Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Wstęp do świata magii – recenzja książki „Poradnik dla smoków: Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał”

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi” udowodnił, że przed sięgnięciem po „Harry’ego Pottera” należy zwiedzić świat magii wykreowany przez Laurance Yep oraz Joanne Ryder. Jest to doskonały wstęp przeznaczony dla młodszych czytelników.

„Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał” opowiada dalsze losy smoczycy, panny Drake oraz jej pupilki, Winnie. Bohaterki w pierwszym tomie zdążyły się poznać i zaprzyjaźnić, natomiast druga część przedstawia pierwsze kroki dziewczynki w Akademii Spriggs – szkoły dla magicznych, jak i niemagicznych.

Pierwszy tom był wstępem do ciekawej wizji. Winnie i panna Drake dopiero się poznawały, a ich przygody były ciekawe, lecz nie wiązały się z wieloma problemami. Mimo lekkiej formy, książka przedstawiała m.in. smutek po stracie bliskiej osoby. Robiła to w wyważony sposób, dzięki czemu była odpowiednia dla młodego czytelnika. Druga odsłona serii dorasta wraz z Winnie i czytelnikiem. Przygody nadal są lekkie i zabawne, jednak pomiędzy nie wkradają się poważne tematy.

Większość wydarzeń związana jest z nauką w Akademii Spriggs – Winnie próbuje odnaleźć się wśród mnóstwa magicznych istot. Pech chciał, że już od samego początku inna uczennica, Nanette, jest wrogo nastawiona wobec głównej bohaterki. Nanette jest rozpieszczoną czarodziejką – jej tata jest bogaty, a ona strasznie obnosi się z drogimi ubraniami. Ponadto jest bezczelna i zawsze musi być pierwsza i najważniejsza. Taka postać jest dość typowa, ponieważ często protagonista ma swego głównego przeciwnika. Ciężko nie porównać tej sytuacji z Harrym i Malfoy’em. Mimo dość utartego schematu, nie przeszkadza to w przedstawionej historii, a wykorzystano to, aby nauczyć czytelnika czym jest współzawodnictwo czy przyjaźń. Ponadto autorzy nie byliby sobą, gdyby zmagania dwóch dziewczynek nie niosły ze sobą również zabawnych sytuacji.

Książkę o świecie magii bardzo trudno jest nie porównać z serią stworzoną przez J. K. Rowling. Laurence Yep i Joanne Ryder zdecydowanie nie postawili na kopiowanie, a twórczyni dzieł o chłopcu, który przeżył, rzecz jasna, nie ma wyłączności na światy przepełnione magią. „Poradnik dla smoków” jest przepełniony mitami i legendami, do których nawiązują pisarze. Udało im się wpleść również postacie historyczne, dowodząc, że potrafią napisać coś zgoła innego, a jednocześnie doskonale wprowadzającego w świat Pottera, który jednak jest przeznaczony dla nieco starszego czytelnika. Na pewno podczas czytania uśmiech wywoła choćby poszukiwanie Nessie. Jaki jest naprawdę ten potwór? Warto się przekonać.

Co ciekawe, drugi tom z powodzeniem można przeczytać, nie znając wcześniejszych przygód, ponieważ pokrótce tłumaczone są poprzednie wydarzenia, w razie, gdyby czytelnik zapomniał, co było uprzednio. Ci, którzy zapoznali się z pierwszą częścią, z pewnością zwrócą uwagę na przyjaźń, która zrodziła się między Winnie, a panną Drake. Bardzo dobrze, że twórcy skupili się na tak cennych wartościach.
Historia przedstawiana jest z dwóch perspektyw: dziewczynki oraz smoka. Spojrzenie czasem w jednym rozdziale zmienia się kilkukrotnie, co może wiązać się z brakiem zrozumienia, kto tym razem się wypowiada, jednak zaradzono temu poprzez umieszczanie przed tekstem haseł „Winnie” lub „Panna Drake”, wyróżnionych sporą czcionkę. Dzięki wymienianiu lektorów, czytelnik poznaje historię z dwóch odmiennych stron, jednak jak w poprzedniej części, tak i w tej każda z bohaterek jest przekonana, iż to ona opiekuje się drugą, a nie na odwrót. Budzi to zabawne sytuacje.

Czemu drugi tom jest „cięższy” od pierwszego? Mimo lekkiej formy i ciekawych przygód, pojawiają się problemy akceptacji wśród rówieśników, a zmartwień przybywa Winnie i jej mamie, gdy okazuje się, że dziadek protagonistki znów próbuje ją znaleźć i zabrać od matki. Na szczęście wszystko przedstawiono w lekkiej formie, a starszy czytelnik z radością zauważy, jak ze wszystkim radzą sobie bohaterowie oraz jakie mają przemyślenia.

W parze z ciekawymi wydarzeniami idą ilustracje stworzone przez Mary GrandPre. Doskonale budują magiczny i bajkowy klimat, oddając to, co przedstawia fabuła. Czasem przez obrazki można domyślić się, co niebawem się wydarzy, jednak nie zdradza to najważniejszych wątków, dlatego można wybaczyć umieszczenie rysunków w takich miejscach książki.

„Poradnik dla smoków. Co zrobisz, by twój człowiek zmądrzał” jest książką skierowaną głównie dla dzieci, ponieważ poprzez magiczny świat uczy, czym jest przyjaźń czy odwaga. Relacje między Winnie, a panną Drake początkowo były trudne, jednak z biegiem czasu zdążyły się ze sobą związać i teraz są niesamowitym duetem. A ten, kto uważa, że mała dziewczynka może być nieporadna, ten chyba nie zna głównej bohaterki…

Ocena: 5/5

Dyskusja