Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Zabawowy zawrót głowy – recenzja gry „Top a Top: Family”.

„Top a Top” – czy to nie brzmi znajomo? Nie pomylili się Ci z Was, którym na myśl przyszedł tytuł wydany kiedyś nakładem Kuźni Gier. Całkiem niedawno wydawnictwo Cube wypuściło na rynek wznowienie tej gry – na dodatek w wersji familijnej.

Zasady gry są banalnie proste – należy wykonywać akcje zilustrowane na żetonach (gracze odkrywają je po kolei). Osoba, która wykona zadanie najlepiej lub jako pierwsza zdobywa punkt w postaci wyłożonego aktualnie żetonu akcji. Zadania do wykonania są naprawdę przeróżne – trzeba np. pstryknąć swoją „tarczą” w taki sposób, aby znalazła się jak najbliżej żetonu akcji. Wśród wyzwań można znaleźć również zdobywanie żetonu znajdującego się na środku stołu, czy zrobienie w jak najszybszym czasie obrotu.

„Top a Top” to niewielka gra, która wymaga od uczestników zarówno zręczności jak i refleksu. Występują w niej trzy poziomy trudności, które łatwo można rozpoznać dzięki kolorom żetonów (zielone są łatwiejsze, żółte to poziom standardowy, a czerwone uważane są za najtrudniejsze do wykonania). Warto zaznaczyć, że wraz ze wzrostem poziomu trudności zwiększa się również potrzebna do gry przestrzeń.

Po przeczytaniu instrukcji obawiałam się nieco, że zapamiętanie znaczenia poszczególnych obrazków na żetonach zajmie dużo czasu. Właśnie dlatego na początku zdecydowaliśmy się rozegrać trzy partie, a w każdej z nich przetestowaliśmy jeden poziom trudności. Okazało się jednak, że spamiętanie tego wszystkiego nie jest takie trudne (chyba, że gracie z dziećmi – wtedy polecamy dołączać kolejne żetony akcji stopniowo). Już po kilku partiach żaden z graczy nie miał problemów z rozczytywaniem symboli i szybkim reagowaniem na nie. Każda kolejna rozgrywka stawała się przez to coraz bardziej dynamiczna, ale niestety też zawzięta.

Z założenia „Top a Top” to familijna gra, w której mogą wziąć udział dzieci już od 4 roku życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w zabawie wzięli udział nieco starsi gracze. Niestety pomimo tego, że żetony zostały wykonane z grubej tektury szybko się niszczą (zwłaszcza przy ostrzejszych rozgrywkach w gronie znajomych). Już po pierwszym dniu odnotowaliśmy kilka wgnieceń na krawędziach i zadarć. Nie widzę jednak sposobu, żeby zabezpieczyć poszczególne elementy gry przed uszkodzeniem. Jeżeli mieliście okazję grać w „Dobble” to doskonale wiecie, o jaki problem z żywotnością gry może tutaj chodzić.

Szata graficzna jest całkiem przyzwoita, ale na kolana nie powala. Bąblogłowe dzieci i dziwne stworzenia na żetonach akcji niespecjalnie przypadły mi do gustu. Być może młodsi odbiorcy będą tymi ilustracjami nieco bardziej zachwyceni. Dużo większe wrażenie zrobiło na mnie opakowanie, które przez kształt tuby przypomina paczkę Pringlesów. Jest zabawne, oryginalne i przykuwające uwagę. Nie można powiedzieć, że jest małe, ale na pewno poręczne i przenośne (do mojej torebki się zmieści). Mimo wszystko wykonanie posiada pewne niedociągnięcia. Weźmy choćby dołączoną do gry miarkę – nasz egzemplarz od początku był nieco wygięty i krzywo obcięty. Niby drobnostka, ale perfekcjoniście potrafi zepsuć dzień.

Całość jest o tyle ciekawa, że dokładając lub odejmując kolejne żetony możemy regulować poziom różnorodności oraz trudności. Atutem tej pozycji może być również jej w miarę przystępna cena. Jest to pozornie lekka i przyjemna gra, która w odpowiednim gronie może zamienić się w prawdziwą rywalizację. Myślę, że bez względu na to, czy na co dzień gracie z dziećmi czy ze znajomymi warto ją wypróbować.

Zalety:
– dynamiczna rozgrywka
– regulowany poziom trudności
– proste zasady

Wady:
– żetony szybko się niszczą

Obrazek

Więcej na temat gry możecie dowiedzieć się ze strony Wydawnictwa:

http://www.factorycube.com/sklep/opis-p … Top-Family

Dyskusja