim przedstawiają smoki w zupełnie innym świetle. Panna Drake jest bardzo marudna, uwielbia siedzieć w fotelu z filiżanką herbaty i sądzi, że ludzie z którymi mieszka są jej pupilami. Jedna z naturalnych (jak mówi o nich smoczyca), Winnie, trafia do niej, co bardzo ją zaskakuje. Sądziła, że w samotności będzie opłakiwać stratę Kudłatej. Dziewczynka jest równie smutna z tego powodu, ale za nic nie chce opuścić lokum gada. Wtedy wychodzi prawdziwa natura bestii i staje się ona nieuprzejma. Na szczęście mała bohaterka ani myśli o zostawieniu smoka w spokoju.

Postępowanie Panny Drake przywodzi na myśl postrzeganie przez nas kotów. Zachowują się tak, jakby były panami ludzi, wywyższają się i liczą na podziw. Kto w tej sytuacji tak naprawdę kim się opiekuje? Kto do kogo należy? Identyczny dylemat przedstawiono w książce.

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” jest przede wszystkim opowieścią o trudnych relacjach Winnie i Panny Drake. Początkowo ta pierwsza jest bardzo nachalna, a drugą bardzo to złości i szuka sposobu na pozbycie się jej. Jednak nie wolno przeceniać sprytu młodego człowieka! Z biegiem czasu ich znajomość staje się mniej oziębła, a magiczne stworzenie zaczyna widzieć zalety swej nowej naturalnej.

Główne bohaterki wraz z biegiem wydarzeń zaczynają pałać do siebie sympatią, a smoczyca zabiera je do magicznej galerii handlowej. Tam też kupuje Winnie szkicownik, który okazuje się być magiczny. Wszelkie szkice ożywają i rozbiegają się po San Francisco. Wyłapywanie ich zbliża do siebie protagonistki oraz niesie ze sobą wiele ciekawych przygód. Za ich sprawą opowieść jest pełna nieprzewidywalnych wydarzeń i nie sposób się przy niej nudzić. Czytelnicy zapewne bardzo wciągną się w śledzenie akcji, z ciekawością wyczekując na schwytanie kolejnej magicznej istoty. A są one bardzo zróżnicowane i niezwykłe.

Niesamowite relacje bohaterek, mnóstwo akcji oraz duża czcionka i zaledwie 200 stron sprawiają, że grono potencjalnych czytelników jest bardzo szerokie. „Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi”, to doskonałe dzieło dla młodych czytelników, ale dorośli będą się bawić równie dobrze. Powieść jest utrzymana w bardzo lekkiej formie. Bawi oraz czyta się ją szybko, lecz jednocześnie sięga po trudny temat, jakim jest śmierć. Robi to bardzo delikatnie, a momentami potrafi wzruszyć. Autorzy doskonale wyważyli ten temat, dlatego też dziecko będzie współczuć głównym postaciom, jednak nie przeżyje zbyt mocno tych wydarzeń. Jest to świetny sposób na oswajanie z ciężką sprawą.

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” jest świetnym wyborem zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Sporo akcji i przygód, dużo humoru oraz zupełnie inne spojrzenie na tematykę smoków trafi w gust wielu osobom. 22,90 zł to idealna cena za powieść tej długości. Portfel nie ucierpi, a właściciel książki na pewno zyska.

Ocena: 5/5

Dyskusja