Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Bądź jak Al Capone – recenzja gry „Gangsterzy”.

Wydanie na polskim rynku karcianki „Gang up!” przez długi czas stało pod znakiem zapytania. Akcja na wspieram.to, która miała doprowadzić do publikacji tego tytułu nie wypaliła. Na szczęście jej organizatorzy się nie poddali. Zamiast tego, mądrzejsi o nowe doświadczenia, wystartowali z drugą kampanią, która zakończyła się sukcesem. Co z tego wyszło?

Za ukazanie się tej karcianki odpowiada wydawnictwo Czacha Games – kojarzone z takimi grami jak „Nie testowaliliśmy tego wcale” czy znakomity „Keyflower”, którego możecie zakupić w ramach wciąż trwającej kampanii na wspieram.to. „Gangsterzy” to prosta gra karciana przeznaczona dla od trzech do pięciu osób powyżej dwunastego roku życia. Od razu warto wspomnieć, że tytuł ten zawiera sporą dawkę negatywnej interakcji, więc jeżeli nie jesteście zwolennikami tego typu zabaw po prostu sobie odpuście. Obcowanie z tą pozycją nie sprawi Wam bowiem żadnej przyjemności. Jeżeli natomiast macie duży dystans do zdrad, spisków i krzywdzących sojuszy to „Gangsterzy” są właśnie dla Was (fani „Munchkina” to o Was mowa!).

Dużym atutem gry są proste zasady, które można bardzo szybko wytłumaczyć. Niestety nieco razi jakość papieru, na którym została wydrukowana instrukcja. Przy tytule, który kosztuje w granicach 50-60 zł można by spodziewać się nieco więcej. Zastanawia również kwestia znacznika diamentu, który pojawia się w instrukcji, a który nie został dołączony do gry…

Wróćmy jednak do samej rozgrywki. Wszystkie dostępne dla graczy akcje opierają się na dobieraniu, odrzucaniu bądź zagrywaniu poszczególnych kart (akcji, gangsterów, przestępstw, lokacji, szefów gangu). Zwycięzcą zostaje ten, który jako pierwszy zgromadzi dwadzieścia punktów statusu. Aby go zdobywać należy powiększać swój gang o nowych członków oraz dokonywać przestępstw. Pozostali gracze mogą pomagać nam w wykonaniu napadu (czerpią z tego profity) lub udaremnić go. Ze względu na prostą mechanikę poszczególne tury przebiegają w miarę dynamicznie. Rzadko się zdarza żeby ktoś przez dłuższy czas zastanawiał się nad kolejnym ruchem.

Świetnym rozwiązaniem są dwa poziomy trudności – dzięki temu łatwo wprowadzić do gry nowe osoby, a jednocześnie dostosować jej poziom do młodszych graczy. Jeżeli chcemy żeby zabawa była trudniejsza, to korzystamy z kart lokacji oraz kart szefów gangów, które nie są wykorzystywane w uproszczonej wersji.

„Gangsterów” cechuje duża losowość – nigdy nie wiemy jakie karty trafią się nam na rękę oraz co mogą zagrać nasi przeciwnicy. Przy rozgrywce trzyosobowej zdarzało się nam, że dwoje graczy nie posiadało żadnej karty, która mogłaby powstrzymać trzeciego przed zwycięstwem. Bywało też tak, że jedna osoba miała na starcie prawie samych gangsterów, a inna tylko jednego – i to takiego, którego nie mogła zagrać. Z tego względu polecamy grać na maksymalną ilość graczy, lub choćby we czwórkę. Zwiększa to szansę, że nie zawiąże się sojusz dwóch na jednego. Na stole znajdzie się też więcej kart, dzięki czemu szybkie zebranie dwudziestu punktów statusu stanie się nieco trudniejsze.

Kolejnymi zaletami tego tytułu są jego rozmiary oraz ciekawa oprawa graficzna. „Gangsterzy” są bardzo kompaktowi, dzięki czemu możemy ich ze sobą zabrać niemal wszędzie. Gra składa się wyłącznie z kart, a to wielki plus jeżeli chcemy zabrać coś ze sobą na wyjazd, ale boimy się, że pogubimy żetony i inne małe elementy. Za ilustracje odpowiedzialny jest Robin Keijzer, a efekty jego pracy naprawdę zachwycają. Szata graficzna jest ładna, zabawna i w pełni oddaje klimat gry. Sprawia, że z pozoru ciężki temat mafijnych wojen o władze staje się dużo bardziej przystępny i możliwy do wprowadzenie na jakieś mniejsze spotkanie towarzyskie.

Zalety:
– proste zasady
– ładna szata graficzna
– dynamiczna rozgrywka

Wady:
– wysoki poziom negatywnej interakcji
– duża losowość

Więcej na temat gry możecie dowiedzieć się ze strony Wydawnictwa Czacha Games:

http://czachagames.pl/nasze-gry/gangsterzy/

Dyskusja