Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Proszę Państwa oto miś – recenzja gry „Park niedźwiedzi”.

„Park niedźwiedzi” to gra autorstwa Phila Walker-Hardinga (możecie go kojarzyć z takich tytułów jak „Imhotep” czy „Kakao”). Jest to przyjemna familijna planszówka, którą z łatwością można zainteresować kogoś „grami bez prądu”. Nie ma tu negatywnej interakcji, agresywnej rywalizacji i przekombinowanych zasad. Świetna zabawa czeka zarówno na młodszych jak i starszych graczy. Czy trzeba dodawać coś jeszcze?

„Patchwork”, „Ogródek”, a teraz jeszcze „Park niedźwiedzi”. Trzy gry wykorzystujące niemalże identyczną mechanikę. O Rebelowskim „Ogródku” pisałam już ostatnio – teraz udało mi się skonfrontować z nią grę wydaną przed Lacertę. Jakie wnioski? „Park niedźwiedzi” dużo bardziej przypadł mi do gustu. Graficznie jest nieco mniej ujmujący niż dzieła Uwe Rosenberga, ale jeżeli chodzi o wykorzystanie mechaniki i tematykę, to zdecydowanie góruje nad konkurentami. Układanie kafelków jest relaksujące. Podobnie jak w „Ogródku” poziom interakcji pomiędzy graczami jest raczej niewielki.

Udział w zabawie może wziąć aż czterech graczy – więcej niż w „Patchworku” i tyle samo co w „Ogródku”. „Park niedźwiedzi” stanowi jednak nieco większe wyzwanie niż drugi ze wspomnianych tytułów Rosenberga. Układanie na placach budowy nowych elementów jest trudniejsze niż sadzenie kwiatów na rabatkach. Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z polami, których przykrycie skutkuje określonym efektem – w zależności od tego czy zabudujemy pole z robotnikami, koparką, betoniarką czy taczką możemy pobrać z zasobów ogólnych nowy plac budowy, habitat, wybieg lub teren zielony. Poza tym na każdym placu budowy występuje wykop, który nie może zostać zakryty – kiedy uda się nam zapełnić kafelek atrakcjami stawiamy w tym miejscu pomnik misia przynoszący nam odpowiednią ilość punktów zwycięstwa. Gra kończy się, kiedy komuś uda się zabudować atrakcjami cztery place budowy.

Gracze rywalizują w stworzeniu jak najpiękniejszego i najwygodniejszego dla jego mieszkańców parku. Nasz park może być zamieszkany przez cztery różne niedźwiedzie – misie gobijskie, pandy, niedźwiedzie polarne oraz koale (te ostanie to w rzeczywistości torbacze). Należy umiejętnie rozplanować położenie poszczególnych atrakcji, bo ich późniejsze przesuwanie będzie niemożliwe. Jeden zły ruch może uniemożliwić nam zakończenie budowy. Poza tym im szybciej wybudujemy konkretny budynek, tym więcej otrzymamy za niego punktów. Przykładowo: osoba, która jako pierwsza postawi wybieg dla misiów koala zdobędzie X punktów, a ta która zrobi to jako druga X-1 (ilość budynków biorących udział w zabawie oraz liczba przynoszonych przez nie punktów zależy od liczby graczy). Poza zdobywaniem punktów za wybiegi, habitaty i pomniki niedźwiedzi możemy zgarnąć dodatkowe bonusy z kafelków celów, które losuje się na początku gry.

Rysą na szkle polskiego wydania jest błąd, który wdarł się do druku. Spowodował on, że na planszy widnieje niewłaściwa ilość kafelków, jaką należy wyłożyć do zasobów ogólnych (instrukcja zawiera prawidłowe informacje). Wydawnictwo poinformowało Klientów o błędzie i udostępniło im erratę do samodzielnego wydruku. Mleko się już niestety wydało i pierwsze wrażenie zostało zepsute. Mówiąc o samym wydaniu warto wspomnieć, że do gry została dołączona przegródka do samodzielnego złożenia. Dzięki temu w pudełku panuje nieco większy porządek. Nie jest to jakiś super gadżet, ale mimo wszystko część graczy powinna być z niego zadowolona.

Nie spodziewałam się, że gra aż tak przypadnie nam do gustu. To było naprawdę miłe zaskoczenie, więc w nagrodę „Park niedźwiedzi” otrzymuje od nas oficjalne odznaczenie PANDA APPROVED 🙂 Myślę, że jeszcze nie raz będziemy powracali do tego tytułu. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak gorąco go Wam polecić.

Zalety:
– tematyka
– ciekawe wykorzystanie mechaniki znanej z innych gier
– proste zasady
Wady:
– plansza do gry została wydrukowana z błędem
– nasz egzemplarz planszy nieco się rozwarstwia

Obrazek

Więcej na temat gry możecie dowiedzieć się ze strony Wydawnictwa:

http://www.lacerta.pl/index.php/nasze-g … iedzwiedzi

Dyskusja