Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

„Nigdy nie mów żołnierzowi, że nie zna ceny wojny” – recenzja wydania DVD „Niewidzialny wróg”

Film, ominąwszy kina, trafił prosto na DVD. Przeszedł przez Polskę niemal bez echa, a szkoda, bo to perełka wśród thrillerów wojennych ostatnich lat. Pomimo małego budżetu (13mln $), a być może dzięki niemu, twórcom udało się stworzyć kameralny film, który najlepiej oglądać w domowym zaciszu, mając czas i sposobność na kontemplację. Obraz ten jednocześnie może pochwalić się niezłymi efektami specjalnymi, chociaż jest ich bardzo niewiele.

„Niewidzialny wróg” rozwija się powoli. Patrząc jednak na całe dzieło widać, że każda scena była przemyślana i potrzebna. Każde wydarzenie, nawet najdrobniejsze, ma ogromny wpływ na odbiór całości. Opowiadana historia dotyczy dylematów moralnych związanych z prowadzeniem operacji wojskowej w stolicy Kenii, mającej powstrzymać siatkę terrorystów. Całość opiera się głównie na dialogach pomiędzy członkami sztabów i punktów dowodzenia w Londynie, Nevadzie i Nairobi.

Przez przeszło półtorej godziny przyglądamy się rozkazom, szacowaniu strat i próbie podjęcia niemożliwe trudnej decyzji – czy można zabić jedną niewinną dziewczynkę, aby pokonać całą grupę terrorystów? Czy można ocalić jedno dziecko, ryzykując życiem kilkudziesięciu potencjalnych ofiar zamachu terrorystycznego? I nie ma tutaj prostych odpowiedzi. Przedstawiona sytuacja jest moralnie złożona, a reżyser nie narzuca nam swojej wizji tego, co jest dobre, a co złe. To do widza należy ocena.

„Niewidzialny wróg” bezbłędnie ukazuje różnice w podejściu poszczególnych osób biorących udział w operacji „Czapla”. Politycy martwią się głównie o swój wizerunek. Generałowie i pułkownicy chcą uniknąć przyszłych ofiar. A żołnierze, którzy pociągają za spust, nie chcą mieć na sumieniu życia niewinnego dziecka nie mając pewności, że to absolutnie konieczne.

Film ten świetnie ukazuje również okoliczności, w których podejmowane są decyzje o ludzkim życiu – przyziemne, wręcz trywialne, bez patosu, który pokazuje większość filmów wojennych. Bardzo mocno na emocjach widza gra także kontrast pomiędzy podejmowaniem trudnych decyzji, a powrotem do własnego życia. Ostatnie pięć minut oparte właśnie na tym kontraście świetnie domyka film.

Narracja skupiona na dyskusjach, w większości prowadzonych na odległość, nie zrobiłaby na oglądającym takiego wrażenia, gdyby nie świetnie dobrana obsada i wyjątkowa gra aktorska. Wszystkie wykreowane postacie są wyraziste i wiarygodne, ale szczególnie wyróżniają się Alan Rickman, Iain Glen, Aaron Paul, Babou Cessay. Bohaterowie zagrani przez tych aktorów sprawili, że od filmu nie można się oderwać.

Zdjęcia idealnie współgrają z klimatem opowiadanej historii, potęgując wrażenie wywołane bardzo dobrym występem aktorów. Po zakończonym seansie widz siedzi wbity w fotel. Z mnóstwem pogmatwanych myśli, które zostają w umyśle na długo.

Sam film robi zatem piorunujące wrażenie, a co można powiedzieć o jego wydaniu DVD? Jest to wydanie typu „książka z filmem DVD”. Wewnątrz znajdziemy kilkanaście stron okraszonych kadrami z filmu, masę ciekawostek dotyczących tego obrazu oraz garść informacji o kulisach jego powstawania. Na samej płytce natomiast znajdziemy oprócz filmu tylko kilka zwiastunów – nic nadzwyczajnego. Dlatego można powiedzieć, że książka jest ciekawym dodatkiem, natomiast zawartość samego DVD niczym się nie wyróżnia.

„Niewidzialny wróg” to nie film oglądany dla rozgrywki, lecz wytwór dający do myślenia i będący swego rodzaju bombą emocjonalną. Wart polecenia i idealny dla widzów szukających obrazów skłaniających do refleksji.

Ocena: 5/5

Dyskusja