Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Ragnar odkryty – recenzja książki „Legenda Wikingów. Opowieść o Ragnarze Lodbrucku, jego żonach i synach”

Popkultura niejednokrotnie sięga do wierzeń skandynawskich, kultury wikingów czy biografii bohaterów sprzed lat i adaptowała je w swoich dziełach, traktując symbole, rytuały bądź pierwotne wartości nader luźnie albo całkowicie je zaciera. Ragnar Lodbrok, cała historia i otoczka są tego znakomitym przykładem, a doszukiwanie się rzetelnych i kompleksowych źródeł może sprawiać wiele problemów. Artur Szrejter postanowi zaprezentować jego dzieje zgodnie z średniowiecznymi przekazami i formule stylizowanej na „sagową” narrację, choć odszedł nieco od tradycyjnego naukowego traktatu i pracował według metodologii bardziej rozrywkowej, a co za tym idzie – przystępniejszej dla szerszego grona czytelników.

Autor, kojarzony z „Herosów mitów germańskich” oraz „Wielkiej wyprawy księcia Racibora”, zmierza się tym razem z postacią z sag i podań, u nas mało wcześniej znanej, a spopularyzowanej (niestety, w tym niefachowym znaczeniu) za sprawą serialu „Wikingowie” z Travisem Fimmelem w roli Ragnara. Zadanie nie jest dla pisarza łatwe, bowiem musi zdekonstruować „mity”, jakimi obrósł bohater, i rzetelnie odtworzyć portret nie wyłącznie jednostki, ale całego sztafażu i postaci, od których sam Lodbrock jest zależny i z którymi wchodzi w często, konieczne bądź nie, interakcje.

Dlatego książka nie podejmuje się tylko zbeletryzowanego zarysu sylwetki Ragnara, ale mówi także o jego synach i żonach, charakterach równie rozmaitych i barwnych, jak Lodbrok. Co ciekawe, adresaci „Wikingów” mogą poczuć się skonfundowani, ponieważ obraz serialu, znacząco różni się od tego, który serwuje Szrejter (tego w miarę rzetelnego). Już początek historii może sprawić, że fan popularnej serii pomyśli, że to zgoła dwie odrębne postacie.

Niemniej, nie samo to intryguje, ale także formuła, starająca się, jak najbardziej przybliżyć do średniowiecznej formuły przyczyna się do zwiększenia imersji – czytelnik wnika w historię, daje się poprowadzić narracji, a opowiadane historie wraz z formą wspomagają się, silnie angażując odbiorcę. Chociaż dla niektórych pewne zabiegi ekspozycyjno-obyczajowe mogą wydać się dziwne, szczególnie sposób rozumienia świata, to właśnie one stoją za tym, że świat przedstawiony nabiera autentyzmu, bowiem autor konsekwentnie odtwarza realia, dbając o najmniejsze detale dawnej kultury – symbole, bohaterów, wartości, rytuały i przede wszystkim kontekst ich wszystkich i okoliczności, w jakich występują są godne pochwały, a zostały oddane z należytą pieczołowitością.

Sięgając po „Legendę wikingów” chce się mimo wszystko zapoznać z rysami charakterologicznymi i czynami na osi dziejów – i również ta sfera wypada całkiem przyzwoicie, szczególnie, że materiał źródłowy wcale nie jest aż taki obszerny (przynajmniej dziś). Szrejter musiał mocno improwizować w niektórych momentach, ale uzupełnianie białych kart nie odcina się straszliwie od reszty i stanowi jednolitą całość. Zasługą tak dobrego zagospodarowania poszczególnych „pustych miejsc” można przypisać znajomości okoliczności, realiów, obyczajów i relacji bohaterów, które pozwoliły na podparte przypuszczenia.

Sama książka nie należy niestety do najdłuższych, co da się usprawiedliwić kilkoma argumentami (choćby unikaniem fikcyjności), aczkolwiek wyczerpuje temat należycie, chociaż pozostawia po sobie swoisty niedosyt, a końcówka – na przekór aforyzmowi Arystotelesa – w tym przypadku nie wieńczy dzieła, lecz podsyca apetyt na więcej. Cóż, być może: „Jednak to już zupełnie inna opowieść (…)” stanowi niepisaną zapowiedź kolejnych podobnych projektów. Oby.

Ocena: 4/5

Dyskusja