Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nowy ja, nowy loch – recenzja gry karcianej „Boss Monster: Następny poziom”

Boss Monster jest mimo swoich wad grą bliską mojemu sercu, głównie przez sympatyczną, pikselową grafikę i tematykę „okołogrową”. „Następny poziom” to samodzielne rozszerzenie, które można wykorzystać jako urozmaicenie podstawki, lub osobną grę, a więc nada się także dla osób, które nie miały wcześniej styczności z grą. A jak się prezentuje?

Oprawa graficzna jest bardzo podobna do podstawowej wersji, tak samo rzecz ma się w kwestii humorystycznych opisów bohaterów i ich zdolności. Zasady gry pozostają takie same – jeden boss, pięć komnat podziemi i konieczność zdobycia 10 dusz bohaterów w celu wygranej. Zmiany w rozgrywce przejawiają się w zwiększeniu ilości kart branych początkowo na rękę oraz przez dodanie nowych typów herosów. Poszukiwacze przygód mogą teraz występować w hybrydowym typie, są wtedy przyciągani do podziemi posiadających największą sumaryczną ilość skarbów odpowiadających ich typowi. Dochodzą także mroczni bohaterowie – gracze mogą wspomagać ich w zamian za odrzucone karty, aby utrudnić zadanie wrogom.

Jednak pierwszą rzeczą, która najbardziej cieszy, są nowi bossowie! Jest ich aż 12, a biorąc pod uwagę fakt, że możemy połączyć ich z podstawową talią, daje nam to niezły arsenał potworów do wyboru. Oczywiście niektórzy z nich wydają się silniejsi, inni mniej, ale i tak wygra ten, kto najlepiej kombinuje na placu budowy. Nie zabrakło także komnat oraz czarów. Niektóre pomieszczenia mają bardzo podobne właściwości do tych spotykanych w podstawowym „Boss Monsterze”, ale wiele z nich to całkowita nowość. Miłą niespodzianką są także zaklęcia, na przykład „Błyskawica”. Warto wspomnieć, że wiele zdolności i czarów ma złożone zasady, pozwalające na wzmocnienie ich w konkretnych warunkach, na przykład gdy nasze podziemia są atakowane przez samotnego bohatera, lub mamy dużo ran. Dzięki temu rozgrywka nie jest monotonna i pojawiają się niespodziewane zwroty akcji – gdy jesteśmy już pewni zwycięstwa, u wrót naszego lochu śmierci pojawiają się bracia Tiki-Riki i przegrywamy mając 12(!) zebranych dusz. To autentyczna sytuacja z rozgrywki, a więc ci, którzy grali w podstawową wersję gry na pewno potwierdzą, że tam podobne zagrania zdarzały się rzadko.

„Następny Poziom” doskonale sprawdzi się jako urozmaicenie podstawowej wersji gry, a także jako samodzielna pozycja. Zasady na pewno nie sprawią trudności nawet początkującym graczom, bo choć niektóre zagrania mogą wywoływać wątpliwości, to czasem wystarczy ustalić odpowiednią zasadę z graczami biorącymi udział w rozgrywce np. czy komnata, na której budujemy inną, jest uznawana za zburzoną. Niedopowiedzenia nie wprowadzają większego zamętu w rozgrywce i łatwo się z nimi uporać. Najważniejsze jest jednak to, że gra jest dużo bardziej zbalansowana niż podstawowa wersja. „Boss Monster” po kilku rozgrywkach wykazywał pewną zależność – w pierwszych turach gry bohaterowie bardzo łatwo przedzierali się przez podziemia i zadawali rany bossom, co czasem uniemożliwiało chociażby ukończenie budowy lochu, nie mówiąc już o wygranej. W „Następnym poziomie” nie udało się zaobserwować podobnej zależności, a co więcej dochodzi czasem do zabawnych zwrotów akcji, jak wspomniano wyżej. Jeśli więc macie stanąć przed wyborem – „Boss Monster” czy „Następny poziom”, gorąco zachęcam do wybrania drugiej pozycji. W przypadku bycia w posiadaniu podstawowej wersji i chęci dokupienia czegoś, warto zainwestować w omawiany dodatek, nawet zamiast obecnego na rynku „Niezbędniku bohatera”. Oczywiście najbardziej emocjonującą rozgrywkę otrzymamy korzystając ze wszystkich trzech „części” serii. Podsumowując, „Następny Poziom” jest doszlifowaną wersją „Boss Monstera” godną polecenia graczom na różnym poziomie zaawansowania.

Zalety:
-ciekawa oprawa graficzna
-nieskomplikowane zasady
-bardziej zbalansowana niż wersja podstawowa

Wady:
-mało czarów = mało możliwości manipulowania innymi graczami
-może szybko się nudzić
-drobne niedopowiedzenia w zasadach gry

Obrazek

Więcej na temat gry możecie dowiedzieć się ze strony Wydawnictwa:

http://www.trefl.krakow.pl/product/boss … ny-poziom/

Dyskusja