Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Elfie kompendium – recenzja książki „Elfy. Brytyjskie gobliny, walijski folklor, elfia mitologia, legendy i tradycje”

Elfy – postacie wywodzące się z wierzeń skandynawskich fiordów, germańskich rubieży i celtyckich Wysp Brytyjskich, gdzie w ostatnim wypadku wreszcie okrzepły oraz przyjęły jedną ze swych najbardziej ikonicznych i rozpoznawalnych postaci w popkulturze, są dla polskiego czytelnika – w obrazie tekstów folkloru – właściwie nieznane, nigdy dotąd nie przedstawiane w procesie kształcenia podstawowego i średniego, a i na studiach wyższych nieczęsto się przejawiają. Nawet na kierunkach specjalistycznych zdarza się w ogóle nie wspominać o tych, jakże urokliwych i zarazem tajemniczych bohaterach rodem z dawnych podań wyspiarzy, chociaż dziś także często towarzyszą niektórym dziedzinom czy przesądom życia codziennego.

Poszukującym wiedzy z zakresu tzw. elfiej mitologii, a jednocześnie miłośnikom literatury pięknej, warto podsunąć choćby zbiór podań Andrzeja Sarwy „Tam Lin i Królowa Elfów”, aczkolwiek dociekliwych zaintryguje zapewne bardziej literatura przedmiotu, niż opracowania beletrystyczne. W tym zakresie niewątpliwie cennym źródłem będzie książka Wirda Sikesa pt.: „Elfy. Brytyjskie gobliny, walijski folklor, elfia mitologia, legendy i tradycje”. Będzie ona tym, co wspomoże poznawanie różnych aspektów, kontekstów i typów przeróżnych elfów, występujących w kulturze ludowej Wysp Brytyjskich.

Na początku opracowania autor wprowadza czytelnika w świat wierzeń, związanych z elfami – akcentuje panujące na poziomach akademickich i badawczych niuanse, podzielone opinie, aczkolwiek bardziej podkreśla niezwykłość wystawianego w niniejszej publikacji obrębu kultury ludowej. Oczywiście, pojawiające się nowe pojęcia i zjawiska zostają opisane w niej w taki sposób, żeby czytelnik nabył kompetencji, umożliwiających mu zgłębianie dalszej części traktatu i innych dzieł. Odbiorca otrzymuje zatem nie tylko zasób specjalistycznego z tej dziedziny słownictwa, ale też zapoznaje się z historią mityczną elfów, co przekłada się także na zjawiska pochodne – udział elfów w życiu codziennym Walijczyków, uczestnictwo archetypu elfa w jarmarkach. Pozwala to wkroczyć w spectrum wierzeń i niejako zrozumieć sprawy, które bez uprzedniego przygotowania i z punktu laika mogą wydawać się śmieszne, bezsensowne i wyzbyte symboliki, co oczywiście zostaje – dzięki takim lekturom jak ta -rozwiane.

W następnych rozdziałach autor stara się uporządkować elfy według specyficznej klasyfikacji – niemniej wspomina, że prawidłowa typologia nie jest praktycznie możliwa, ze względu na wyobrażony charakter elfów. Właśnie na tym etapie Sikes przedstawia najważniejszych bohaterów wśród tej rasy, zapożyczenia znacznych pisarzy, nadprzyrodzone zdolności, przypisywane zadania i cechy. Gdy już czytelnik przebrnie przez serię ciekawych, barwnych opisów autor przechodzi do zaprezentowania konkretnych opowieści – w tym choćby legendy św. Patryka i ukazuje wiążące te dwa tematy – wykazuje analogie z różnych krain, przesądy czy istoty pokrewne (a tych jest niemała, ale szczęściem Sikes w przejrzysty i zrozumiały sposób w książce je zaprezentował).

Na trzecim etapie twórca opracowania skupia się na elfiej muzyce, aspektach wierzeniowych czy pieniądzach i darach – tam to stara się dokładnie zarejestrować konkretne zjawiska, powiązane z bohaterami podań bądź legend, wystawia przykładowe egzorcyzmy, wzory zachowań w poszczególnych okolicznościach, strach i aprobatę niektórych – dla niewtajemniczonych zapewne całkowicie niezrozumiałych – czynności albo gestów. Sikes wieńczy wszystko we wcale przewrotny sposób, wysnuwając intrygującą teorię pochodzenia celtyckich elfów, która dla miłośników odmian mitologii celtyckich (i nie tylko) czy samych istot może okazać się przyczyną do rozpoczęcia poszukiwań analogicznych zjawisk oraz archetypu, spinającego je wszystkie swoistą klamrą.

„Elfy…” Wirda Sikesa stanowią w ostatecznym rozrachunku wielkie zaskoczenie – ta pozornie skromna, niewielkich objętości książeczka tak naprawdę zawiera w sobie wiele podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o elfach z Wysp Brytyjskich, ale często sięga również do wątków specjalistycznych, zdradzając prawdziwe fakty, wykazując źródła niektórych informacji i obalając swoiste mity i stereotypy. Sikes staje się zatem swoistym przewodnikiem, niby Orfeusz, po nieznanym lądzie, jakim są teksty folkloru celtyckiego, związane z jedną z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych ras.

Książka do kupienia pod adresem: http://ksiegarnia-armoryka.pl/Elfy_Bryt … elfia.html.

E-book do kupienia na stronie: http://virtualo.pl/ebook/elfy-brytyjski … je/129292/.

Obrazek

Ocena: 5/5

Dyskusja