Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Zeppeliny na kartach – Treflowska steampunkowa talia

Steampunk. Nie chcę ukrywać, że to jeden z moich ulubionych nurtów stylistycznych w kulturze. Mechaniczne części ciała, parowozy, maszyny do pisania i oczywiście zeppeliny. Myśląc o tym czuję wręcz dreszcze przechodzące przez moje ciało. Jako początkujący gracz papierkowych RPG-ów, nie miałem okazji przetestować zbyt wielu systemów, jednak natknąłem się na Wolsunga, który jest idealnym systemem pod takie światy. W Wolsungu kluczową rolę gra talia kart, a czymże nie byłaby gra bez tematycznie dobranej tali. Takie coś zaoferował nam Trefl, umożliwiając nam zakup pięknej tali kart nazwanej po prostu „Steampunk”.

Zaraz po otworzeniu pudełka okazują się nam 2 książeczki. Jedna, to mały „poradniczek” wdrażający nas bardziej w cały zamysł nurtu, druga to kolejny poradnik z kilkoma przykładowymi grami karcianymi, takimi jak kierki, makao, remik itp. Do nich przejdziemy później.

Talia prezentuje się genialnie. Czerwone i czarne figury podzielone są na odcienie, każda figura dla każdego koloru ma swojego unikalnego arta, jednak blotki posiadają tylko cztery różne obrazki, przypisane do jednego koloru, co niestety troszkę mnie zawiodło. Jednak nie zmienia to faktu, że talia jest wręcz idealna dla mnie. Wszystko zawdzięczamy pani Elwirze Pawlikowskiej, która jest twórcą projektu kart. Ułożenie obrazków wydaje mi się bardzo logiczne. Blotki to pojazdy, asami są budowle, walet to roboty, dama i król odpowiadają ludzkim postacią a jokerom odpowiadają arty z gnomami.

Drugą stroną medalu karty jest oczywiście rewers, który prezentuje się bardzo dobrze. Prosty, przejrzysty, okazujący ideę steampunku, na którym widać kilka kół zębatych i zegarów. Osobiście mi się podoba, głównie z powodu jego minimalizmu, którego czasami brakuje w takich rzeczach.

Lekkim niedociągnięciem według mnie będzie tutaj grubość kart, ponieważ są one za cienkie. Nie wyginają się, jednak ze względu na przyzwyczajenie, nie trzyma się ich zbyt wygodnie. Nie miałem przyjemności jeszcze nimi zagrać, ale samo tasowanie jest bardzo przyjemne i łatwe.

Wróćmy więc do książek zawartych w środku. Lekturka „Steampunk” zawiera parę cennych informacji na temat tego nurtu stylistycznego. Wyjaśnione mamy tam założenia, skąd to się wzięło, oraz kilka ciekawych tytułów książek, z którymi warto się zapoznać.

Podsumowując. Treflowska talia kart „Steampunk” to bardzo dobry wybór dla fanów tego nurtu, również takich jak ja, którzy bardzo obszernego pojęcia o nim nie mają. Oprócz zwykłego zastosowania, mają one pewną wartość kolekcjonerską, ponieważ bardzo ładnie się prezentują. Polecam gorąco i serdecznie, szczególnie teraz w okresie przed- i świątecznym. Uszczęśliwi ona wiele zainteresowanych osób 😉

Więcej informacji znajdziecie na stronie Fabryki Kart Trefl-Kraków:

http://www.trefl.krakow.pl/product/steampunk/

Dyskusja