Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Rodzina, stronnictwo czy potrzeba? – recenzja mangi „Serafin Dni Ostatnich” #5

Po dynamicznych scenach z dwóch ostatnich tomów „Serafina Dni Ostatnich” w piątym tomie nastał czas mniej ekspansywny i raczej „dialogowy” – bohaterowie zaczynają analizować relacje między sobą, chcą podrasować umiejętności i zgłębić tajniki magicznych broni, a knowania wysokich poziomów władzy Cesarskiej Armii Demonów powoli wychodzą na jaw, choć wciąż wiele pozostaje w cieniach tajemnic. Czyli, chociaż fabuła odrobinę zwolniła, to i tak czytelnik dostaje angażującą historię i – tym razem – mnóstwo informacji rozbudowujących świat przedstawiony.

„Serafin Dni Ostatnich” już od pewnego czasu przejawiał zadatki na cykl-tasiemca, ten tom ewidentnie obnaża swe cechy i zapewne jeszcze długo czytelnik nie doczeka się rozwiązania głównego wątku. Niemniej, seria radzi sobie na wielu płaszczyznach i potrafi zaintrygować czymś ciekawszym niż powtórzenia i ciągłe epatowania humorem bądź widowiskowymi pojedynkami. W tym tomie rozwijane są głównie sfery powiązane z demonicznymi broniami, ich zastosowaniem i magicznymi specyfikacjami, ale dużo miejsca dostają w utworze także struktury władzy i napięcia na jej poziomie, nie brak też pogłębiania historii niektórych bohaterów.

Yuu odzyskuje przytomność, kontrolę nad ciałem i zmysłami – powoli wraca do normalnego życia rekruta Cesarskiej Armii Demonów. Jednak ostatnie zdarzenia nie zostają zapomniane przez dowódców i musi stawić się u przełożonych, przed przedstawicielami rodu Hiiragich, dzierżących faktyczną władzę. Nie obchodzą się z nim dobrze, korzystają z metod niekonwencjonalnych (czyt. niehumanitarnych) – wymuszają na nim zeznania, torturują, upadlają, a wszystko po to, aby odkryć sekretów, jakie rzekomo ukrywa. Nie wiedzą jednak, że prawda jest zupełnie inna, ale nakierowują się na konkretny trop.

Mniej więcej cała oś fabularna wystawiona w tomie skupia się na dialogach i ukazaniu przez nie charakterów bohaterów oraz informacji o świecie, sekwencja rozmów od czasu do czasu przetykana jest krótkim treningiem z długim objaśnieniem i sceną z przesłuchania – a tak ciągłe wymiany zdań i poglądów, oraz próby zrozumienia motywacji niektórych działań. Wydawać by się mogło, że piąta część serii to szablonowy przykład tomu cierpiącego na syndrom „środkowego tomu” i w istocie tak jest – wątki rozwijają się, czuć w niektórych miejscach niedobry niedosyt, nic się nie domyka, a poszczególne motywy zostają pominięte. Ale w gruncie rzeczy nie jest to zły komiks – angażuje czytelników w opowieść, pogrubia rysy psychologiczne bohaterów i ofiarowuje informacje, które nakreślają szerszy horyzont.

Graficzne koncepcje Yamato Yamamoto po raz kolejny sprawiają, że odbiór opowieści staje się przyjemniejszy – plastyczna, płynna kreska, ciekawe, sympatyczne modele bohaterów z detalicznymi akcentami, dobrze naszkicowane emocje i umiarkowane, acz przystępne tła, nadające światu poczucia wielowymiarowości. Tradycyjnie cieniowanie i swoiste zróżnicowanie „barw” wykonano w technice rastra – i wszystkie elementy ze sobą współgrają, więc nie ma się w utworze, do czego przyczepić. Chyba że ktoś nie akceptuje takiej konwencji.

Piąty tom „Serafina Dni Ostatnich” Kagamiego to kontynuacja nie najgorsza, choć i nie najlepsza, plasująca się gdzieś ponad średnią. Historia najwyraźniej wymagała swego rodzaju przerwy w starciach ludzi z wampirami i momentu na złapanie oddechu, podszkolenie bohaterów i rozwinięcie ich stref osobistych. Cóż… nie zaszkodziło to serii, a i tom czyta się płynnie i całkiem przyjemnie.

Dyskusja