Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Błądząc po omacku – recenzja książki „Ciemny Las”

„Ciemny las” jest drugą częścią trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” autorstwa chińskiego pisarza, laureata nagrody Hugo, Cixin Liu. Pierwszy tom, „Problem Trzech Ciał”, zachwycił czytelników na całym globie, stając się hitem i uzyskując tytuł najlepszej powieści. Oszałamiająca wizja nieuchronnej przyszłości przyciągnęła rzeszę fanów tego gatunku, rozkochując w sobie także sceptyków. Czy kolejny tom, od wydawnictwa Rebis, stawia poprzeczkę równie wysoko?

Po wydarzeniach z pierwszej części, kiedy to okazało się, że w kierunku Ziemi leci flota trisolariańska i raczej nie ma przyjaznych zamiarów, ludzkość poczęła czynić przygotowania do obrony przed nadciągającą inwazją kosmicznych nieprzyjaciół. Mimo zlikwidowania większej części Ruchu na rzecz Ziemskiej Trisolaris, rozwój techniki i nauki dalej jest, w dużej mierze, ograniczony przez sofony, mające dostęp do każdej informacji. Jedyną fortecą, nie do przebicia, są ludzkie umysły. Inspiruje to światowych przywódców do stworzenia programu Wpatrujących się w Ścianę. Wybrańcy muszą obmyślić strategię pokonania wrogów, jednak mogą to zrobić tylko w swojej głowie, podejmując odpowiednie kroki tak, aby nie zdradzić planu. Zadanie to nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się to wydawać.

Autor kontynuuje podróż przez fantastycznonaukowy świat, chociaż, tym razem, nasyca swoje dzieło jeszcze większą ilością fizycznej terminologii. Czytelnika mogą przerazić bloki tekstu, składające się z samego, naukowego żargonu, jednak lektura nie należy do nudnych i trudnych w odbiorze, jeśli adresat znajduje się w grupie fascynatów i miłośników literatury science-fiction. Wszyscy inni natomiast powinni uzbroić się w cierpliwość, bowiem laikom ciężko będzie przebrnąć przez te fragmenty.

Styl pisarza nie zmienił się – wciąż stroni od żywiołowych dialogów, skupiając się na technologicznych opisach i tłumaczeniach. Mimo tego faktu, mogącego być dla niektórych mankamentem, Cixin Liu udało się stworzyć powieść wyważoną i zbalansowaną. Można odnieść wrażenie, że wręcz lubuje się w nienachalnych, delikatnych zwrotach akcji, pokazując, iż tak zwany „plot twist” nie musi zawierać pościgów i wybuchów, by wprawić czytelnika w ogromne zaskoczenie, a nawet osłupienie.

Tym, na co warto zwrócić uwagę w „Ciemnym lesie”, jest sposób przedstawienia nastawienia ludzi wobec zbliżającej się katastrofy. Autor w swoim dziele porusza ważne aspekty psychologicznej natury człowieka, poddaje także pod wątpliwość definicję moralności i etyki oraz sens istnienia tych pojęć w obliczu kosmicznego zagrożenia. Realistycznie oddaje towarzyszące ziemianom wahania emocjonalne, histerię czy kwestię zjednoczenia planety przeciw wspólnemu wrogowi. Jednocześnie zaprasza adresata do wspólnych rozważań nad kruchością życia, konsekwencjami decyzji i wyborów oraz prawdopodobieństwem rzetelnego przygotowania się na inwazję, nie tyle w kwestii technicznej, co psychicznej. Zręcznie opisuje ciężar świadomości i, w niektórych przypadkach, poczucia osamotnienia poszczególnych jednostek.

Wizja świata przyszłości, jaką Cixin Liu roztacza przed czytelnikiem, jest jedną, wielką machiną wyobraźni i kreatywności. Pisarz nie stosuje sztampowych rozwiązań, często spotykanych w literaturze fantastycznonaukowej (choć niektóre elementy się powtarzają i jest to nieuchronne), a wymyśla nowe, miejscami przypominające postapokaliptyczny świat, wszystko popierając sensowną argumentacją.

„Ciemny las” trzyma poziom swojej poprzedniczki – „Problemu Trzech Ciał”. Tym razem jednak, pozycja ta najprawdopodobniej najbardziej przypadnie do gustu osobom obeznanym w science fiction. Chociaż refleksyjność pozycji może wśród laików znaleźć poparcie, długie, techniczne opisy mogą stać się tym, co ich odtrąci. Powieść chińskiego autora jest kompozycją starannie przemyślaną, napisaną z pieczołowitą szczegółowością i rozmachem, ze szczególnym naciskiem na planowanie strategii, logikę i psychologię. Pomimo szokującego zakończenia, poddającego pod wątpliwość sens istnienia części pierwszej, odbiorca nie może doczekać się kontynuacji, bowiem zwieńczenie drugiego tomu intryguje, jak mało która pozycja. Czytelnicy może i nie znajdą w niej wielkich kosmicznych wojen, jednakże Cixin Liu podnosi poprzeczkę i doskonale udowadnia, że to nie ciągłe bitwy wśród gwiazd definiują fantastykę naukową z najwyższej półki.

Ocena: 5/5

Dyskusja