Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Na Rosjan nawet koniec świata to za mało – recenzja książki „Śliski”

Rosyjska literatura fantastyczna jest jedyna w swoim rodzaju. Szalona narracja, zwykle prowadzona w pierwszej osobie i nowocześni ludzie rzuceni w wir wydarzeń, których nie rozumieją, które ich przerastają, ale dzięki swojemu sprytowi, szczęściu, a przede wszystkim umiejętnościom kombinowania i rozwiązywania problemów nieoficjalnymi i niezbyt legalnymi sposobami, są w stanie wyjść z każdej opresji, to jej cechy szczególne. Nie inaczej sprawa ma się z serią Pawła Kornewa, opowiadającej o Soplu, zwanym przez przyjaciół Śliskim. W nieznany sobie sposób znalazł się w Przygraniczu, mroźnej krainie brutalnie wyrwanej z naszej rzeczywistości.

Tutaj czary innego świata mieszają się z ludzką technologią. Mieszkańcy chronią się w ufortyfikowanych miastach i wsiach, a tereny poza murami stara się kontrolować Patrol. Jego żołnierze przemierzają bezludne obszary, by pozbywać się wszelkich strachów, wampirów i innego zagrażającego ludziom nieczystego nasienia. Sopel niestety na skutek wydarzeń opisanych w pierwszym tomie urwał się ze służby i wplątał w aferę, której nie zrozumiał. Dziś budzi się po pół roku, zakopany w zaspie śnieżnej, ale całkiem żywy. Dziwi to nawet jego samego, bo jakim cudem ktoś, kto spędził kilka miesięcy przysypany białą, zabójczą kołderką może nadal cieszyć się promieniami słońca, zamiast ogrzewać kończyny u wujka Belzebuba? Pora na wyjaśnienie tego fenomenu przyjdzie jednak później, kiedy już Śliski upora się z całymi zastępami ludzi i organizacji, które chcą go albo ukatrupić, albo wciągnąć w swoje szeregi, głównie na skutek jego ostatnich działań, których nie jest świadom. Bo jak mógł cokolwiek robić, kiedy sobie smacznie spał w zaspie…?

Drugi tom opowieści o Przygraniczu stanowi logiczną kontynuację poprzedniczki. Czytelnik wraz z bohaterem poznaje odpowiedzi na niektóre pytania, ale przy okazji stawia ich jeszcze więcej. W ostatecznej konkluzji poznać można większość wyjaśnień, co troszkę psuje oczekiwanie na trzeci tom, jednak autor ewidentnie nie chciał dopuścić, by fani zniechęcili się zbyt zagmatwaną fabułą. Taki zabieg powinien przypaść do gustu wielbicielom prostej i niewymagającej lektury, jednak tym, którzy wolą sami domyślać się o co w fabule chodzi, mogą czuć lekki zawód ostatnimi rozdziałami. Nie zawsze wrzucanie do treści niemal wszechpotężnych nadprzyrodzonych sił stanowi dobrą drogę postępowania. Jednak jak łatwą do obrania.

Mimo tej drobnej wady „Śliskiego” czyta się z przyjemnością i chętnie chłonie się kolejne rozdziały. W części drugiej jest zdecydowanie mniejsze nasycenie pijackich rozmów i fabuła nie rozmywa się w alkoholowych wywodach rozmów pomiędzy bohaterem i kolejnymi postaciami. Akcja płynie wartko i można się nie zorientować, kiedy dobrnęło się do ostatniej strony. W przypadku książki rozrywkowej jest to niewątpliwa zaleta.

Jednym z niewielu mankamentów stanowią drobne niedociągnięcia tłumaczeniowe, szczególnie jeśli chodzi o fragmenty cytowane przez bohaterów, a pochodzące z innych dzieł literackich lub piosenek. Plus kilka pomylonych i niezbyt trafnie użytych słów po polsku. Szkoda, gdyż tłumacz to doświadczony i zwykle nie popełniający większych błędów.

Jeśli lubicie rosyjskie książki fantastyczne, a szczególnie te z gatunku postapokaliptycznego, „Śliski” powinien przypaść wam do gustu. Nie ma jednak sensu zaczynać lektury od tego tomu, ponieważ autor rzuca czytelnika prosto w natłok miejsc, postaci i wydarzeń znanych z „Sopla”. Jeśli zatem nie mieliście okazji przeczytać poprzedniej części, polecam najpierw zapoznać się z nią, a dopiero potem sięgnąć po najnowszy tytuł Fabryki Słów. Jeśli natomiast jesteście na bieżąco z przygodami krnąbrnego członka Patrolu, wiecie czego spodziewać się po kolejnych jego perypetiach.

Ocena: 4.25/5

Dyskusja