Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Wywiad z Kubą Grzelczakiem

„Veto – Szlachecka Gra Karciana” jest grą kolekcjonerską, której fabuła opiera się na okresie Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Gracze wystawiają posesje, zagrywają znane postaci oraz dołączają do nich moderunki. Klimat tego tytułu jest niezwykle istotny, a z nim najwięcej ma się do czynienia podczas turniejów, spotykając innych miłośników walk na szable. Aby lepiej nakreślić obraz takich walk, na kilka pytań odpowiedział organizator sceny turniejowej w Poznaniu: Kuba „Notolol” Grzelczak.

Arto: Od kiedy grasz w „Veto”?

Kuba: Gram dokładnie od 23.03.2013, tj. od premiery dodatku „Królobójstwo” na Pyrkonie. Nauczył mnie grać autor tego wywiadu – Artur „Arto” Sobala. Było nas wtedy pięcioro, każdy kupił starter innej frakcji i wzięliśmy udział w turnieju dla początkujących. Pamiętam, ze wracałem do domu z pełnymi garściami kart ze starych dodatków.

A.: Dlaczego grasz w „Veto”?

K.: Przede wszystkim ze względu na klimat tych kart. Wydaje mi sie, że nie ma drugiej takiej karcianki, która jest w stanie oddać cześć polskiej historii i kulturze. Czasem warto jest sobie wygooglać nazwisko z danej karty i dowiedzieć sie czym zasłużyła sobie na taką silę czy zdolności na kartach „Veta”. Nie można też nie wspomnieć o innych graczach. W tym momencie gra przeżywa swój ogólnopolski renesans. Z tygodnia na tydzień dołączają do grona „vetowców” nowe twarze i każdy wnosi do gry coś ciekawego. Poza tym, scena poznańska to świetni gracze. Atmosfera na turniejach jest niepowtarzalna – poza „krzyżowaniem szabel”, jest jak na spotkaniu ze starymi znajomymi, którzy dzielą ze sobą zamiłowanie do tej gry.

A.: Czemu warto przyjść na naukę gry?

K.: Nauka gry, to spotkanie nakierowane właśnie na nowych graczy. Odpuszczamy wtedy granie turniejowe i każdy ze starych graczy chętnie nauczy zasad. Najlepiej jest uczyć się, gdy naprzeciwko staje inny, równie zielony, przyszły vetowicz, a na właśnie takich spotkaniach jest największa szansa trafić na taką osobę. Zauważyłem, że całkiem dobrze sprawdza się idea serii spotkań. Zawsze staram się zorganizować jakieś karty, które rozdaję za samo uczestnictwo. Na pierwszym spotkaniu tylko uczymy, jak grać i podstaw składania swoich talii. Na drugim rozgrywamy już turniej. Każdy z graczy może grać tylko tymi kartami, które otrzymał ode mnie. Powoduje to pewne wyrównanie poziomu między starymi, a nowymi uczestnikami. Trzecie spotkanie wygląda podobnie jak drugie, z tym, że nagrody są atrakcyjniejsze. Ponadto przewiduję zazwyczaj jakieś dodatkowe karty za przyprowadzanie nowych osób. Jak widać, nie da się wyjść z pustymi rekami. Po takiej serii osoba, która wcześniej nie wiedziała, którą stroną się trzyma szablę, jest już wyposażona w karty pozwalające stworzyć turniejową talię i zawadiacko podkręca wąsa czekając na swój pierwszy normalny turniej.

A.: „Veto” jest grą kolekcjonerską. Dużo trzeba wydać na złożenie własnej talii?

K.: „Veto” jest stosunkowo tanią grą. Każdy gracz grający już trochę w „Veto” ma w swojej kolekcji całą masę kart o niższej rzadkości, którymi się chętnie podzieli. Ponadto, samą obecnością na serii spotkań dla początkujących można dorobić sie kart pozwalających na tworzenie talii turniejowej. Talie rangi mistrzowskiej kosztują już trochę, jednak nie są to kwoty przesadnie wysokie. Nawet najlepsze i najrzadsze karty osiągają ceny w okolicach kilkudziesięciu złotych.

A.: Prowadzenie sceny turniejowej w swoim mieście jest trudną sprawą?

K.: Zaangażowanie w każdą sprawę wymaga czasu. Obecnie, w okresie przeżywania drugiej młodości Veta, coraz więcej osób przychodzi na turnieje i sprawia mi to wielką radość. Na ostatniej nauce gry mieliśmy pełną salę w GOSU, gdzie rozgrywamy turnieje.

Dyskusja